Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


31 - 40 / 45
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
31.
High redshift supernova rates measured with a gravitational telescope
Tanja Petrushevska, 2015, objavljeni povzetek znanstvenega prispevka na konferenci

Opis: Supernovae (SNe) are one the most energetic phenomena in the Universe and have been extensively used for astrophysical and cosmological applications. For example, type Ia SNe as distance indicators tools have revealed the accelerating expansion of the universe, while core-collapse (CC) being directly related to the death of massive stars, they trace the star formation history. One of the challenges of SN research is the measurements of the SN rates, particularly at high-z where not many measurements exist. Possible approach to this problem is to use the magnification power of gravitational telescopes such as galaxy clusters. I will present our ground based near-infrared/optical search for gravitationally magnified supernovae behind the galaxy cluster A1689. Our search resulted in the discovery of five highly magnified candidates at high-z classified as CC SNe. We measure the first volumetric CC SN rates.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: supernova rates, gravitational telescopes, galaxy clusters
Objavljeno: 26.01.2018; Ogledov: 2188; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (645,57 KB)

32.
Search for lensed supernovae behind the galaxy cluster Abell 1689
Tanja Petrushevska, prispevek na konferenci brez natisa

Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...lensed supernovae, supernova rates, galaxy clusters, strong lensing...
Ključne besede: lensed supernovae, supernova rates, galaxy clusters, strong lensing
Objavljeno: 26.01.2018; Ogledov: 2231; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (9,17 MB)

33.
Нобеловата награда за физика 2011
Tanja Petrushevska, 2012, poljudni članek

Opis: Оваа година Нобеловата награда за физика му припадна на важно откритие од областа на космологијата: забрзаното ширење на Универзумот. Ќе се обидам да го опишам ова откритие преку личното искуство, со тоа што присуствував на различните активности на Нобеловата недела, а и со тоа што мојата работа околу докторскиот труд е тесно поврзана со истата тема. Нобеловата награда е основана од пронаоѓачот на динамитот, шведскиот физичар Алфред Нобел (1833 - 1896) за најголеми достигања во областа на физиката, хемијата, медицината, книжевноста, мирот и економијата. Со исклучок на наградата за мир, Нобеловите награди се врачуваат во Стокхолм на годишната церемонија која се одржува на 10 декември, годишнина од смртта на Алфред Нобел. Оваа година го имав задоволството да присуствувам на церемонијата за доделување на Нобеловите награди. Да се присуствува на оваа церемонија е голема чест бидејќи сите гости се поканети лично од страна на Нобеловата фондација и нема билети на продажба за пошироката јавност. На 8-ми декември секоја година, на Универзитетот во Стокхолм, Нобеловците ги држат познатите Нобелови предавања кои се достапни за сите. Оваа година, половина од Нобеловата награда за физика ја доби Сол Перлмутер – основач на Supernova Cosmology project, додека пак другата половина од наградата им припадна на Брајан Шмит и Адам Рис од тимот на High-z Supernova Search. На 12 декември, добитниците на Нобеловата награда за физика и хемија го посетија Универзитетот на Стокхолм каде што имав прилика да ги сретнам. Мојот професор Ариел Губар од Стокхолм е дел од тимот којшто го издаде едниот од двата труда за кои беше доделена Нобеловата награда. Во почетокот на 1990-тите тој работел како пост-докторанд во лабораторија на "Беркли", САД, каде што се запознал со Сол Перлмутер. Заедно тие скицираат како да го спроведат истражувањето за суперновите. Соработката продолжува, и Сол Перлмутер во текот на следните години е чест посетител на Стокхолм. Тоа што јас го работам моментално во склоп на докторатот на некој начин претставува продолжение на откритието дека Универзумот се шири забрзано. Следниот чекор е да се истражува Вселената на сè поголеми растојанија, но иако суперновите се многу светли, сепак сме ограничени во тоа колку далечни супернови можеме да откриеме со сегашната генерација на телескопи. Но, оваа граница може да биде проширена со мала помош од гравитацијата. Тимот, од кој и јас сум дел, сега е составен од Ариел Губар и Раман Аманулах од универзитетот во Стокхолм, и моментално спроведуваме испитување со користење на податоците од Nordic Optic Telescope на Канарските острови, со други зборови, бараме далечни супернови со користење на различни масивни галактички јата како леќа.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...ја доби Сол Перлмутер – основач на Supernova Cosmology project, додека пак другата половина од...
Ključne besede: Нобелова награда, физика, 2011, космологија, ширење на вселената, Сол Перлмутер, Брајан Шмит, Адам Рис, Supernova Cosmology project, High-z Supernova Search
Objavljeno: 29.01.2018; Ogledov: 2486; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (10,87 MB)

34.
SALT spectroscopic classification of nuclear transient Gaia17cqz/AT2017hrw as SN IIP
Nada Ihanec, 2017, drugi članki ali sestavki

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: tranzienti, Gaia, klasifikacija, supernova
Objavljeno: 31.01.2018; Ogledov: 2658; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (143,38 KB)

35.
VLT/FORS2 spectroscopic classification of nuclear transient OGLE17hil as normal Supernova Type Ia
Nada Ihanec, 2017, drugi članki ali sestavki

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: tranzient, OGLE, supernova
Objavljeno: 31.01.2018; Ogledov: 2507; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (144,71 KB)

36.
PASSERBY BECOME SUPERNOVA HUNTERS IN KUNGSTRÄDGÅRDEN
Tanja Petrushevska, S. Papadogiannakis, Emir Karamehmetoglu, 2015, druga izvedena dela

Opis: Fysik i Kungsträdgården is one of the major outreach events in Stockholm where scientists have the chance to show their research. This year the supernova group at the OKC invited the public to look for supernovae with us using the intermediate Palomar (Transient) Factory (iPTF) collaboration telescope in Palomar, California, U.S.A. Due to the time difference between Stockholm and California, we were able to look at live images as they were taken from the telescope, to search for new transient objects such as supernovae. The event was successful, bringing a lot of people from the park in central Stockholm to come and search with us.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: science outreach, supernova hunting for the public
Objavljeno: 09.02.2018; Ogledov: 2674; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (572,84 KB)

37.
38.
The Search for Spatial Extension in High-latitude Sources Detected by the Fermi Large Area Telescope
Gabrijela Zaharijas, 2018, izvirni znanstveni članek

Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...gamma rays, ISM: H II Regions, ISM: supernova remnants...
Ključne besede: BL Lacertae objects, gamma rays, ISM: H II Regions, ISM: supernova remnants
Objavljeno: 23.08.2018; Ogledov: 2344; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (6,39 MB)

39.
A hot and fast ultra-stripped supernova that likely formed a compact neutron star binary
Tanja Petrushevska, 2018, izvirni znanstveni članek

Opis: Compact neutron star binary systems are produced from binary massive stars through stellar evolution involving up to two supernova explosions. The final stages in the formation of these systems have not been directly observed. We report the discovery of iPTF 14gqr (SN 2014ft), a type Ic supernova with a fast-evolving light curve indicating an extremely low ejecta mass (≈0.2 solar masses) and low kinetic energy (≈2 × 1050 ergs). Early photometry and spectroscopy reveal evidence of shock cooling of an extended helium-rich envelope, likely ejected in an intense pre-explosion mass-loss episode of the progenitor. Taken together, we interpret iPTF 14gqr as evidence for ultra-stripped supernovae that form neutron stars in compact binary systems.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: supernova, neutron stars, gravitational waves
Objavljeno: 12.10.2018; Ogledov: 2223; Prenosov: 0
.pdf Polno besedilo (3,36 MB)

40.
Zvezde eksplodirajo tudi ob nedeljah
Tanja Petrushevska, 2018, poljudni članek

Opis: Prvič opažena ultraslečena supernova, pri kateri je nastala tesna dvojna nevtronska zvezda
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...Prvič opažena ultraslečena supernova, pri kateri je nastala tesna dvojna nevtronska...
Ključne besede: supernova, nevtronska zvezda
Objavljeno: 22.10.2018; Ogledov: 1674; Prenosov: 108
.pdf Polno besedilo (2,70 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh