Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 25
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Malezija in Borneo : Potopisno predavanje na 15. Dia FEST-u v Ljubljani
Tina Škorjanc, Dejan Rusjan, druga izvedena dela

Opis: Z Malezijo sta imeli s Tino neporavnane račune, saj je obisk leta 2020 preprečil nanometrski velikan znan pod imenom SARS-CoV-2. Letos spomladi pa je končno poletela v Kuala Lumpur, kjer se je tritedenska avantura začela. Po zaužitju nekaj čarov ikonske arhitekture jo je mahnila v višavje s precej bolj prijetno klimo in neskončnimi plantažami čaja, med katerimi kraljujejo rastlinjaki z jagodami in drugimi kulturami, ki jim tropska vlaga in vročina ne ustrezata. Pot nadaljuje proti severovzhodu dežele na rajske otoke Perhentian. Načrtovala je sicer oddih, a so jo lepote koralnih grebenov, pisane ribice, morske želve, skati in celo (vegetarijanski) morski psi vedno znova vabili v svoj objem pod vodo. Večino časa tako preživi s potapljaško masko na glavi. Vrne se na celino in poleti v svetovljanski Georgetown, kjer se znajde v »mali Kitajski« in se zabava ob iskanju uličnih grafitov. A vročina in vlaga sta tukaj še bolj ubijalski kot v prestolnici, zato se umakne na Penang Hill, kjer nekoliko lažje zadiha. Sledi let v Kuching in raziskovanje Bornea, kjer jo navduši na novo odprt Muzej bornejskih kultur, še bolj pa stik z naravo. Obišče divje orangutane in nacionalni park Bako, ker se sreča z makaki, opicami rilčarji, srebrnolistnimi opicami, bornejskimi divjimi prašiči, pa tudi s strupeno zeleno suličarko. Po siloviti tropski nevihti komaj posuši obleke in gojzarje, ko je že čas za vrnitev na celino, ogled zgodovinskega mesta Melaka, zadnje nakupe in let proti Evropi...
Ključne besede: Malezija, Kuala Lumpur, podvodni svet, Borneo, orangutan, opice, Sarawak, Unesco, čajne plantaže
Objavljeno v RUNG: 24.08.2023; Ogledov: 583; Prenosov: 4
URL Povezava na datoteko
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
"Ko slišim slovenščino, zapustim dvorano."
Ivana Zajc, Tjaša Škamperle, 2019, polemika, diskusijski prispevek, komentar

Opis: Slovenščina je za nekatere italijanske svetnike v Gorici izredno moteča in je ne želijo slišati.
Ključne besede: slovenščina, občinski svet, Gorica, svetniki
Objavljeno v RUNG: 03.01.2022; Ogledov: 1351; Prenosov: 7
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Zasnova sekundarnega sveta za kratki animirani film
Jošt Šeško, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu raziskujem smernice za zasnovo in razvoj sekundarnega sveta za umetniška dela, natančnejše za medij kratkega animiranega filma, v katerem ustvarjam tudi sam. Sekundarni svet je umetno zasnovan zgodbovni svet, razvit v podporo naši zgodbi. Delo je razvito v podporo praktičnemu delu diplomske naloge, ki je kratki animirani film z naslovom Geomancy/Zemlječarstvo. V svojem kratkem filmu prikažem zgodbo, ki govori o mojem sekundarnem svetu. V ta namen sem dokaj podrobno zasnoval sekundarni svet, da zgodba v filmu izpade prepričljivejša. Vendar pa ta sekundarni svet tekom filma ostaja v ozadju in ni neposredno predstavljen. Zato sem želel teoretični del naloge uporabiti kot priložnost, da predstavim svoje razmišljanje in raziskavo v ozadju filma. V nalogi so tako predstavljena nova znanja, ki sem jih odkril tekom izdelave, moje razmišljanje pri vpeljavi tega znanja in situacije ter problemi, s katerimi sem se soočal. Prav tako pokažem, kako je pridobljeno znanje vplivalo na končni produkt praktičnega dela diplomskega projekta in kako bi se v prihodnje lotil česa drugače, da bi si bolj poenostavil potek dela. V delu izpostavim in predstavim tudi primere sekundarnih svetov drugih ustvarjalcev, za katere menim, da dobro prikažejo določeni element zasnove sekundarnega sveta. Nazadnje se dotaknem še načinov, ki so učinkoviti za dinamično predstavljanje sekundarnih svetov in na kaj moramo biti pri tem pozorni.
Ključne besede: Primarni svet, sekundarni svet, doslednost, prepričljivost, zasnova, kratki animirani film
Objavljeno v RUNG: 07.10.2020; Ogledov: 3207; Prenosov: 118
.pdf Celotno besedilo (2,06 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Andreja Čeligoj: Barvni svet oblik
Sarival Sosič, 2018, katalog razstave

