Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 20
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Ni več treba tipati v temi! : Kako lahko z različnimi vrstami svetlobe opazujemo očem nevidni svet okoli nas.
Iztok Arčon, 2020, druga izvedena dela

Opis: Vidna svetloba, ki jo lahko zaznajo naše oči, predstavlja le droben delček v širokem spektru različnih vrst svetlobe, ki jih ponuja narava. V predavanju si bomo ogledali, kako so velika znanstvena odkritja o nenavadnih lastnostih svetlobe odprla pogled neposredno v čarobni svet atomov, omogočila razvoj sodobnih merskih tehnologij in s tem izjemen preboj v razvoju novih tehnološko zanimivih materialov.
Ključne besede: svetloba, rentgenske spektroskopije, karakterizacija materialov
Objavljeno v RUNG: 21.01.2021; Ogledov: 2343; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Kako lahko z različnimi vrstami svetlobo opazujemo očem nevidni svet okoli nas
Iztok Arčon, vabljeno predavanje na konferenci brez natisa

Opis: Svetloba nam v vsakdanjem žvljenju omogoča, da vidimo in spoznavamo svet okoli nas. Kako zelo je svetloba pomembna za naše življenje opazimo še posebej, če se za nekaj časa znajdemo v popolni temi. In vendar predstavlja vidna svetloba, ki jo lahko zaznajo naše oči, le droben delček v širokem spektru razlčnih vrst svetlobe, ki nam jih ponuja narava. V predavanju si bomo ogledali, kako lahko s svetlobo različnih valovnih dolžin, od infrardeče, preko vidne, ultravijolične in rentgenske svetlobe, opazujemo očem nevidni svet okoli nas. Spomnili se bomo tudi nekaj velikih znastvenih odkritji o svetlobi v zadnjih dvesto letih. Ta osnovna odkritja o lastnostih svetlobe so nam odprla pogled neposredno v svet atomov in danes omogočajo razvoj sodobnih merskih tehnologij na atomski skali. Brez njih si skoraj ne znamo večpredstavljati razvoja novih tehnološko zanimivih materialov in različnih nanotehnologij in različnih raziskav onesnaženja okolja na atomskem nivoju.
Ključne besede: rentgesnka svetloba, UV, IR, slikanje, mikroskopiranje, rentgenska absorpcijska spektroskopija
Objavljeno v RUNG: 01.10.2018; Ogledov: 3384; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Določanje atomske strukture snovi z rentgensko absorpcijsko spektrometrijo s sinhrotronsko svetlobo
Iztok Arčon, predavanje na tuji univerzi

Opis: Zakaj so velike evropske države pripravljene investirati ogromna sredstva v izgradnjo in delovanje sinhrotronov? Gre za izjemno svetle vire ultravijolične in rentgenske svetlobe, ki so v zadnjih dveh ali treh desetletjih postali nepogrešljivo orodje pri analizi snovi na atomskem oziroma molekularnem nivoju. Razvoja in sinteze novih materialov z želenimi lastnostmi si ne moremo predstavljati brez sodobnih preiskovalnih metod, ki temeljijo na sinhrotronski svetlobi. V predavanju bo predstavljen princip delovanja in primeri uporabe ene od rentgenskih metod s sinhrotronsko svetlobo – rentgensko absorpcijsko spektroskopijo, s katero lahko določamo atomsko oz. molekularno strukturo snovi v vseh agregatnih stanjih. Za take raziskave so danes zanimivi predvsem različni nanostrukturni materiali, kot so katalizatorji, katodni materiali za Li-ionske in Li-žveplove baterije, tanke zaščitne plasti, in drugi, pri katerih atomska struktura določa njihove funkcionalne lastnosti. Na predavanju bodo izpostavljeni v prvi vrsti primeri in-operando karakterizacije z metodama XANES in EXAFS ki omogoča zelo natančno in neposredno spremljanje postopnih sprememb valence kovinskih kationov in njihove lokalne atomske strukture v nanozrnih v katodnem materialu med polnjenjem in praznjenjem baterije, ali kovinskih kationov na površini nanostrukturnega (foto)katalitskega materiala med samo katalitsko reakcijo. Sodobni sinhrotronski viri rentgenske svetlobe pa omogočajo tudi uporabo kombinacije rentgenske absorpcijske spektroskopije z rentgenskimi mikroskopskimi metodami, z ločljivostjo do nekaj deset nanometrov. Na predavanju bodo predstavljeni primeri mikro-XANES in EXAFS analize lokalizacije in vezave toksičnih kovinskih kationov na sub-celičnem nivoju v različnih tkivih rastlin, s čimer lahko ključno prispevamo k razumevanju mehanizmov zajemanja, transporta, akumulacije in kompleksacije kovinskih kationov na sub-celičnem nivoju v različnih tkivih rastlin, ki te polutante (hiper)akumulirajo, in jih s tem prenašajo v prehranjevalno verigo, s čimer je ogroženo zdravje ljudi.
Ključne besede: rentgenska absorpcijska spektroskopija, XANES, EXAFS, strukturna analiza, sinhrotronska svetloba
Objavljeno v RUNG: 01.06.2018; Ogledov: 4186; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Vloga ilustrativnih pripovednih sredstev v animaciji : Paurelie
Nika Lemut, 2016, diplomsko delo

Opis: V svojem diplomskem delu ugotavljam, da animirano gibanje ni edina stvar, ki daje animaciji življenje. Gre za interakcijo raznolikih in za zgodbo specifičnih likov in svetov z ilustrativnimi pripovednimi sredstvi, ki jih skrbno načrtujemo in pretvorimo iz besed v sliko s pomočjo konceptne risbe, izbire pravih trenutkov ter vzornih sličic in zgodborisov. Vsako pripovedno sredstvo nosi svojo lastno vlogo; barve in barvne harmonije tako na primer vzbujajo določene občutke, kompozicijski elementi vodijo gledalčevo oko, svetloba pa ustvarja različne atmosfere in oblikuje sceno. Vse to dodaja svoj delež k pripovedi. Da svoje delo izpopolnimo in animirano zgodbo podamo takšno, kot si jo predstavljamo, je poznavanje tovrstnih pripovednih sredstev neprecenljivo.
Ključne besede: animacija, vizualna pripoved, liki, svetovi, risba, barve, kompozicija, kadriranje, svetloba
Objavljeno v RUNG: 01.02.2017; Ogledov: 5597; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (2,27 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
6.
7.
8.
Synthesis of Ag/ZnO composite photocatalyst via hydrothermal route
Tina Mavrič, Saim Emin, Chandramanthy Surendran Praveen, Matjaž Valant, Wenqin Peng, 2013, objavljeni povzetek znanstvenega prispevka na konferenci

Ključne besede: fotokataliza, kompoziti, nanodelci, UV svetloba, vidna svetloba
Objavljeno v RUNG: 25.04.2014; Ogledov: 6354; Prenosov: 43
URL Povezava na celotno besedilo

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh