Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Validacija HPLC metode za določanje organskih kislin in sladkorjev v vinu
Kristjan Mesar, 2022, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu smo obravnavali proces validacije dveh analiznih metod za določanje kakovosti vina. In sicer smo določali organske kisline kot so vinska kislina, jabolčna kislina, mlečna kislina, citronska kislina, ocetna kislina, in monosaharide glukozo in fruktozo. Analiza teh parametrov je pomembna pri nadzoru procesa pridelave vina kot tudi spremljanju kakovosti vina. V diplomski nalogi smo pregledali glavne metode za določanje kislin in sladkorjev v grozdju in vinu, v samem poskusu pa smo uporabili kromatografsko tehniko na osnovi tekočinske kromatografijo visoke ločljivosti v kombinaciji z detekcijo v ultravijoličnem (UV) za organske kisline in z detekcijo lomnega količnika (RID) za monosaharidne sladkorje. HPLC-UV/RID sistem omogoča enostavno pripravo vzorca na analizo (samo filtracija, mogoče redčitev, če je potrebna), hitro analizo in omogoča zadovoljive meje detekcije za potrebe določevanja omenjenih parametrov. Obe metodi smo opisali z različnimi parametri, kot je ponovljivost, linearnost, izkoristek v štirih različnih matriksih (dve beli vini, eno rdeče in eno jabolčno vino – cider), meja detekcije in meja kvantifikacije. Rezultate kvantifikacije skupnih sladkorjev in organskih kislin v vzorcih vin smo primerjali z rezultati akreditiranega laboratorija kjer je bilo to mogoče in ugotovili, da kvantifikacija z metodo standardnega dodatka omogoča primerljive rezultate z akreditiranim laboratorijem, predvsem za parameter skupni fermentirani sladkorji (glukoza in fruktoza). Vsebnost skupnih kislin določenih kromatografsko je bila nekoliko manjša od parametra skupne titrabilne kisline, kar je najverjetneje posledica manjšega števila posameznih kislin, ki smo jih vključili v ta parameter, pa tudi drugačne metode določanja kislin.
Ključne besede: vino, cider, HPLC, UV, RID, organske kisline, sladkorji, validacija
Objavljeno v RUNG: 02.08.2022; Ogledov: 1778; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

2.
Nadzor vhodnih materialov in ocenjevanje dobaviteljev v avtomobilski industriji
Kristjan Čujec, 2019, diplomsko delo

Opis: V današnjem času je nadzor vhodnih materialov in ocenjevanje dobaviteljev neizbežno, saj proizvodnja zahteva določeno in vedno višjo kakovost ob nespremenjenih ali celo nižjih proizvodnih stroških. Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. V prvem, teoretskem delu je predstavljen razvoj kakovosti, ki je pripeljal do dveh pomembnih standardov, ki sta danes nepogrešljivi del avtomobilske industrije. Drugi, raziskovalni del pa se deli na tri dele. Naredili smo pregled dobav z odstopanjem, kjer smo ugotovili, da se delež dobav z odstopanjem zmanjšuje ter da je bilo v letu 2018 prvič v petih letih odkritih več dobav z odstopanjem na vhodni kontroli kot v proizvodnji. Kljub zmanjševanju dobav z odstopanjem je teh še vedno preveč, da bi se lahko zanesli na dobaviteljevo končno kontrolo. Analizirali smo tudi vrsto odstopanja dobavljenega materiala in odkrili, da je največkrat prišlo do odstopanja na ohišju, in sicer kot konusa. Pri ocenjevanju dobaviteljev smo prišli do spoznanja, da so dobavitelji v petih letih samo 2-krat dosegli ciljno mejo za število A in B dobaviteljev ter da so bili B dobavitelji v letu 2017 najšibkejši na področju izboljševanja in inovativnosti, kar je temelj moderne avtomobilske industrije. Ugotovili smo, da vedno isti dobavitelji zamujajo z oddajo 8D poročil. Rezultati so podlaga za planiranje ukrepov v naslednjih obdobjih. Potrebna bi bila vpeljava dodatnega kazalnika za splošno oceno dobavitelja, in sicer oddaja akcijskega plana ukrepov do roka, ki bi omogočila pridobitev vzvoda za stalno izboljševanje procesa dobaviteljev.
Ključne besede: kakovost, ocenjevanje dobaviteljev, vhodna kontrola, IATF 16949, reklamacija, Paretov diagram, 8D poročilo
Objavljeno v RUNG: 18.02.2019; Ogledov: 4839; Prenosov: 185
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)

3.
4.
5.
Strategija vstopa podjetja na tuji trg
Kristjan Brumat, 2012, diplomsko delo

Ključne besede: podjetja, tuji trgi, mednarodno poslovanje, diplomske naloge
Objavljeno v RUNG: 15.10.2013; Ogledov: 5639; Prenosov: 450
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
ISO 9001 in management kakovosti v podjetju Meblo a+a
Kristjan Kolavčič, 2010, diplomsko delo

Ključne besede: diplomske naloge, management kakovosti, ISO 9001, standardi, zagotavljanje kakovosti
Objavljeno v RUNG: 15.10.2013; Ogledov: 7021; Prenosov: 564
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh