Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
MOŽNOSTI ZMANJŠANJA ODPADKOV HRANE V SLOVENIJI: PRIMER MLEČNIH IZDELKOV
Boštjan Gerbec, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali problematiko zavržene hrane v Slovenji ter širše. V Sloveniji vsako leto zavržemo 73 kilogramov hrane na prebivalca, podatki zadnjih let pa kažejo na naraščanje teh količin. Polovico zavržene hrane ustvarijo gospodinjstva. Ker je hrana nepogrešljiva za življenje, veliko ljudi pa živi v pomankanju, je takšno stanje zaskrbljujoče in nas kot družbo ne prikazuje v najboljši luči. Pri razumevanju problema in pri iskanju rešitev smo poleg pregleda zakonodaje in znanstvene literature izvedeli tudi raziskavo na primeru mlečnih izdelkov. Uporabili smo tri raziskovalne pristope: anketo, intervju ter eksperiment s preizkusom izdelka. Ugotovili smo, da je literatura v večini dostopna le v obliki znanstvenih člankov in študij, prav tako še do nedavnega ni bilo sistematičnega zbiranja in vodenja evidenc o količinah zavržene hrane. V nalogi smo predlagali ukrepe in načine, kako bi lahko zmanjšali količino zavržene hrane, in izpostavili velik pomen tega, da vsak posameznik začne pri sebi. Ustrezno je treba nakupovati hrano, planirati obroke ter hrano tudi pravilno shranjevati. V nalogi smo tudi predstavili različne primere dobrih praks, ki prav tako pomagajo zmanjševati količino zavržene hrane, bodisi v Sloveniji bodisi v tujini. V nalogi smo potrdili hipotezo, ki smo jo izpostavili na začetku, da se lahko količina zavržene hrane v Slovenji zmanjša. Potrošniki lahko na to neposredno vplivamo v domačih gospodinjstvih. S spremembami nakupovalnih navad pa lahko v določeni meri vplivamo tudi na trgovce in na njihovo ponudbo živil. Na problem hrane, ki se izgublja v proizvodnem in distribucijskem delu življenjskega cikla, pa v širšem smislu lahko vplivajo tako vlade vseh držav kot tudi mednarodna skupnost.
Ključne besede: zavržena hrana, zakonodaja, gospodinjstva, primer zavrženih mlečnih izdelkov, zmanjševanje odpadne hrane z ozaveščanjem, zmanjševanje odpadne hrane z državnimi politikami
Objavljeno v RUNG: 14.09.2018; Ogledov: 4366; Prenosov: 182
.pdf Celotno besedilo (1,96 MB)

2.
Raziskava samonadzora ekološko usmerjenih voznikov z mobilno aplikacijo
Egon Batistič, 2015, magistrsko delo

Opis: V sodobnem svetu se vse bolj poudarja ekološki slog življenja. Ta trend se kaže tudi v avtomobilski industriji, kjer skušajo razviti čim bolj varčne avtomobile in tudi takšne, ki za delovanje ne bodo potrebovali fosilnih goriv. Kratkoročne smernice avtomobilske industrije pa poudarjajo ekološko vožnjo, kar pomeni zmanjšano porabo goriva in posledično izpustov toplogrednih plinov. Pri takšni vožnji voznik vpliva na manjšo porabo goriva. V magistrskem delu so opisani različni sistemi nadzora voznikov, ki pripomorejo k ekološkemu ravnanju: nadzor od zgoraj, medsebojni nadzor in samonadzor. Z nadziranjem vožnje in podajanjem povratnih informacij lahko vozniki postanejo bolj varčni pri porabi goriva in manj negativno vplivajo na okolje. Namen magistrske naloge je raziskava samonadzora. Za ugotovitev samonadziranja v dejanskem okolju smo s pomočjo aplikacije Eco Drive One opravili raziskavo na desetih voznikih. Na izbiro aplikacije sta vplivali stopnja dostopnosti in enostavnost uporabe. Predstavljeni so rezultati vpliva aplikacije na povprečno porabo goriva udeležencev. Podatki so prikazani primerjalno, tako da so razlike jasno razvidne. Z anketo in intervjuji je zajeta še osebna izkušnja voznikov pri uporabi aplikacije. Ugotovili smo, da je aplikacija na voznike vplivala pozitivno, saj so v povprečju zmanjšali porabo goriva za 9 odstotkov. Domnevamo lahko, da bi se ob množični uporabi tovrstnih aplikacij bistveno zmanjšala poraba goriva, vpliv voznikov na okolje pa bi bil ravno tako manjši. Tudi mnenja voznikov glede aplikacije so večinoma pozitivna. Pojavljali so se le dvomi glede varne uporabe aplikacije med vožnjo ter pripombe na določene pomanjkljivosti oziroma »hrošče« v aplikaciji. Izsledki raziskave so pomembni za podjetje CVS Mobile, ki razvija mobilno aplikacijo za eko vožnjo. Pridobljene podatke, pripombe in pohvale bo tako upoštevalo pri razvoju čim bolj dovršene in k uporabniku usmerjene aplikacije.
Ključne besede: eko vožnja, samonadzor eko voznika, mobilna aplikacija Eco Drive One, poraba goriva
Objavljeno v RUNG: 01.07.2015; Ogledov: 6182; Prenosov: 261
.pdf Celotno besedilo (1,63 MB)

Iskanje izvedeno v 0.01 sek.
Na vrh