Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bolonia study programme

Options:
  Reset


61 - 70 / 169
First pagePrevious page3456789101112Next pageLast page
61.
62.
63.
64.
65.
Results from the Pierre Auger Observatory
Marko Zavrtanik, Danilo Zavrtanik, Darko Veberič, Samo Stanič, Andrej Filipčič, Ivan De Mitri, 2015, published scientific conference contribution

Found in: ključnih besedah
Keywords: Pierre Auger Observatory, Ultra High Energy Cosmic Rays (UHECR), UHECR energy spectrum, UHECR mass composition
Published: 27.06.2017; Views: 2853; Downloads: 0
.pdf Fulltext (475,69 KB)

66.
67.
NASA in high-schools: Masterclass Fermi @ UNG
Gabrijela Zaharijas, other performed works

Found in: ključnih besedah
Keywords: Fermi LAT, high school stidents
Published: 28.08.2017; Views: 2638; Downloads: 0
.pdf Fulltext (804,75 KB)

68.
Astroparticle studies at the Pierre Auger Observatory
Lili Yang, invited lecture at foreign university

Abstract: The Pierre Auger Observatory (PAO), the world’s largest cosmic ray detector combines a large surface detector (SD) with an air fluorescence detector (FD). It is designed to observe extensive air showers (EAS) of billions of secondary particles induced by the UHECRs in the earths’ atmosphere. The “hybrid” design (i.e., detected simultaneously by SD and FD) provides wealth of information about shower development and excellent event reconstruction. Together with observations of UHECRs, the Surface Detector (SD) of the PAO is sensitive to UHE neutrinos through the observation of deeply initiated inclined down-going showers produced by neutrino interactions in the atmosphere, which method has been well established. On the other hand, high-energy photons can also be discriminated from background of charged cosmic rays based on their characters of the shower front. In this talk, I will give a review on recent results from PAO and introduce the ultra-high energy multi-messenger studies from PAO.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...been well established. On the other hand, high-energy photons can also be discriminated from background...
Keywords: Pierre Auger Observatory, cosmic rays, ultra-high energy
Published: 17.01.2018; Views: 2550; Downloads: 0
.pdf Fulltext (8,86 MB)
This document has many files! More...

69.
Survey with gravitational telescope to measure high redshift supernova rates
Tanja Petrushevska, 2016, published scientific conference contribution abstract

Found in: ključnih besedah
Keywords: supernova rates, high-redshift universe, gravitational telescopes, galaxy clusters
Published: 26.01.2018; Views: 2267; Downloads: 0
.pdf Fulltext (12,65 MB)

70.
Нобеловата награда за физика 2011
Tanja Petrushevska, 2012, popular article

Abstract: Оваа година Нобеловата награда за физика му припадна на важно откритие од областа на космологијата: забрзаното ширење на Универзумот. Ќе се обидам да го опишам ова откритие преку личното искуство, со тоа што присуствував на различните активности на Нобеловата недела, а и со тоа што мојата работа околу докторскиот труд е тесно поврзана со истата тема. Нобеловата награда е основана од пронаоѓачот на динамитот, шведскиот физичар Алфред Нобел (1833 - 1896) за најголеми достигања во областа на физиката, хемијата, медицината, книжевноста, мирот и економијата. Со исклучок на наградата за мир, Нобеловите награди се врачуваат во Стокхолм на годишната церемонија која се одржува на 10 декември, годишнина од смртта на Алфред Нобел. Оваа година го имав задоволството да присуствувам на церемонијата за доделување на Нобеловите награди. Да се присуствува на оваа церемонија е голема чест бидејќи сите гости се поканети лично од страна на Нобеловата фондација и нема билети на продажба за пошироката јавност. На 8-ми декември секоја година, на Универзитетот во Стокхолм, Нобеловците ги држат познатите Нобелови предавања кои се достапни за сите. Оваа година, половина од Нобеловата награда за физика ја доби Сол Перлмутер – основач на Supernova Cosmology project, додека пак другата половина од наградата им припадна на Брајан Шмит и Адам Рис од тимот на High-z Supernova Search. На 12 декември, добитниците на Нобеловата награда за физика и хемија го посетија Универзитетот на Стокхолм каде што имав прилика да ги сретнам. Мојот професор Ариел Губар од Стокхолм е дел од тимот којшто го издаде едниот од двата труда за кои беше доделена Нобеловата награда. Во почетокот на 1990-тите тој работел како пост-докторанд во лабораторија на "Беркли", САД, каде што се запознал со Сол Перлмутер. Заедно тие скицираат како да го спроведат истражувањето за суперновите. Соработката продолжува, и Сол Перлмутер во текот на следните години е чест посетител на Стокхолм. Тоа што јас го работам моментално во склоп на докторатот на некој начин претставува продолжение на откритието дека Универзумот се шири забрзано. Следниот чекор е да се истражува Вселената на сè поголеми растојанија, но иако суперновите се многу светли, сепак сме ограничени во тоа колку далечни супернови можеме да откриеме со сегашната генерација на телескопи. Но, оваа граница може да биде проширена со мала помош од гравитацијата. Тимот, од кој и јас сум дел, сега е составен од Ариел Губар и Раман Аманулах од универзитетот во Стокхолм, и моментално спроведуваме испитување со користење на податоците од Nordic Optic Telescope на Канарските острови, со други зборови, бараме далечни супернови со користење на различни масивни галактички јата како леќа.
Found in: ključnih besedah
Keywords: Нобелова награда, физика, 2011, космологија, ширење на вселената, Сол Перлмутер, Брајан Шмит, Адам Рис, Supernova Cosmology project, High-z Supernova Search
Published: 29.01.2018; Views: 2467; Downloads: 0
.pdf Fulltext (10,87 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top