1. |
2. Spremljanje kemijskih procesov na atomskem nivoju v živo z rentgensko absorpcijsko spektrometrijoIztok Arčon, 2021, objavljeni povzetek znanstvenega prispevka na konferenci Opis: Skokovit razvoj izjemno svetlih sinhrotronskih virov rentgenske in ultravijolične svetlobe v zadnjih letih je odprl nove možnosti za raziskave snovi na atomskem oziroma molekularnem nivoju, brez katerih si ne moremo predstavljati razvoja in sinteze novih funkcionalnih nanostrukturnih materialov z želenimi lastnostmi. V predavanju bodo predstavljene možnosti, ki jih nudi rentgenska absorpcijska spektroskopija s sinhrotronsko svetlobo pri karakterizacij različnih funkcionalnih nano-materialov v živo med njihovim delovanjem. Z metodama operando mikro-XANES in EXAFS lahko sledimo spremembam valenčnih stanj in lokalnih struktur izbranih elementov npr. v materialih za shranjevanje energije ali v različnih (foto)katalizatorjih, med kemičnimi reakcijami pri nadzorovanih reakcijskih pogojih, s čimer dobimo vpogled v dinamične funkcionalne lastnosti in mehanizme delovanja teh materialov. Novi sinhrotronski viri svetlobe odpirajo tudi možnosti kombinacije rentgenske spektroskopije in mikroskopije z ločljivostjo do nekaj deset nanometrov, s čimer lahko ključno prispevajo tudi k razumevanju mehanizmov zajemanja, transporta, akumulacije in kompleksacije kovinskih kationov na sub-celičnem nivoju v različnih tkivih rastlin, ki te polutante (hiper)akumulirajo in jih s tem prenašajo v prehranjevalno verigo. Ključne besede: rentgenska absorpcijska spektroskopija, operando XAS, strukturna analiza materialov Objavljeno v RUNG: 03.06.2021; Ogledov: 2885; Prenosov: 57 Povezava na celotno besedilo Gradivo ima več datotek! Več... |
3. VELIKOKRAT NAS JE PRESENETILO, KAJ ATOMI DEJANSKO POČNEJO : IZTOK ARČONIztok Arčon, Nina Slaček, radijska ali televizijska oddaja, podkast, intervju, novinarska konferenca Opis: Razvoj novih materialov, nanotehnologije, molekularne biologije in še številnih drugih področij sodobnih znanosti je tesno povezan s podrobnim razumevanjem tega, kaj se dejansko dogaja na molekularnem oziroma atomskem nivoju. Za razvoj denimo novih nanostrukturnih materialov za baterije prihodnosti je nujno videti, kaj se v njih dejansko dogaja med samim delovanjem. To omogoča rentgenska absorpcijska spektroskopija s sinhrotronsko svetlobo.
»Ko z rentgenskim žarkom posvetimo na snov, iz atoma izbijemo elektron in ta odleti v okolico, se od nje odbija in nam na ta način sporoči, kaj se v njegovi okolici nahaja,« razlaga osnovni princip te metode prof. dr. Iztok Arčon.
Na ta način je mogoče pridobiti številne ključne podatke, ki pogosto na glavo postavijo predhodne domneve raziskovalcev. A za takšne raziskave je nujen sinhrotron. Tovrstnih pospeševalnikov ni veliko in merilni čas na sinhrotronu je potrebno pridobiti z vrhunsko zastavljenimi raziskavami. A tokratni gost Podob znanja, dr. Iztok Arčon, redni profesor na Univerzi v Novi Gorici, ima po zaslugi svojega znanstvenega dela na tem področju na široko odprta vrata, sodeluje pa raziskovalnimi skupinami z zelo različnih področij. Letos je za svoje dosežke prejel tudi Preglovo nagrado.
Foto: iz osebnega arhiva Iztoka Arčona Ključne besede: rentgenska absorpcijska spektroskopija, sinhrotronsko sevanje, raziskave nanomaterialov, Preglova nagrada 2020 Objavljeno v RUNG: 19.10.2020; Ogledov: 3521; Prenosov: 0 Gradivo ima več datotek! Več... |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
10. |