Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 15
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Parisina (learning chain)
Zoran Božič, George Gordon Byron, Marjanca Prelog, drugo učno gradivo

Opis: Didaktična prezentacija znamenite Byronove povesti v verzih.
Ključne besede: učna veriga, angleška književnost, romantika, George Gordon Byron, povest v verzih, Ferrara, srednji vek, Italija, Marjanca Prelog
Objavljeno v RUNG: 11.04.2019; Ogledov: 2841; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (680,15 KB)

2.
The Old Man and the Sea (learning chain)
Zoran Božič, Ernest Hemingway, Marjanca Prelog, drugo učno gradivo

Opis: Didaktična prezentacija znamenite novele Ernesta Hemingwaya.
Ključne besede: novela, ameriška književnost, eksistencializem, Starec in morje, učna veriga, didaktika, Kuba
Objavljeno v RUNG: 01.04.2019; Ogledov: 3305; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Učinki uvajanja koncepta krožnega gospodarstva na razvoj občine Kočevje
Andrea Torroni, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo opredeli koncept krožnega gospodarstva kot trajnostni razvoj v aktualnem času in prostoru in ga utemelji na konkretnem primeru implementacije v občini Kočevje. V literaturi najdemo različne opredelitve krožnega gospodarstva, ki pa ne zajamejo njegovega velikega potenciala v celoti. Mnoge definicije se dotikajo predvsem recikliranja odpadkov, ki pa je lahko zgolj sestavni del koncepta in kot takšen ne zajema vseh okoljskih, ekonomskih in socialnih momentov. Analiza implementacije krožnega gospodarstva v občini Kočevje, ki temelji na gozdno-lesni predelovalni verigi celo pokaže, da recikliranje ni nujno ključni element krožnega gospodarstva. Ključno je, da koncept temelji na zapiranju materialnih in ekonomskih zank na temelju endogenih potencialov območja, ki se manifestirajo prav tam z vsemi multiplikativnimi družbeno-socialnimi učinki. Predstavili in primerjali smo statistične podatke, ki se nanašajo na uvedbo novega koncepta ‒ med različnimi panogami s poudarkom na gozdarstvu in med različnimi lokacijami z ozirom na Kočevje. Izvedli smo analizo prvih treh let delovanja javne gospodarske družbe Kočevski les, ki jo je Občina Kočevje ustanovila leta 2015 in ji dodelila vlogo koordinatorja krožnega gospodarstva. Analiza je pokazala mnoge pozitivne učinke: vzdržno finančno poslovanje, povečanje koristi za občinski proračun, boljše poslovanje lokalnih v krožno gospodarstvo vključenih deležnikov, ohranjanje obstoječih in ustvarjanje novih zelenih delovnih mest, informiranje ter vključevanje lokalnega prebivalstva in boljše ter trajnostno izkoriščanje občinskih potencialov. Na primeru konkretne občine smo pokazali, da prehajanje linearnega v krožno gospodarstvo s primernim organizatorjem lahko uspešno usmeri lokalni razvoj na pot proti trajnosti, ki temelji na lokalnih potencialih.
Ključne besede: krožno gospodarstvo, trajnostni razvoj, gozdno-lesna predelovalna veriga, Kočevje
Objavljeno v RUNG: 29.11.2018; Ogledov: 5321; Prenosov: 198
.pdf Celotno besedilo (1,83 MB)

4.
Tantadruj (učna veriga) - delavnica
Zoran Božič, druga izvedena dela

Opis: Delavnica pri predmetu Didaktika književnosti na Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete v Ljubljani. Predstavitev učne verige na podlagi Kosmačeve novele Tantadruj.
Ključne besede: Ciril Kosmač, novela, Tantadruj, učna veriga, tesno branje, slovenska književnost, eksistencializem, Most na Soči, katoliška cerkev, izobčenstvo
Objavljeno v RUNG: 20.03.2018; Ogledov: 4142; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (488,90 KB)

5.
Energetska samooskrba v krožnem gospodarstvu – primer občine Kočevje
Henrik Gjerkeš, Valter Pisk, Marjana Šijanec-Zavrl, 2017, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Opis: Koncept krožnega gospodarstva temelji na načelu identifikacije in čim večjega izkoriščanja endogenih potencialov ter dviga dodane vrednosti v lokalnem okolju z vsemi multiplikativnimi učinki, ki pri tem nastanejo. Največji, še ne v zadostni meri izkoriščen razvojni potencial občine Kočevje predstavlja gozd. Koncept krožnega gospodarstva v občini Kočevje je zasnovan na izhodišču, da z območja občine ne odide noben hlod neobdelan in da se lesna biomasa izkoristi v največji možni meri ob hkratnem poviševanju stopnje lokalne energetske samooskrbe na poti v nizkoogljično skupnost. To vključuje celovito, trajnostno gospodarjenje z gozdom, sečnjo in spravilo hlodov ter pripravo lesa za proizvode z višjo dodano vrednostjo ob istočasni izrabi manjvrednega lesa in ostankov za proizvodnjo toplotne in električne energije. Celovitost trajnostne verige lesa zagotavlja vključitev socialnega podjetništva, izobraževanja kadrov, dodatnega usposabljanje zaposlenih in ohranjanja obstoječih oziroma ustvarjanje novih zelenih delovnih mest. Krožno gospodarstvo v občini Kočevje je organizirano v obliki centra predelave lesa za celovito ravnanje z lesno biomaso, ki ga upravlja gospodarska družba v javni lasti. Krožni proizvodni proces, začet z zbiranjem lesne biomase z vsemi elementi, se nadaljuje z žagalno linijo, opcijsko s peletarno, in se sklene s sušilnicami, ki deskam povišajo dodano vrednost, ter kogeneracijskim sistemom s procesom uplinjanja (manjvredne) lesne biomase za proizvodnjo električne in toplotne energije. Neposredni trajnostni učinki implementacije krožnega gospodarstva so obogatitev javnih sredstev za 3,2 mio EUR in 45 novih zelenih delovnih mest v prvih 15 letih delovanja, povečanje lokalne samooskrbe z električno energijo za 12 % in zmanjšanje emisije CO2 za 3.920 t na leto. Postopno uvajanje krožnega gospodarstva v občini Kočevje je primer uspešne in racionalne implementacije dolgoročne razvojne strategije Slovenije za trajnostni razvoj lokalnih skupnosti, oživitev lesnopredelovalne industrije in dvig konkurenčnosti gospodarstva v Sloveniji.
Ključne besede: Krožno gospodarstvo, lokalna samooskrba, obnovljivi viri energije, gozdno-lesna veriga
Objavljeno v RUNG: 24.01.2018; Ogledov: 4444; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Didaktika književnosti
Zoran Božič, drugo učno gradivo

Opis: Gradivo za predmet didaktika književnosti (kombinacija s tremi prezentacijami in dvema učnima verigama).
Ključne besede: didaktika, književnost, srednja šola, učna priprava, letna priprava, učni načrt, učbenik, domače branje, učna veriga, tesno branje
Objavljeno v RUNG: 11.01.2018; Ogledov: 4676; Prenosov: 244
.pdf Celotno besedilo (670,65 KB)

7.
Ureditev logistike v podjetju Intra lighting
Lili Kovačič, 2017, diplomsko delo

Opis: Cilj podjetja je čim bolje in čim hitreje zadovoljiti želje kupcev ter pri tem ustvarjati kar največji dobiček. Pomembno je, da se pri vsakem procesu v sistemu, ne le v proizvodnji temveč tudi na drugih področjih, skuša delati z najmanjšimi stroški in z največjo učinkovitostjo ter to nenehno vzdrževati, kar pomeni, da je treba ves čas stanje opazovati in ga po potrebi spreminjati oziroma optimizirati. To je bilo v zadnjem času zanemarjeno in prav zato je namen diplomske naloge preučiti sedanje stanje oskrbovanja proizvodnje z materiali in urediti logistiko v podjetju tako, da bo oskrbovalna veriga čim bolj optimizirana. Za optimizacijo smo izbrali enega najpomembnejših sestavnih delov svetilke. Oskrbovalna veriga teh je dokaj kompleksna in naš cilj je, z ureditvijo logistike, zmanjšati stroške ter pridobiti čas. Predstavljena bo celotna oskrbovalna veriga izbranih polizdelkov, od kooperanta do proizvodnje ter na koncu podane štiri možne rešitve za izboljšanje obstoječega stanja. S predlaganimi rešitvami bo zmanjšan proizvodni čas, stroški kooperacije bodo manjši ter komunikacija s kooperantom poenostavljena. Namesto oddajanja del v kooperacijo bo predstavljena tudi možnost uvedbe lastnega izvajanja.
Ključne besede: oskrbovalna veriga, vitka logistika, pull sistem, naročniška proizvodnja
Objavljeno v RUNG: 19.06.2017; Ogledov: 5213; Prenosov: 324
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

8.
Tantadrujevo iskanje sreče: od didaktike do interpretacije
Zoran Božič, 2015, izvirni znanstveni članek

Opis: Članek obravnava primer šolske interpretacije srednje dolgega pripovednega besedila, in sicer po načelu učne verige odlomkov z vprašanji za tesno branje. Ta didaktični pristop se je sicer na Slovenskem uveljavljal že pred drugo svetovno vojno, bolj sistematično uresničitev pa je doživel z izidom delovnih zvezkov za domače branje Zlati poljub in Poljub zlata leta 1998. Po skoraj dveh desetletjih šolske rabe je čas za natančnejšo presojo pristopa oz. njegove uporabnosti, tudi s pomočjo primerjave dveh učnih verig, nastalih po znani Kosmačevi noveli Tantadruj. Članek zaključuje interpretativni poskus, ki Tantadrujevo iskanje sreče povezuje s pripovedovalčevim iskanjem ustvarjalnega navdiha.
Ključne besede: Ciril Kosmač, učna veriga, tesno branje, domače branje, didaktika književnosti
Objavljeno v RUNG: 09.05.2017; Ogledov: 4627; Prenosov: 225
.pdf Celotno besedilo (842,78 KB)

9.
Didaktični model učne verige odlomkov: na primeru novele Tantadruj Cirila Kosmača
Zoran Božič, 2016, izvirni znanstveni članek

Opis: Članek obravnava primer šolske interpretacije srednje dolgega pripovednega besedila, in sicer po modelu učne verige odlomkov z vprašanji za tesno branje. Ta didaktični pristop se je sicer na Slovenskem uveljavljal že pred drugo svetovno vojno, bolj sistematično uresničitev pa je doživel z izidom delovnih zvezkov za domače branje Zlati poljub in Poljub zlata leta 1998. Po skoraj dveh desetletjih šolske rabe je čas za natančnejšo presojo pristopa oz. njegove uporabnosti, tudi s pomočjo primerjave dveh učnih verig, nastalih po znani Kosmačevi noveli Tantadruj. Članek zaključuje primer učne verige, ki Tantadrujevo iskanje sreče povezuje s pripovedovalčevim iskanjem ustvarjalnega navdiha.
Ključne besede: Ciril Kosmač, učna veriga, tesno branje, domače branje, didaktika književnosti
Objavljeno v RUNG: 06.02.2017; Ogledov: 4770; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
SWOT analiza potenciala slovenske gozdno-lesno predelovalne verige
Henrik Gjerkeš, Slavica Ilc, 2016, strokovni članek

Opis: Ključna slabost slovenske gozdno-lesno predelovalne verige je visok delež izvoza neobdelanega, okroglega lesa in nizek delež izdelkov iz lesa v celotni količini izvoženega lesa. To je posledica, ki je lahko tudi latentni vzrok za prekinjeno gozdno-lesno predelovalno verigo v Sloveniji, kar je mogoče identificirati tudi s primerjalnimi analizami materialnega toka lesa v sosednjih državah.SWOT analiza je pokazala, da je višja stopnja predelave lesa v izdelke z (naj)višjo dodano vrednostjo skupni imenovalec priložnosti za slovensko gozdno-lesno verigo. To so lahko nišni izdelki v tradicionalni lesni in pohištveni industriji, kot novi izdelki za druge sektorje. Nujno povezovanje ni mogoče izvesti na hitro, zahteva temeljito oceno politik, širše zasnovano vizijo in vključevanje novih področij, kot so energetika, gradbeništvo in kemijska industrija.
Ključne besede: SWOT analiza, lesno-predelovalna veriga, dodana vrednost
Objavljeno v RUNG: 26.10.2016; Ogledov: 5370; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh