Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 8 / 8
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Animirani film kot didaktični pripomoček
Ana Prebil, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Teoretični del diplomske naloge obravnava vpliv digitalne dobe na izobraževanje in poudarja potrebo po prilagajanju učiteljev spreminjajočim se učnim slogom učencev, ki vključujejo več gledanja audiovideo. Raziskuje možnosti uporabe animacije kot didaktičnega pripomočka za učinkovito razlago kompleksnih konceptov. Čeprav ima animacija prednosti pri izboljšanju učnih izkušenj, predstavlja tudi izzive pri ustvarjanju vsebin in primernosti. Cilj teoretične naloge je najti ravnotežje z združitvijo teorije učenja in likovnimi lastnostmi animacije za ustvarjanje optimalnih izobraževalnih gradiv. Praktični del diplomske naloge je animirani film za otroke, ki se preko teme evolucije ukvarja z vprašanjem, kakšen odnos imamo, kot ljudje do narave. Film je narejen v tehniki stop animacije, z uporabo kolaža in zelenega zaslona.
Keywords: animirani film, vizualno učenje, medij za izobraževanje, multimedij
Published in RUNG: 27.09.2023; Views: 843; Downloads: 29
.pdf Full text (2,36 MB)
This document has many files! More...

2.
Use of color in animation : diploma thesis
Maja Grčki, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Color is a powerful tool that helps us set the mood, however, its importance is often left unnoticed while watching any form of media (movies, photography, commercials, books, etc.). Both art theory and human psychology show evidence that color and lighting have a large impact on the perception of the viewer which is why this thesis will focus on exploring what impact color and correct lighting of a scene have on people's minds and how it can be used in animation to convey the correct emotions and enhance the viewer’s experience. Throughout this thesis we will cover topics related to color theory, light and how animation studios work on their films in terms of color and lighting. Each chapter will help understand and learn about different uses of color, such as color psychology and symbolism of colors, color scripts, and lighting, and in the end, a case study to conclude everything mentioned before. To do so, this thesis will take a look at Pixar and Disney and their movies such as Coco (Pixar, 2017), Tangled (Walt Disney, 2010) and Finding Nemo (Pixar, 2003) as well as different color theory studies. We will also use the example of the practical part of the diploma work, animated music video Crystal Clear, to see how the colors were used and what the thought process behind it was.
Keywords: Color, Animation, Mood, Psychology, Light, Pixar, Disney, ColorScript
Published in RUNG: 22.02.2022; Views: 2403; Downloads: 129
URL Link to full text
This document has many files! More...

3.
The epistemological investigation about the meaning of life in The bus : diploma thesis
Parisa Zaeri, 2021, undergraduate thesis

Abstract: The history of human life since the creation of human beings shows the extension of concerns about man`s physical existence and natural survival to his social, mental, psychological and spiritual life. While existence was the main and only challenge of primitive beings, it does not meet the challenges of the present-time of human life. Existence needs an essence to satisfy the present, intellectual man; otherwise, it will leave human beings lost in the world. Therefore, the current study is a dramatic presentation and epistemological discussion of some problems of the existential crisis in animation art and letter and how they can come to resolution through meaning-making in one`s life. The framework of the current study is the existential psychotherapy as a dynamic approach to therapy which focuses on concerns that are rooted in the individual's existence.
Keywords: Animation Art, Epistemology, Human Existence, Existential Psychotherapy, Logotherapy
Published in RUNG: 22.07.2021; Views: 2202; Downloads: 133
URL Link to full text
This document has many files! More...

