Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 175
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Reprezentacije moškega in moškosti v izbranih romanih Ivana Cankarja
Darko Ilin, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga predstavlja raziskavo reprezentacij moških in moškosti v treh izbranih romanih Ivana Cankarja, ki je osrednji kanonski predstavnik slovenske moderne. Glavni namen raziskave je bil osvetliti različne aspekte moške identitete, ki jih avtor upodablja v svojih delih, ter preučiti, kako se ti odražajo v kontekstu takratnega družbenega in kulturnega okolja. Metodološki okvir raziskave temelji na kritičnih študijah moških in moškosti, ki izhajajo iz feministične epistemologije. To omogoča kritičen pristop k tradicionalnim predstavam o moškosti ter razumevanje družbenih konstrukcij in norm, ki oblikujejo moško spolno identiteto. V uvodnem delu magistrske naloge so predstavljeni temeljni teoretični koncepti kritičnih študij moških in moškosti, stičišča študij spolov in literarne vede ter problem reprezentacije. Sledi kritičen prikaz znanstvenih del, ki pristopajo k Cankarjevemu literarnemu delu z vidika študijev spolov, kar postavlja temelje za to raziskavo. Osrednji del magistrske naloge predstavlja analiza treh Cankarjevih romanov: Tujci (1901), Martin Kačur (1906) in Novo življenje (1908). Romani so izbrani zato, ker v središče zgodbe postavljajo moške like, kar zagotavlja plodovito polje za raziskovanje različnih reprezentacij moškosti. Skozi analizo so preučeni različni vidiki moškosti, vključno z odnosi med moškimi liki, odnosi med moškimi in ženskimi liki, pojmom očetovstva, politično moškostjo ter položajem marginalizirane moškosti v družbenem okolju. V zaključku raziskave so povzete glavne ugotovitve analize, ki nakazujejo, da Cankar v svojih romanih izrisuje kompleksne in raznolike reprezentacije moške identitete. S primerjanjem je bilo ugotovljeno, da vsi trije analizirani romani temeljijo na spopadu med tradicionalno hegemono moškostjo po eni strani in neustrezno, obrobno ali soudeleženo moškostjo po drugi.
Ključne besede: reprezentacije, moškosti, družbeni spol, Ivan Cankar, roman
Objavljeno v RUNG: 27.10.2023; Ogledov: 609; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (787,77 KB)

3.
Anton Muznik in Jovan Apostolović - primerjava dela in življenja dveh zdravnikov iz obdobja razsvetljenstva : diplomsko delo
Milja Milenković, 2023, diplomsko delo

Opis: Ta diplomsko naloga raziskuje vpliv razsvetljenstva na Goriško regijo in Vojvodino ter poudarja primerjalno analizo njunih zdravstvenih sistemov in življenja dveh ključnih zdravnikov, Antona Muznika in Jovana Apostolovića, v tem zgodovinskem obdobju. Razsvetljenstvo, kot intelektualno gibanje, je imelo pomemben vpliv na različne sfere družbe, vključno z znanostjo, politiko in kulturo. Naloga temelji na analizi zgodovinskih virov, literaturi ter analitičnem raziskovanju ključnih tematik. Prvi del naloge se osredotoča na predstavitev razsvetljenstva in njegov vpliv na družbeni, kulturni in intelektualni razvoj obeh regij. Primerjalna analiza zdravstvenih sistemov v Goriški regiji in Vojvodini poudarja organizacijo, izzive in dosežke na področju zdravstvenega varstva v času razsvetljenstva. Drugi del naloge se posveča življenju in delu Antona Muznika ter Jovana Apostolovića. Oba sta bila priznana zdravnika svojega časa, njune kariere in prispevki pa sta predstavljena z vidika razsvetljenstva in zdravstvenega sektorja. Poglobljena analiza Muznikove knjige "Clima Goritiense" ter Apostolovićeve doktorske disertacije prinaša vpogled v njune intelektualne dosežke. V zaključku so predstavljene ključne ugotovitve raziskave. Razsvetljenstvo je močno vplivalo na družbeni in zdravstveni razvoj obeh regij, pri čemer sta Muznik in Apostolović s svojim delom odigrala pomembno vlogo. Naloga poudarja pomen razsvetljenstva v oblikovanju družbenih vrednot ter v zdravstvu in intelektualnem razvoju. Hkrati pa ponuja temelje za nadaljnje raziskave o tem pomembnem zgodovinskem obdobju ter njegovem vplivu na družbo in zdravstvo.
Ključne besede: diplomske naloge, razsvetljenstvo, zdravniki, Slovenija, Srbija, Goriška, Vojvodina, zdravstvo
Objavljeno v RUNG: 02.10.2023; Ogledov: 814; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

4.
VLOGA IN POMEN ARHEOLOŠKEGA NAJDIŠČA MEDIANA V ČASU VLADAVINE CESARJA KONSTANTINA VELIKEGA
VINKA KOVAČEVIĆ, 2023, diplomsko delo

Opis: Moje delo je zajemalo raziskovanje arheološkega najdišča Mediana kot razkošnega predmestja antičnega Naisa. Položaj Mediane je znan na podlagi dosedanjih raziskav. Osrednji prostor zavzema vilo s peristilom, nimfej, terme in žitnico. Začetne raziskave o Mediani so povezane s Feliksom Kanicom. Vila s peristilom, tj. luksuzna vila, je doslej najbolje raziskana, ohranjena in dostopna obiskovalcem. Dejstvo je, da je Mediana nastala v času gospodarskega razvoja antičnega Naisa, ko je ta postal pomembno vojaško in politično središče. Za Konstantina Velikega (306–337) lahko rečemo, da je prispeval k socialni in gospodarski ter kulturni blaginji. Medianske zgradbe so tuji roparji in osvajalci večkrat poškodovali. Kompleks term je bil odkrit leta 1932, dela pa so se nadaljevala v letih 1962–1969. Vila je bila razkošno okrašena, kar dokazujejo ostanki stebrov, bazenov in marmornih kapitelov. Mozaiki so dobro ohranjeni, vidne so plošče z različnimi vzorci, listi in cvetovi.
Ključne besede: Naissus, Konstantin Veliki, Mediana, vila s peristilom (villa suburbana), nimfej (nymphaeum), terme (thermae), krstilnica (baptisterium), žitnica (horreum), rezervoar za vodo (castellum aquae), mozaiki, skulpture
Objavljeno v RUNG: 15.09.2023; Ogledov: 517; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (2,24 MB)

5.
6.
Digitalizacija in analiza pisem Vide Jeraj in Ljudmile Poljanec
Lara Vončina, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi sem digitalizirala pisma dveh slovenskih pesnic Vide Jeraj in Ljudmile Polja-nec, ki sta reprezentativni avtorici slovenske moderne. Obe sta delovali predvsem pred prvo sve-tovno vojno. Vida Jeraj je bila prva slovenska lirična pesnica. Ljudmila Poljanec pa velja za prvo slovensko avtorico, ki v svojih pesmih upodablja tematiko lezbične ljubezni. Prvi del magistrske naloge sem začela s predstavitvijo obeh zgoraj omenjenih avtoric in nadaljevala s predstavitvijo njunih dopisovalk in dopisovalcev. Nato sem prepisala in analizirala njuna pisma. Digitalizirana pisma sem vstavila v elektronsko zbirko Pisma. Digitalizirana korespondenca bo omogočila na-tančnejše razumevanje avtoričinih ustvarjanj. V nadaljevanju sem s pomočjo ključnih besed dolo-čila tematike, ki se pojavljajo v njunih pismih in prišla do ugotovitve, da so največkrat prisotne naslednje tematike: Osebno razmerje in prijateljstvo, kultura in umetnost, literarna kritika, literarne revije, ženske revije, pesnjenje, Dunaj, izobraževanje, zdravje in potovanja. Pri Vidi Jeraj pa še starševstvo in podeželsko življenje. S pomočjo v pismih omenjenih oseb sem raziskala njuno soci-alno mrežo in dognala, da sta največkrat sodelovali in prijateljevali z osebami s področja kulturne-ga delovanja. S primerjanjem tematik, ki se pojavljajo v pismih Vide Jeraj in Ivana Cankarja sem prišla do ugotovitve, da se korespondenca avtorja in avtorice razlikuje. Na koncu sem raziskala še, ali se tematike v njunih pismih pojavljajo tudi v njunih pesmih in ugotovila, da se pojavljajo, in sicer najpogosteje: vreme, podeželsko življenje, religija in ljubezen.
Ključne besede: Digitalizacija, moderna, pisma, pesmi, Ljudmila Poljanec, Vida Jeraj
Objavljeno v RUNG: 21.03.2023; Ogledov: 1189; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,03 MB)

7.
Izseljenska tematika v kratki pripovedni prozi Anne Praček Krasna
Demi Štakul, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava izseljensko tematiko v kratki pripovedni prozi Anne Praček Krasna. Predstavljeni so tokovi preseljevanja iz slovenskega območja v Združene države Amerike in migracije Slovencev, ki so potekale v času avstroogrske monarhije, med obema vojnama in po 2. svetovni vojni. Ljudje so odhajali v svet v upanju na boljše življenje in z željo po večjem zaslužku. Anna Praček Krasna in ostale slovenske avtorice izseljenske literature so v Severni Ameriki največ ustvarjale v 30. letih prejšnjega stoletja. Pripovedi v delih Anne Praček Krasna, Med dvema domovinama (1978) in Moja ameriška leta (1980), so večinoma postavljene v delovska naselja in v čas gospodarske krize v ZDA. V besedilih opisuje položaj izseljencev in njihov način življenja. V pripovedih so prisotni mešani občutki o življenju v novi državi, literarni junaki pa se pogosto spominjajo življenja v stari domovini. Povod za pisanje je avtorica dobila ravno s selitvijo, zato je izseljenska tematika v njenih delih jasno prisotna.
Ključne besede: Anna Praček Krasna, migracije, izseljenska tematika, kratka pripovedna proza, slovenska izseljenska literatura.
Objavljeno v RUNG: 10.03.2022; Ogledov: 2032; Prenosov: 83
.pdf Celotno besedilo (515,29 KB)

8.
Literarne ustvarjalke v slovenskih osnovnošolskih berilih
Polona Hadalin Baša, 2021, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na vključenost literarnih ustvarjalk v slovenskih osnovnošolskih berilih ter učnih načrtih za predmet slovenščina, program osnovna šola, iz let 2011 in 2018. Predstavi učna gradiva, osnovnošolski predmet slovenščina, literarni kanon in položaj ustvarjalk v njem. Pri tem poskuša kanon predstaviti tudi skozi oči feministične literarne vede, ki postavlja pod vprašaj tradicionalne poglede na kanonski izbor literarnih del. Na koncu so predstavljeni izsledki številčne raziskave, ki podrobno predstavi zastopanost literarnih ustvarjalk in njihovih del v osnovnošolskih berilih, glede na vzgojno-izobraževalna obdobja, literarno zvrst, spol sestavljavk/sestavljavcev beril, založbo in ureditev besedil v berilih ter njihovo zastopanost v učnih načrtih in seznamu bralne značke.
Ključne besede: literarne ustvarjalke, berilo, učbenik, učni načrt, literarni kanon, predmet slovenščina
Objavljeno v RUNG: 04.03.2022; Ogledov: 1927; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

9.
Razvoj slovničnih in kognitivnih zmožnosti večjezičnih otrok v primerjavi z enojezičnimi : magistrsko delo
Franc Vaupotič, 2021, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na primerjavo med enojezičnimi in dvojezičnimi otroki, ne da bi se ozirali na njihovo jezikovno zmožnost in delovni spomin. Predstavljam rezultate eksperimentalne študije, ki obsega dve vrsti testov. Glavni cilj raziskave je odgovoriti na vprašanje, ali obstaja povezava med jezikovnim razvojem in delovnim spominom ter ovrednotiti vlogo dvojezičnosti v tem kontekstu. Zanima me, ali obstaja razlika v slovničnih in kognitivnih sposobnostih med enojezičnimi govorci slovenskega in zgodnje slovensko-italijanskega dvojezičnega jezika. V eksperimentu so sodelovali otroci, stari 10, 12 in 14 let. V tem delu sem sledil modelu preučevanja dvojezičnega razvoja otrok, uporabljenega v štirih študijah: Bialystok in drugi (2010), ki primerjajo besedišče večjezičnih govorcev z enojezičnimi; Stateva in drugi (2021), ki preiskujejo vpliv dvojezičnosti na pragmatične sposobnosti; Antonio in Katzos (2017), ki raziskujeta potencialni vpliv večjezičnosti na razumevanje posledic ter Stepanov in drugi (2020), ki proučujejo vpliv dvojezičnosti na delovni spomin. Rezultati dela kljub nekaterim dvomom kažejo številne prednosti večjezičnosti.
Ključne besede: večjezičnost, enojezičnost, usvajanje jezika, pragmatika
Objavljeno v RUNG: 19.10.2021; Ogledov: 2292; Prenosov: 95
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Življenje in delo starinoslovca Simona Rutarja ter njegovo delovanje na Severnem Primorskem : diplomsko delo
Urban Makorič, 2021, diplomsko delo

Opis: Delo vključuje pregled življenja Simona Rutarja in poudarja ključne dogodke v njegovem življenju. Opisana je bila njegova kariera zgodovinarja, kjer so bile poudarjene njegove ključne objave. Fokus v opisu njegovega življenja so bile otroštvo, izobrazba in nesrečna ljubezen. V drugem delu diplomske naloge smo se posvetili arheologiji Severne Primorske. Pod drobnogled so prišla najdišča, ki jih je opisoval že Simon Rutar. Ta so Gradič, Robič, Tonovcov grad in Sveta Lucija. Pridružile so se jim analize rimskih cest ter grob oris poselitve območja za lažje razumevanje zgodovinskega konteksta.
Ključne besede: diplomske naloge, zgodovinopisje, slovenska zgodovina, arheologija, 19. stoletje, Severna Primorska, Kobarid, Zgornje Posočje, Robič, Gradič, Sveta Lucija, rimske ceste
Objavljeno v RUNG: 08.09.2021; Ogledov: 2374; Prenosov: 118
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.25 sek.
Na vrh