1. Uvajanje novega izdelka na izbrani ciljni trg, primer teranov liker Srdelin : diplomsko deloRok Frančeškin, 2024, diplomsko delo Opis: Domačija Srdelin iz Tomaja na Krasu ima bogato tradicijo v pridelovanju vinske sorte refošk, vina teran ter teranovega likerja. Bogato znanje v pridelavi se je uspešno prenašalo in nadgrajevalo iz generacije v generacijo, vse do današnjega časa, ko je domači pridelek teranov liker dosegel stopnjo dovršenosti v okusu in tehnologiji pridelave, da ga je mogoče ponuditi širši javnosti. Domačija Srdelin že prodaja svoje izdelke v obliki dopolnilne dejavnosti in jih v omejenih količinah že trži. Srdelinov liker se na trgu razlikuje po svoji dolgi tradiciji pridelave in inovativnosti okusov in postopka staranja. S posebnimi tehnikami proizvodnje se lahko pohvali z gladkejšo teksturo in intenzivnejšimi okusi.
Diplomsko delo vsebuje strategijo prodaje teranovega likerja Srdelin za izbrani ciljni trg. Metodološki del diplomskega dela vsebuje podrobno opredelitev osnovnih pojmov. Podrobneje je opisan razvoj in uvajanje novih izdelkov na trg, predstavljen pa je tudi model razvojnega procesa po Kotlerju.
V eksperimentalnem delu je podrobneje predstavljen izdelek in njegova pridelava. V tem delu je predstavljena analiza trga z obstoječimi izdelki in konkurenti domačije. Predstavljeni so ključni uporabniki teranovega likerja. Na tem področju je bila izvedena SWOT analiza, predstavljeni so profili ciljnega kupca (buyer persona) predstavljeni pa so še glavni elementi diverzifikacije izdelka. Ključne besede: diplomske naloge, teranov liker, alkoholne pijače, kras, teran, likerji, domačija Srdelin Objavljeno v RUNG: 05.11.2024; Ogledov: 416; Prenosov: 2 Celotno besedilo (570,12 KB) |
2. Optimiranje zalog nepovratne embalažeUroš Frančeškin, 2015, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi je opisana optimizacija zalog nepovratne embalaže v podjetju Mahle Letrika d.o.o. Največjo težavo predstavlja sama prostorska stiska in neustrezni način skladiščenja embalaže. Zaradi tega je bilo treba poiskati ustreznejšo dolgoročno rešitev.
V prvem delu diplomske naloge so podrobneje predstavljene zvrsti embalaže in njeni dobavitelji. Sledi pregled planiranja porabe, naročanja in dobav nepovratne embalaže. V osrednjem delu diplomske naloge je predstavljenih več izboljšav, ki so pripomogle k boljšemu obračanju zalog ter reševanju prostorske stiske. S pomočjo analize zalog nepovratne embalaže je bila izbrana najprimernejša velikost prostora za novo skladišče ter najprimernejša lokacija za njegovo postavitev.
Rezultat ukrepov so zmanjšane količine naročenega materiala in skrajšani dobavni roki. Uvedeno je bilo izdajanje materiala po FIFO (ang. first in – first out) sistemu. Zaradi naročanja manjših količin embalaže se je zmanjšala končna zaloga materiala v skladišču. Z optimizacijo zalog nepovratne embalaže se je izboljšal koeficient obračanja zalog. Ključne besede: embalaža, optimiranje, SAP, logistična nalepka, lokacija, skladišče Objavljeno v RUNG: 05.10.2015; Ogledov: 6730; Prenosov: 248 Celotno besedilo (1,21 MB) |
3. |
4. |
5. |