Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Temna slika : Podoba, zgubljena v temi
Rawan F. A. Alhourani, 2018, master's thesis

Abstract: Motivacija za to magistrsko delo je bilo avtoričino iskanje podobe; prav določene podobe, izgubljene v najglobljih predelih našega uma. Iskanje podobe, ki je nikoli nismo videli ali doživeli; podobe, ki je še nihče nikoli ni videl, ter ob tem izzvati čutila in človeško naravo v danem trenutku. Namen dela je iskati odgovore in si zastaviti vprašanja o tem, kako zelo ljudje zaupajo svojim čutom, ter se spraševati o njihovi zmožnosti, da spremenijo svoje vedenje in svoje rutine. Opazovati, ali si za nekaj sekund drznejo ugasniti luč in s tem pridobijo sposobnost, da vidijo na drugačen način. Ne preseneča dejstvo, da se ljudje močno zanašajo na svoj vid, zaradi česar preostala čutila postanejo nekako manj pomembna in zanesljiva. To delo z naslovom "Temna podoba – podoba, ki smo jo izgubili v temi", raziskuje moč podobe pri manipulaciji množice in vlogo medijev pri nadzoru in pranju možganov pripadnikom nove generacije. V magistrskem delu avtorica najprej predstavi projekte "Kumra 1", "Kumra 2" in "Kaj vidiš v temi?" – poskuse, izvedene v prvem in drugem letu raziskovanja, skozi katere predstavi analizo in opazovanje svojih eksperimentov. Ti predstavljajo začetek raziskovanja čutil v popolni temi, ki je nato pripeljalo do "Sestavljanke", praktičnega dela te naloge, ki se sprašuje o medijski manipulaciji z uporabo podobe.
Keywords: temna, nejasna, mračna, brez svetlobe, grozljiva, grozna, žalostna, zlobna, pomanjkanje svetlobe, slepa, globlje v odtenkih, ne svetla, skrita, skrivnostna, skrivnostna, brez moralne ali duhovne svetlobe, maligni, temničas, negativni, pesimistični, neprosvetljeni, temačnost, črnina, neznani, medijski nadzor, temna slika, družabni mediji, medijska manipulacija, propaganda, stereotip, pranje možganov
Published in RUNG: 10.12.2018; Views: 4367; Downloads: 195
.pdf Full text (11,79 MB)
This document has many files! More...

2.
Birokratski stil v srbskem in slovenskem časopisju v času socializma
Jelena Budimirović, 2016, master's thesis

Abstract: Glavni namen birokratskega stila ni komunikativen, temveč ritualno-ideološki. Takšen stil služi kot sredstvo jezikovne manipulacije in birokratom zagotavlja monopol pri političnem odločanju. Birokratski stil je v srbščini razcvet doživel v socializmu, v slovenščini pa se je razvijal pod vplivom srbščine. V tej nalogi analiziramo jezik srbskega časopisa Borba, oziroma slovenskih časopisov Ljudska pravica in Delo v času socializma, in sicer skozi dve obdobji – obdobje začetka socialističnega sistema v Jugoslaviji (1944–1947) ter poznejše obdobje, v katerem je imel socializem v Jugoslaviji za seboj že več desetletij (1974–1979). Za jezik prvega obdobja so značilni enostavnost, ideološkost in čustvenost. Za stil drugega obdobja je opazna izjemno močna birokratiziranost novinarskega stila, in smo ga zato analizirali glede na klasifikacijo značilnosti birokratskega stila: nominalnost, splošnost, nedoločenost, eksplicitnost, evfemizmi, presežek besed, kvaziznanstvenost in uporaba besed tujega izvora. Analiza opisuje slovnična in leksična sredstva birokratizacije in razlaga njihove učinke v sociolingvističnem kontekstu.
Keywords: birokratski stil, socializem, Borba, Ljudska pravica, Delo, manipulacija
Published in RUNG: 19.09.2016; Views: 5064; Downloads: 141
.pdf Full text (7,29 MB)

3.
Search done in 0.02 sec.
Back to top