Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Literarne pešpoti : Instalacija na festivalu Pixxelpoint 2019 – 20. mednarodni festival sodobnih umetniških praks
Borja Bovcon, razstava

Opis: Literarne pešpoti/Itineraris leteraris (2019). Povečana resničnost — inačica, ki temelji na geolokacijah zanimivih točk — usmerja pozornost na pomenske odtenke sveta, ki nas obdaja, ti pa so pogosto navzoči le implicitno, različno za različne skupnosti. Spomeniki v povečani resničnosti delajo te »plasti« vidne in širijo našo zaznavo okolice. Na področju med Goriško, Tržaško pokrajino in Furlanijo so nastale tri literarne pešpoti.Za nastanek geografsko določene povečane resničnosti je potrebno (1) zbrati in oblikovati vsebine, ki smiselno dopolnjujejo dojemanje življenjskega prostora; (2) jih shraniti v podatkovno zbirko; (3) zasnovati uporabniško izkušnjo prek (čim lažje) dosegljivih tehničnih rešitev. Projekt je razdeljen na tri povezane segmente: literarnovednega, arhivskega in uporabniškovmesniškega. Prvega je vodila Ana Toroš, nastali sta dve berili v več jezikih o literaturi na stičišču da-našnje Slovenije in Italije. V sodelovanju z informatiki sta Narvika Bovcon in Aleš Vaupotič zasnovala integracijo 2. in 3. točke, realizacijo spomenikov v povečani resničnosti prek platform Layar idr. Za projekt je ključno to, da so tako vsa večpredstavnostna gradiva (3D objekti, videi, spletne strani z besedili idr.) kot informacije o postavitvi 3D skulptur v realni prostor Tržaške in Goriške na strežnikih Univerze v Novi Gorici (licenca CC-BY), kar omogoča večkratno uporabo gradiv v novih projektih. (3D modeli in literarne pešpoti: Narvika Bovcon, Aleš Vaupotič. Urednica besedil: Ana Toroš. Programiranje: Borja Bovcon. Sodelujoči študent: Anej Žagar. Instalacija v Mestni geleriji Nova Gorica v ovirih festivala Pixxelpoint 2019: Preverejena resničnost - 20. mednarodni festival sodobnih umetniških praks, 13.-23. nov. 2019, Nova Gorica, Gorica. Produkcija Raziskovalni center za humanistiko, Univerza v Novi Gorici in projekt EDUKA2, Program sodelovanja Interreg V-A Italija-Slovenija s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj, vodilni partner: Slovenski raziskovalni inštitut iz Trsta - SLORI.)
Ključne besede: povečana resničnost, izobražavanje, projekt EDUKA2, literarne pešpoti, literature na stičišču, Trst, Gorica, Devin
Objavljeno v RUNG: 13.12.2019; Ogledov: 3754; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
BIBLIOGRAFIJA, RAZVRSTITEV IN OVREDNOTENJE PODLISTKOV V ČASOPISU GORICA (1899–1914)
Anej Žagar, 2019, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga obravnava rubriko podlistek v goriškem časopisu Gorica, ki izhajal med letoma 1899 in 1914. Časopis je pripadal katoliškemu taboru. Glavni namen magistrskega dela je bil pregledati vse časopisne izvode omenjenega časopisa in iz tega narediti kronološki bibliografski zapis vseh podlistkov časopisa Gorica. Pri tem se je poskušalo ugotoviti in razbrati, kdo so avtorji del v podlistku (pri prevedenih delih pa tudi prevajalca), ki je po navadi podpisan s psevdonimom, kraticami oziroma kako drugače, in nato ovrednotiti rezultate. Vseh številk časopisa Gorica je 1501, 1183 številk jih podlistek vsebuje, 318 številk pa je brez podlistka. Podlistki se delijo na leposlovne podlistke in na polliterarne podlistke. V leposlovnih podlistkih se pojavljajo vse tri literarne zvrsti. V polliterarnih podlistkih prevladujejo književne kritike in kritike gledaliških predstav. Obravnava podlistkov časopisa Gorica v magistrskem delu prinaša nove ugotovitve, saj se pred tem še nobeden raziskovalec ni natančneje ukvarjal s časopisom Gorica in z omenjeno rubriko, prav tako o časopisu ni veliko napisanega v drugih virih.
Ključne besede: časopis, Gorica, podlistek, bibliografija, leposlovje, prevodi, polliterarne objave, avtorstvo, poezija, proza, dramatika.
Objavljeno v RUNG: 14.10.2019; Ogledov: 4665; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (285,27 KB)

3.
Kvantitativni oris romanov Ivana Preglja
Anej Žagar, 2017, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava kvantitativno analizo romanov primorskega pisatelja Ivana Preglja, ki je ena izmed redkih takega obsega v slovenskem prostoru poleg podobne analize opusa Cirila Kosmača. Izhodišče tovrstnih analiz je elektronska verzija romanov. Analiza slovenskega dela besedil vseh treh romanov je bila opravljena s programskim orodjem Eva in s spletno različico prostodostopnega statističnega oblikovnoskladenjskega označevalnika in lematizatorja za slovenski jezik Obeliks ter vključuje tudi oblikoslovno označitev in lematizacijo celotnega besedila, katere izsledki so bili ročno popravljeni in pregledani. Pri kvantitativni analizi romanov je bila uporabljena statistična metoda, ki prinaša statistične prikaze znakov, črk, besed in povedi. V veliki večini so podatki predstavljeni za vsak roman posebej in za celotno besedilo, dodane so primerjave z rezultati analize besedil Cirila Kosmača. Diplomska naloga prinaša dopolnitve in nadgradnje dosedanjih raziskav o Pregljevih romanih, ki v to smer še niso posegle. Poglavitna dela naloge, seznam vseh lem s podatki o besedni vrsti ter pogostostmi po posameznih romanih in pa seznam delov besedil v tujih jezikih se nahajata v prilogah.
Ključne besede: Ivan Pregelj, kvantitativna analiza besedil, statistična metoda, roman, oblikoslovno označevanje, lematizacija, znak, črka, beseda, poved, besedna vrsta.
Objavljeno v RUNG: 19.09.2017; Ogledov: 6671; Prenosov: 303
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)

Iskanje izvedeno v 0.01 sek.
Na vrh