Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 31
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
PREGLED TEHNOLOGIJE DIGITALNIH DVOJČKOV IN IDEJNA ZASNOVA UVEDBE DIGITALNEGA DVOJČKA ZA NADZOR KAKOVOSTI IZDELKOV V SERIJSKI PROIZVODNJI
Tomi Simčič, 2023, master's thesis

Abstract: Tehnologije, ki delujejo po principih umetne inteligence, so že globoko zakoreninjene v naš globalni sistem. Njihova uporaba je bolj izrazita v razvitejših državah, po večini pa je prisotna po celotnem svetu. Najbolj prepoznavna je uporaba algoritmov v programih na internetu, ki omogočajo stvari, ki so bile morda še do nedavnega nepredstavljive. Prav tako je umetna inteligenca vse bolj prisotna v industriji, kjer se neprestano iščejo načini in metode, kako optimizirati procese za doseganje boljše kakovosti izdelkov in s tem konkurenčnosti na zahtevnem tržišču. Ker je tehnologija digitalnih dvojčkov še precej nepoznana širši množici in morda za nekoga celo velika neznanka, smo v magistrskem delu želeli z uporabo izbrane literature na splošno predstaviti digitalni dvojček ter ugotoviti, kako deluje in kje vse se lahko ta tehnologija uporablja. Na podlagi zbranih podatkov in ugotovitev smo pripravili idejno zasnovo za uvedbo digitalnega dvojčka v serijski proizvodnji za namene nadzora kakovosti izdelkov. Podrobneje smo se posvetili proizvodni liniji aktuatorjev v proizvodnem podjetju, kjer smo predstavili trenutno stanje proizvodne linije in idejno zasnovo za uvedbo digitalnega dvojčka ali bolje rečeno korake za prehod v pametno tovarno. Idejna zasnova je splošna in lahko služi kot osnova za katero koli proizvodno linijo ali proizvodno podjetje samo ter daje vpogled in osnovne podatke o tehnologiji, ki nudi širok spekter uporabe in vztrajno prodira v industrijo ter druga področja našega življenja.
Keywords: Tehnologija, umetna inteligenca, digitalni dvojček, kakovost, izdelek, proces
Published in RUNG: 06.07.2023; Views: 717; Downloads: 26
.pdf Full text (1,38 MB)

2.
Pregled tehnoloških zmožnosti za predvajanje multimedijskih vsebin na pametnih TV napravah : magistrsko delo
Blaž Bajec, 2022, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava tehnološke zmožnosti, ki nam jih ponujajo sodobne programske rešitve pri implementaciji aplikacij, ki so nameščene na pametnih televizorjih. V delu je najprej predstavljena zgodovina multimedijskih vsebin na televizorjih, poudarek je predvsem na tehnologiji teletekst, katerega osnovno delovanje je opisano. Predstavljene so faze prehoda TV naprav in oddajnikov iz analognih v digitalne sisteme, ki so odprli nove načine razvoja aplikacij in storitev za končne uporabnike. Obravnavi standarda HbbTV sledi osrednji del dela, kjer je obravnavan potek načrtovanja aplikacij in razvojnih vzorcev, ki predstavljajo sestavni del razvoja. Prikazani so praktični primeri različnih implementacij, tako aplikacij, ki ponujajo predvajanje na oddaljenem zaslonu, kot tudi aplikacije, ki s pomočjo tehnologije »WebView« deluje na Android TV sistemih. Za slednjo sta prikazana načrt in struktura, ki omogočata delovanje. Prenovljena aplikacija je bila izdelana z uporabo metode RAD (ang. Rapid Application Development), ki je primerna za manjše ekipe in je osnovana na prototipih, saj pri samem razvoju niso pričakovane bistvene spremembe v programju. V zadnjem delu je obravnavan postopek objave aplikacije v »spletni trgovini«.
Keywords: televizorji, aplikacije, teletekst, HbbTV, operacijski sistemi, magistrske naloge
Published in RUNG: 04.02.2022; Views: 2156; Downloads: 86
.pdf Full text (3,34 MB)
This document has many files! More...

3.
Načrt prenove spletnega mesta izbrane lekarne in razširitev na spletno trgovino : magistrsko delo
Nika Pipan, 2022, master's thesis

Abstract: V zadnjih letih se nakupovanje preko speta povečuje, zato je poleg fizične trgovine svojo ponudbo smiselno premakniti tudi na splet. V okviru magistrskega dela smo se ukvarjali s prenovo spletnega mesta lekarne Nova iz Šempetra pri Gorici. Lekarna je imela zastarelo spletno stran, zato so želeli narediti novo funkcionalno spletno stran, ki bo do uporabnika prijazna in na izgled prijetnega videza. Poleg tega so želeli, da bi svojo ponudbo razširili tudi na prodajo na spletu. Naš namen je bil zasnovati novo spletno stran ter ugotoviti, ali smo bili pri tem uspešni. Tako smo z vprašalnikom najprej ugotovili, kakšne so želje in zahteve naše stranke pri prenovi. Sledilo je načrtovanje vmesnika, kjer smo si pomagali z modeliranjem v jeziku UML. Pri tem smo izdelali pet različnih UML diagramov: diagram primerov uporabe, diagram razredov in objektov, diagram aktivnosti, diagram zaporedja in diagram prehajanja stanj. Na podlagi diagramov smo izdelali žične modele postavitve spletnega mesta ter nato z grafičnim oblikovanjem naredili predlogo za spletno mesto. Končni izdelek je delujoče spletno mesto, vendar sama gradnja in postavitev spletnega mesta nista zajeti v magistrsko delo. Ko je bila spletna stran končana, je sledilo še testiranje uporabniške izkušnje, kar smo naredili na dva načina. Najprej smo testiranje izvedeli pri petih udeležencih tako, da smo jih opazovali med izvajanjem nalog. Nato pa smo širši krog ljudi povabili k reševanju spletne ankete. Na podlagi analize testiranja smo ugotovili, da je spletna stran dosegla naš namen, vendar je za dosego najboljše uporabniške izkušnje potrebno nekaj popravkov.
Keywords: prenova, spletne strani, spletne trgovine, zbiranje, uporabniške zahteve, načrtovanje, diagrami UML, testiranja, uporabniške izkušnje, magistrske naloge
Published in RUNG: 19.01.2022; Views: 1852; Downloads: 110
.pdf Full text (1,77 MB)
This document has many files! More...

4.
Načrt in prilagoditev e-platforme za izobraževanje študentov tehniških ved z mobilnimi tehnologijami
Eva Battistel, 2021, master's thesis

Abstract: Uvedba e-izobraževanja s pomočjo sodobne informacijsko komunikacijske tehnologije, ki so jo še pospešila aktualna dogajanja v družbi zaradi pandemije covid-19, prinaša univerzam številne prednosti: manjše stroške, hitrejše in učinkovitejše učenje, urjenje spomina in pridobivanje kompetenc z večpredstavnimi pripomočki. Hkrati prinaša tudi nekaj slabosti: pomanjkanje neposrednega stika in dvosmerne komunikacije z udeleženci, negotovost začetne faze testiranja in uvajanja novih metod dela in poučevanja, povečanje potrebnega časa pred zaslonom. Namen magistrskega dela je predstaviti področje spletnega izobraževanja v sodobni družbi in pokazati njegovo konkretno uporabnost pri izbranem študijskem predmetu. Motivacija za izbiro te tematike izhaja iz osebnega zanimanja za področje, pa tudi iz potrebe po tečaju za hitro in učinkovito izboljšanje osnovnega znanja in kompetenc iz linearne algebre, ki so jo zasledili na ameriški univerzi iz Los Angelesa. Delo je potekalo po fazah: izbira ustrezne platforme za e-izobraževanje za predmetne vsebine, sestava tečaja in priprava vsebin, sestava evalvacijskih anket za merjenje uspešnosti programa in analiza povratne informacije študentov o tečaju. Pri izdelavi učnih vsebin za mobilno spletno aplikacijo v okolju Moodle smo uporabili različne metode, ki pritegnejo pozornost uporabnika pri izvedbi tečaja in izboljšajo komunikacijo študent-učitelj. Razvito aplikacijo e-učenja, ki je preprosto uporabna na pametnih mobilnih napravah, smo testno preizkusili na manjši skupini študentov. Na podlagi analize njihovih odgovorov na anketni vprašalnik smo ugotovili, da so študenti z uporabo aplikacije pomembno izboljšali poznavanje osnov iz linearne algebre in opravili tečaj z visoko motiviranostjo in zadovoljstvom.
Keywords: e-izobraževanje, mobilne tehnologije, Moodle, linearna algebra, univerza
Published in RUNG: 01.03.2021; Views: 2876; Downloads: 132
.pdf Full text (1,09 MB)

5.
Prenova informacijske podpore za sistemsko ureditev področja skladiščenja in interne logistike v izbranem podjetju
Janoš Morenčič, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljena sistemska ureditev področja skladiščenja in interne logistike s poudarkom na prenovi poslovno informacijske rešitve za podjetje Plastik SI d.o.o. Družba, katere osnovna dejavnost je proizvodnja plastične embalaže, se je v preteklih letih soočila s težavami obravnavanega področja. Ugotovili so, da je bilo neurejeno stanje posledica številnih dejavnikov kot so: slaba prostorska organiziranost skladišč, omejena funkcionalnost informacijske rešitve, nezadostno izvajanje operativnih nalog skladiščenja in interne logistike ter v zadnjem obdobju porast aktivnosti zaradi povečanega obsega proizvodnje. Vodstvo družbe je za rešitev nastalega problema rezerviralo potrebne vire in sredstva ter postavilo jasne in končne cilje v obliki učinkovite podpore procesni funkciji skladiščenja in interne logistike. Pri tem je določilo časovni okvir za izvedbo naloge. Ker so ocenili, da je obravnavano področje kompleksno in obsežno, so nalogo opredelili kot razvojni projekt in na ta način izboljšali možnosti uspeha in doseganja pričakovanih učinkov. Namen projekta, opisanega v magistrskem delu, je bil razviti in implementirati sistemsko rešitev, ki bo temeljila na prenovljeni in nadgrajeni informacijski platformi. Poudarek je bil na upoštevanju dolgoročne vzdržnosti, da bo načrtovana rešitev omogočala kasnejšo razširljivost in morebitne nadgradnje. Rezultat projekta je učinkovita informacijska podpora za skladiščenje in interno logistiko.
Keywords: Skladišče, interna logistika, projekt, informacijski sistem, model, metodologija, agilnost.
Published in RUNG: 20.07.2020; Views: 3006; Downloads: 104
.pdf Full text (4,96 MB)

6.
VPELJAVA SISTEMA ZA OPTIMIZIRANJE ZALOG IN UPRAVLJANJE DELA TERENSKIH TEHNIKOV V POSLOVANJE PODJETJA
Sandi Molar, 2018, master's thesis

Abstract: Cilj raziskave je bil ugotoviti, ali je uvedba novega sistema prinesla pozitivne učinke za podjetje in naročnike. Zanimalo nas je tudi, kako je bil sistem sprejet med zaposlenimi in ali so možne dodatne izboljšave sistema. Kot študent Univerze v Novi Gorici sem opravil anketo z zaposlenimi terenskimi tehniki na področju odprave napak na telekomunikacijski infrastrukturi. Identificirali smo prednosti in slabosti vpeljave sistema WFM v poslovanje podjetja ter predlagali postopek izboljšave procesa pri izključitvah storitev in pobiranju terminalne opreme v lasti Telekoma Slovenije.
Keywords: informacijski sistem, sistem WFM, upravljanje s spremembami
Published in RUNG: 01.06.2018; Views: 4593; Downloads: 256
.pdf Full text (1,86 MB)

7.
Outlier based literature exploration for cross-domain linking of Alzheimer's disease and gut microbiota
Donatella Gubiani, Elsa Fabbretti, Bojan Cestnik, Nada Lavrač, Tanja Urbančič, 2017, original scientific article

Abstract: In knowledge discovery, experts frequently need to combine knowledge from different domains to get new insights and derive new conclusions. Intelligent systems should support the experts in the search for relationships between concepts from different domains, where huge amounts of possible combinations require the systems to be efficient but also sufficiently general, open and interactive to enable the experts to creatively guide the discovery process. The paper proposes a cross-domain literature mining methodology that achieves this functionality by combining the functionality of two complementary text mining tools: clustering and topic ontology creation tool OntoGen and cross-domain bridging terms exploration tool CrossBee. Focusing on outlier documents identified by OntoGen contributes to the efficiency, while CrossBee allows for flexible and user-friendly bridging concepts exploration and identification. The proposed approach, which is domain independent and can support cross-domain knowledge discovery in any field of science, is illustrated on a biomedical case study dealing with Alzheimer’s dis- ease, one of the most threatening age-related diseases, deteriorating lives of numerous individuals and challenging the ageing society as a whole. By applying the proposed methodology to Alzheimer’s disease and gut microbiota PubMed articles, we have identified Nitric oxide synthase (NOS) as a potentially valuable link between these two domains. The results support the hypothesis of neuroinflammatory nature of Alzheimer’s disease, and is indicative for the quest for identifying strategies to control nitric oxide- associated pathways in the periphery and in the brain. By addressing common mediators of inflammation using literature-based discovery, we have succeeded to uncover previously unidentified molecular links between Alzheimer’s disease and gut microbiota with a multi-target therapeutic potential.
Keywords: Literature-based discovery, Outlier detection, Alzheimer's disease, Gut microbiome
Published in RUNG: 26.05.2017; Views: 4925; Downloads: 0
This document has many files! More...

8.
Zasnova sistema za ciljno spremljanje porabe energije
Janko Kavčič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Metoda ciljnega spremljanja porabe energije je učinkovito orodje, s katerim lahko nadzorujemo porabo energije v podjetju. Opira se na meritve ter na pravilno odločanje in ukrepanje. V diplomskem delu obravnavamo problem ustvarjanja prikazov, vizualizacij in poročil iz neobdelanih podatkov, ki jih posredujejo merilniki porabe v bazo podatkov. Iz teh ustvarjenih prikazov lahko nato različne skupine zainteresiranih uporabnikov hitro vidijo informacije, ki jih zanimajo. Prikazi vsebujejo linijske grafe in tabelarične prikaze o porabi energije strojev, korelacijske diagrame o porabi energije glede na proizvedeno število izdelkov, glede na proizvedeno maso izdelkov, glede na število udarcev stroja ter graf kumulativne vsote in treemap prikaz. Ti prikazi služijo energetikom za lažje analiziranje stanja in odločanje o nadaljnjih ukrepih ter kot poročila nadrejenim. V diplomskem delu smo ugotovili, da je konstantno spremljanje izredno pomembno za obvladovanje energetskih tokov. Prikazi omogočajo lažje in hitrejše primerjanje porabe energije proizvodnih strojev med sabo in tudi z drugimi proizvodnimi spremenljivkami, hitreje se odkrivajo napake in se zato tudi hitreje odpravljajo. Tudi odločanje o nadaljnjih ukrepih je lažje, saj je na voljo več podatkov, prav tako je učinkovitejše spremljanje učinkov teh ukrepov in nadaljnje načrtovanje proizvodnje.
Keywords: ciljno spremljanje, raba energije, električna energija, kazalniki, informacijski sistem
Published in RUNG: 27.09.2016; Views: 6230; Downloads: 267
.pdf Full text (1,48 MB)

9.
Predicting future discoveries from current scientific literature
Ingrid Petrič, Bojan Cestnik, 2014, independent scientific component part or a chapter in a monograph

Keywords: rudarjenje besedil, kreativno računalništvo, odkrivanje znanja, redki izrazi, osamelci
Published in RUNG: 16.06.2016; Views: 4365; Downloads: 42
URL Link to full text

10.
ŠTUDIJA VKLJUČITVE ZUNANJIH DOBAVITELJEV V ENOTNI POSLOVNI INFORMACIJSKI SISTEM PODJETJA PIPISTREL : MAGISTRSKO DELO
Dušan Likar, 2016, master's thesis

Abstract: Način komuniciranja med naročnikom in dobaviteljem vpliva na uspešnost in učinkovitost poslovanja podjetja. Osnovni namen magistrske naloge je prikazati pomen komuniciranja med naročnikom in dobaviteljem. Odraz dobre komunikacije je tudi razumevanje naročil in izpolnjevanje pričakovanj naročnika. Cilj predlaganega dela je predstaviti poslovno funkcijo nabave, opredeliti ključne nabavne procese, pripraviti načrt za izvedbo izboljšav in ga implementirati v informacijski sistem podjetja. Obravnavali smo možnosti vključevanja dobaviteljev v enotni sistem ERP (Enterprise resource planning) in predlagali rešitve za izboljšanje komunikacije, preko katerih bo podjetje učinkoviteje sledilo naročilom. S preučitvijo toka informacij med podjetji in na osnovi obstoječega načina komunikacije smo predlagali elektronsko obliko sodelovanja, ki zunanje dobavitelje vključuje v enotni sistem ERP podjetja Pipistrel. Na konkretnem primeru dobavitelja smo opisali simulacijo predlaganega sodelovanja z aplikacijo Ominet, da pri naročilih in dobavi ne bi prihajalo do napak. Predlagano sodelovanje naj bi bistveno prispevalo k izboljšanju kakovosti dobavljenega blaga, kontrole kakovosti procesov in posledično končnih izdelkov podjetja. Vključitev v enotni sistem ERP dobaviteljev dodatno bistveno ne obremenjuje, naročnik in dobavitelj pa s tem pridobita na kakovosti. Opisali bomo testno vključitev uporabnika in doseganje pričakovanih rezultatov. Upravljanje z aplikacijo Ominet je enostavno, uporabnik ima boljši pregled nad dokumentacijo, naročila so bolj ažurna in profesionalno izvedena. Magistrsko delo vsebuje navodila za uporabo aplikacije, prikazan je tudi postopek, ki dobavitelju omogoča izvajanje operacij v naročnikovem sistemu ERP preko oddaljene povezave.
Keywords: Nabavna služba, dobavitelji, elektronsko poslovanje, kontrola kakovosti
Published in RUNG: 12.05.2016; Views: 6264; Downloads: 348
.pdf Full text (2,46 MB)

Search done in 0.06 sec.
Back to top