4.
Zasnova sekundarnega sveta za kratki animirani film
Jošt Šeško, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu raziskujem smernice za zasnovo in razvoj sekundarnega sveta za umetniška dela, natančnejše za medij kratkega animiranega filma, v katerem ustvarjam tudi sam. Sekundarni svet je umetno zasnovan zgodbovni svet, razvit v podporo naši zgodbi. Delo je razvito v podporo praktičnemu delu diplomske naloge, ki je kratki animirani film z naslovom Geomancy/Zemlječarstvo. V svojem kratkem filmu prikažem zgodbo, ki govori o mojem sekundarnem svetu. V ta namen sem dokaj podrobno zasnoval sekundarni svet, da zgodba v filmu izpade prepričljivejša. Vendar pa ta sekundarni svet tekom filma ostaja v ozadju in ni neposredno predstavljen. Zato sem želel teoretični del naloge uporabiti kot priložnost, da predstavim svoje razmišljanje in raziskavo v ozadju filma. V nalogi so tako predstavljena nova znanja, ki sem jih odkril tekom izdelave, moje razmišljanje pri vpeljavi tega znanja in situacije ter problemi, s katerimi sem se soočal. Prav tako pokažem, kako je pridobljeno znanje vplivalo na končni produkt praktičnega dela diplomskega projekta in kako bi se v prihodnje lotil česa drugače, da bi si bolj poenostavil potek dela. V delu izpostavim in predstavim tudi primere sekundarnih svetov drugih ustvarjalcev, za katere menim, da dobro prikažejo določeni element zasnove sekundarnega sveta. Nazadnje se dotaknem še načinov, ki so učinkoviti za dinamično predstavljanje sekundarnih svetov in na kaj moramo biti pri tem pozorni.
Keywords: Primarni svet, sekundarni svet, doslednost, prepričljivost, zasnova, kratki animirani film
Published in RUNG: 07.10.2020; Views: 3207; Downloads: 118
.pdf Full text (2,06 MB)
This document has many files! More...

5.
Strašljivo je za otroke zanimivo : Kako narediti grozljivko za mlajše občinstvo?
Larisa Nagode, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Grozljivke so žanr, ki se močno nanaša na gledalčev odziv in njegovo reflektiranje čustev. Po definiciji filozofa Noëla Carrola grozljivke vsebujejo pošasti, ki so ustvarjene s pomočjo petih različnih načinov, imajo pa tudi svoje lastne zgodbovne faze dogajanja. Če se nanašamo na njihov obstoj v filmski industriji, so stare 125 let, v njih pa zaradi različnih razlogov uživajo tako odrasli kot otroci. Slednji predvsem zaradi svoje večje radovednosti in družbenih motivacij. Otroške grozljivke so prilagojene verzije grozljivk za odraslo občinstvo, vendar se morajo pri njih uporabljati lajšalna sredstva za omiljevanje preintenzivnih vsebin. Otroške grozljivke so prav tako mlajše, njihovo ustvarjanje in popularnost sta se pričela šele po vzpostavitvi ocenjevalnih sistemov ob koncu šestdesetih let. Moj animirani film Elsie je bil ustvarjen pred raziskavo, predstavljeno v pričujočem delu, analizi tega filma kot grozljivki in otroški grozljivki pa je posvečeno tretje poglavje raziskave.
Keywords: Grozljivka, otroška grozljivka, grozljivo, ocenjevalni sistemi, film
Published in RUNG: 07.10.2020; Views: 3046; Downloads: 149
.pdf Full text (2,43 MB)
This document has many files! More...

6.
Umetniški slog animiranih likov zahoda in vzhoda
Miha Oven, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga se osredotoča na analizo sloga oblikovanja videza lika za animirani film v primerjavi med ameriško in japonsko animacijo. Slog oblikovanja videza animiranega lika opredeljujemo na podlagi različnih področij. Mednje uvrščamo navidezne značaje lika, raznolikost zgradb telesa, strukturo obraza, oblikovanje prepoznavnih značilnosti silhuet lika, metode in tehnike za dosego učinkov zgradb delov telesa (roke, noge …), ustvarjanje karakterističnih lastnosti same silhuete, predhodno pripravo s specifičnimi smernicami videza lika za animiranje (določitev velikosti lika, barvne lestvice, upoštevanje terminov emocij …) in ne nazadnje doseganje različnih učinkov gibanja. Cilj diplomske naloge je analizirati razlike in enakosti ameriške in japonske animacije (ameriški animirani film Osmosis Jones in japonska animirana serija Cells at Work!), ki si zasluženo delita vodilno mesto po vplivu v svetu animiranega medija. Diplomska naloga je sestavljena iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu so razloženi pojmi in strokovni termini s pomočjo tujih avtorjev in virov. Vsebina teoretičnega dela se smiselno nadaljuje v empiričnem delu z analizo področij, obrazloženih v teoretičnem delu. Torej, kot je v teoretičnem delu razložena silhueta v animaciji, je tudi v empiričnem delu analizirana silhueta v ameriški in japonski animaciji.
Keywords: animiran film, RG, dizajner, stil, 3D, 2D, anime, manga, animirani lik, proporcija
Published in RUNG: 25.11.2019; Views: 3714; Downloads: 132
.pdf Full text (2,35 MB)
This document has many files! More...

7.
Kako financirati umetniški izdelek z uporabo socialnih omrežij
Anja Zadnik, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V svojem diplomskem delu raziskujem, kaj je potrebno za to, da bi umetnik z uporabo socialnih omrežij lahko financiral svoj umetniški izdelek. Ugotavljam, da so to znanje trženja, uporabe ideje in zgodbe, ki se prodaja, ter poznavanje omrežij, ki jih umetnik uporablja za učinkovito oglaševanje in prodajo. Koncept »revni umetnik« lahko v sodobnem času končno zavržemo, saj je v svetu toliko dosegljivega znanja, s katerim si lahko prav vsak umetnik pomaga, da s pomočjo svojih sledilcev ali patronov vsak zadani projekt na koncu tudi finančno podpre. V pisnem delu si ogledamo tudi zgodovino patronstva in kako se je razvilo vse do današnje točke, vrste socialnih omrežij, ki jih ima umetnik danes na voljo ter uspešne primere.
Keywords: animacija, umetnost, patronstvo, financiranje, socialna omrežja, instagram, youtube, kickstarter, patreon
Published in RUNG: 25.11.2019; Views: 3549; Downloads: 148
.pdf Full text (8,81 MB)
This document has many files! More...

8.
Hibridni animirani film : Primer rabe v programu Blender
Žiga Stupica, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomskega dela je raziskati in obrazložiti pojem hibridne animacije. Na začetku se na kratko razloži definicija same mešanice oz. hibridne animacije, na kratko povzame vsaka zvrst animacije in njeno delovanje. Obrazložena je tudi sama animacija na splošno in kako jo človek dojema skozi vztrajnosti vida. V delu je predstavljena zgodovina hibridne animacije, kje se je prvič pojavila in kateri so ključni dogodki za njen razvoj. Dodane so razlage o ključnih režiserjih, animatorjih in izumiteljih ter kakšna je bila njihova vloga pri razširitvi animacije. Navedene so tehnološke inovacije računalnikov, ki so omogočili razvoj digitalne animacije. Natančneje so razporejene zvrsti kombinacije hibridne animacije ter prednosti in slabosti in tudi postopki dela za izvedbo posameznih animacij. Pri procesu so navedeni tudi primeri iz animacijske industrije ter kakšne so njihove rešitve pri problematiki animiranja dveh ali več medijev. Ob izpisku zahtevnosti hibridne animacije so dodani še obrazložitev zahtevnosti in nasveti, kako se jim izogniti. Sledi seznam razlogov, zakaj bi se nekdo lotil hibridne animacije; iz perspektive vsake zvrsti animacije. Sledi vodnik izdelave hibridne animacije iz odprtokodnega programa Blender. Vsebuje oporne točke in specifične korake s slikami za lažjo vizualizacijo, dodane so tudi razlage za boljše razumevanje. Postopek hibridne animacije je dokumentiran od začetnega ekrana programa Blender, postavitve virtualnih luči in virtualne kamere do zaključka s kompozicijo slike. Za lažje in hitrejše delo je celoten proces animacije v programu Blender obrisan s puščicami in najpogosteje uporabljenimi bližnjicami za ukaze. Prikazuje sposobnost te simulacije in moč risanih senčilnikov.
Keywords: animacija, računalniška animacija, 2D medij, 3D medij, senčilnik, upodabljanje
Published in RUNG: 03.07.2018; Views: 5128; Downloads: 233
.pdf Full text (4,00 MB)
This document has many files! More...

Search done in 0.05 sec.
Back to top