Opis: Ustvarjalka Andreja Čeligoj je tokrat pripravila projekt z naslovom Barvni svet oblik, izključno urejen za odprti prostor, torej prostor, ki ga ponuja Galerija Veselov Vrt (komenskega 8, Ljubljana) in osredotočila se je na štiri geometrično natančno definirane, strukturirane in sestavljene elemente, torej na štiri postaje likovne pripovedi, na vsebinsko večplastna prelivanja, povezujoča se ne samo z razumevanjem in prikazovanje geometričnih sestavov, temveč tudi z didaktično možnostjo, ki jih likovna geometrija ter elementarnost ponujata ter omogočata. V najnovejšem projektu se je usmerila v prikaz in strukturno kombinacijo štirih osnovnih likovnih akcentov kot so linija, oblika, prostor in točka, najprej naslikanih na platno in nato znotraj postavitve na prostem še dinamiziranih ter predvsem interpretiranih skozi konceptualno postavitev s pomočjo različnih materialov, ki se lahko prilagajajo prostoru; to so variabilni, gibljivi in prenosljivi ter predvsem kompatibilni materiali s kakršno koli idejo ter izvedbo vezano na posamezni razstavi prostor. Tako je sleherni izbrani in interpretirani element (torej tudi oblike in barve, teksture) umeščen najprej v funkcionalno bazo postavitven nato tudi v fragmentarnost kompozicije. In v končnem sestavu, torej pogledu na celotno likovno zgodbo na vrtu, vsi izbrani elementi uresničujejo razmerja med ploskvami, najprej glede na svetlobo reflektirajočih površinami, nato pa tudi glede na spremembe nagibov, kotov, diagonal, vertikal in horizontal, skratka avtorica razvije geometrijo likovnih elementov v vsej svoji izraznosti moči in praktični naravnanosti. Prav zato je ta razstava primerna za poučevanje, saj skozi likovno prakso nazorno in ustvarjalno prikazuje kako in na kakšen način se elementi, ki tvorijo likovni govor, izkazujejo, uporabijo in uredijo v umetniški nagovor. Nekateri likovni sestavi so pravzaprav mobili (viseče instalacije), torej iz mehke plastike (pleksi steklo, stiropor) narejeni gibljivi artefakti, zato tudi prenosljivi in prilagodljivi in ker je razstava napolnjena učne tematike, je avtorica predvidela tudi prazno steno ali premikajočo kompozicijo, takšno, ki jo bodo obiskovalci različnih starosti, predvsem pa najmlajši lahko premikali in soustvarjali kot svojo novo kompozicijo; kompozicijo mišljeno tudi kot uporabno vrednost likovne umestnosti.
Ključne besede: geometrične strukture, skulputra kot linij, kot oblika, kot prostor, barvni svet oblik, mobili, viseče skulptur
Objavljeno v RUNG: 21.07.2020; Ogledov: 2553; Prenosov: 0

5.
Marica Nadlišek Bartol and her editorial network around the first Slovenian women's newspaper Slovenka
Katja Mihurko Poniž, Narvika Bovcon, 2019, objavljeni povzetek znanstvenega prispevka na konferenci

Opis: This paper aims to present the editorial practice of Marica Nadlišek Bartol, who edited the first Slovenian women's newspaper Slovenka (1897-1902) in the first three years of it's publishing. Nadlišek Bartol saw in the publishing of women's writings the main accomplishment of her editorship. She encouraged Sloveanian women to take up the pen and write down their feelings and reflections. Since Slovenian women writers entered the literary field not earlier than in 1848 there had been almost no role models in the national literary tradition. Nadlišek knew how to approach this problem: she had published the translations from and about foreign women writers and prompted the dialog between Slovenian women writers and their foreign counterparts. The paper examines which women writers were presented in the newspaper Slovenka and in which ways, how the articles about them caused the discussions on different topics concerning women's emancipations on the pages of the newspaper and in the public life, and how the fact that Slovenka was published on the national fringes in the multiethnical space of Trieste influenced Nadlišek's editorial practice. By using the data from the Virtual Research Enviroment Women Writers this paper also explores the possibilites of visual representation of Nadlišek's editorial network.
Ključne besede: Marica Nadlišek Bartol, Slovenka, Ljubljanski zvon, Dom in svet, Virtual Research Enviroment Women Writers, digital humanities
Objavljeno v RUNG: 16.05.2019; Ogledov: 3155; Prenosov: 234
.pdf Celotno besedilo (455,00 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Izjava ob odgovoru Državne volilne komisije in Državnega sveta na ustavno pritožbo (izvolitev Toneta Hrovata za predstavnika vzgoje in izobraževanja v Državnem svetu)
Zoran Božič, druga izvedena dela

Opis: Komentar priloženega gradiva Državne volilne komisije, priloženega gradiva Državnega sveta, izjave Toneta Hrovata in izjave Zveze za tehnično kulturo Slovenije (s podpisanim tajnikom jožefom Školčem).
Ključne besede: Državni svet, Ustavno sodišče, Vrhovno sodišče, Ustava, Zakon o Državnem svetu, predstavnik vzgoje in izobraževanja, predstavnik kulture in športa, volitve, elektorski sistem, interesna skupina za negospodarstvo, neposredne volitve, Zakon o volitvah v Državni zbor
Objavljeno v RUNG: 19.03.2018; Ogledov: 3427; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Ustavna pritožba (volitve predstavnika vzgoje in izobraževanja v Državni svet)
Zoran Božič, druga izvedena dela

Opis: Ustavna pritožba na določitev kandidatov za predstavnika vzgoje in izobraževanja (Državna volilna komisija) in na potrditev mandata izvoljenemu kandidatu Zveze za tehnično kulturo Slovenije (Državni svet).
Ključne besede: vzgoja in izobraževanje, volitve, Državna volilna komisija, Državni svet, izvoljeni predstavniki (elektorji)
Objavljeno v RUNG: 06.02.2018; Ogledov: 3355; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
9.
Vse kaže, da lahko edinole ustavno sodišče razreši kvadraturo volilnega kroga
Zoran Božič, 2018, drugi sestavni deli

Opis: Prispevek o javni obravnavi zahteve Državnega sveta za oceno ustavnosti nekaterih členov dveh zakonov, ki opredeljujeta volitve v Državni zbor. Obravnava je dne 6. novembra 2017 potekala na Ustavnem sodišču Republike Slovenije.
Ključne besede: javan obravnava, Državni svet, ustava, Ustavno sodišče, večinski volilni sistem, proporcionalni volilni sistem, volilni okraj, volilna enota, zahteva za oceno ustavnosti, SMC, poslanci, volitve, referendum, Državni zbor
Objavljeno v RUNG: 16.01.2018; Ogledov: 3752; Prenosov: 276
.pdf Celotno besedilo (406,94 KB)

10.
Pritožba na določitev kabdidatov in izvoljenih predstavnikov za volitve predstavnika vzgoje in izobraževanje v Državni svet
Zoran Božič, druga izvedena dela

Opis: Pritožba z dokazili utemeljuje, zakaj je Državna volilna komisija v nasprotju z določili Zakona o Državnem svetu kot kandidata za predstavnika za vzgojo in izobraževanje določila tudi Toneta Hrovata in Damijana Štefanca.
Ključne besede: Državni svet, vzgoja in izobraževanje, Ustavno sodišče, volitve, elektorji (izvoljeni predstavniki), Zveza za tehnično kulturo Slovenije, Damijan Štefanc
Objavljeno v RUNG: 13.12.2017; Ogledov: 3800; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh