Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Gregor Božič : Odprto za srečanja
2019, radio or television broadcast, podcast, interview, press conference

Abstract: Gregor Božič je režiser in soscenarist celovečerca Zgodbe iz kostanjevih gozdov, ki je na Festivalu slovenskega filma prejel rekordnih 11 vesen. V pogovoru govori o stvareh, ki jih ima rad: starih vaseh v Goriških brdih, Benečiji, starih sadnih sortah, kostanjih ... Kritično prečeše slovensko filmsko sceno in študij režije v Sloveniji.
Keywords: režiserji, Zgodbe iz kostanjevih gozdov, intervjuji
Published in RUNG: 05.11.2021; Views: 1439; Downloads: 6
URL Link to full text
This document has many files! More...

2.
Obisk ministrice za kmetijstvo Aleksandre Pivec v sadovnjaku Pod skalco
Zoran Božič, Gregor Božič, other performed works

Abstract: Ogled visokodebelnega sadovnjaka za ekološko pridelavo sadja s starimi sadnimi sortami v Kojskem v Goriških Brdih.
Keywords: sadjarstvo, Ministrstvo za kmetijstvo, ekologija
Published in RUNG: 14.10.2019; Views: 2870; Downloads: 0
This document has many files! More...

3.
Stare sadne sorte na Goriškem 1-2
Zoran Božič, Gregor Božič, Jana Kocjan, 2013, professional monograph

Abstract: Prvi del publikacije po uvodu, ki poudarja pomen ohranjanja in širjenja starih sadnih sort (Goriška je bila v času Avstro-Ogrske sadjarski raj imperija), prinaša intrevju z Brunom Podveršičem, pionirjem tovrstnega raziskovanja. Po predstavitvi švicarske organizacije Pro Specie Rara sledi opis zgodnjih in poletnih sort: češenj, marelic, hrušk, breskev in drena.
Keywords: agronomija, sadjarstvo, Goriška, ekologija, kulturna dediščina
Published in RUNG: 24.05.2016; Views: 5360; Downloads: 162
.pdf Full text (21,96 MB)
This document has many files! More...

4.
Model prehoda v trajnostno krožno ekonomijo v občini Kočevje
Valter Pisk, 2016, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljen model prehoda v trajnostno krožno ekonomijo v občini Kočevje kot podlaga za izboljšanje gospodarskih in socialnih razmer v občini. Koncept krožnega gospodarstva temelji na načelu identifikacije in čim večjega izkoriščanja lokalnih potencialov ter dviga dodane vrednosti v lokalnem okolju z vsemi multiplikativnimi učinki, ki pri tem nastanejo. Največji razvojni potencial občine Kočevje predstavlja gozd, ki še ni izkoriščen v zadostni meri. Koncept temelji na izhodišču, da z območja občine ne odide noben hlod neobdelan in da se lesna biomasa izkoristi v največji možni meri. To vključuje celovito, trajnostno gospodarjenje z gozdom, sečnjo in spravilo hlodov ter pripravo lesa za proizvode z višjo dodano vrednostjo ob istočasni izrabi manjvrednega lesa in ostankov za proizvodnjo električne in toplotne energije. Celovitost trajnostne verige lesa zahteva vključitev socialnega podjetništva, izobraževanje kadrov, dodatno usposabljanje zaposlenih in ohranjanje obstoječih oziroma ustvarjanje novih zelenih delovnih mest. Osrednji del modela predstavlja postavitev centra predelave lesa za celovito ravnanje z lesno biomaso. Krožni proizvodni proces, začet z zbiranjem lesne biomase z vsemi elementi, se nadaljuje z žagalno linijo za proizvodnjo žaganega lesa in se sklene s sušilnicami, ki deskam povišajo dodano vrednost, ter kogeneracijskim sistemom s procesom uplinjanja lesne biomase za proizvodnjo električne in toplotne energije kot sekundarnih produktov. Učinki modela so prikazani v kontekstu ekonomskega, socialnega in okoljskega vidika. Nedvomne okoljske učinke predlaganega modela dopolnjujeta oceni o več kot 4 milijonih EUR dobička in 45 novih zelenih delovnih mestih v prvih 15 letih obratovanja. Predlagani koncept je primer racionalne implementacije dolgoročne razvojne strategije Slovenije in ponuja priložnost za razvoj lokalnih skupnosti, oživitev lesnopredelovalne industrije in dvig konkurenčnosti gospodarstva v Sloveniji.
Keywords: energija, kogeneracija, krožna ekonomija, lesna biomasa, lokalna skupnost, potencial, trajnost
Published in RUNG: 12.05.2016; Views: 7813; Downloads: 350
.pdf Full text (3,52 MB)

Search done in 0.03 sec.
Back to top