Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza ekonomiĉnosti sonĉnih elektrarn za energetsko samooskrbo v Goriški in Obalno-kraški regiji : magistrsko delo
Katarina Jovanović, 2024, magistrsko delo

Opis: Danes je veliko pozornosti namenjeno ohranjanju našega okolja, zato je trenutno ena najatraktivnejših tem vlaganje v izgradnjo sončne elektrarne. Zanimajo nas podrobnosti te investicije in koliko dejansko pripomore k ohranjanju okolja. V teoretičnem delu magistrskega dela so bolj temeljito opredeljeni pojmi priključna moč, trajnost, odjemalci električne energije ter samooskrba, pri samooskrbi je predstavljena tudi nova uredba, ki je v veljavi od 1. 1. 2024 in s seboj prinaša nekaj novosti. V teoretičnem delu se nahaja tudi predstavitev delovanja sončnih elektrarn in njihova sestava, opis različnih vrst solarnih modulov in razsmernikov, predstavljene so prednosti in slabosti sončnih elektrarn, opisan postopek in zmožnost namestitve solarnih panelov ter predstavljena njihova življenjska doba, načini, kako življenjsko dobo podaljšati, pa tudi kako se solarne panele ob koncu njihovega delovanja reciklira. Nazadnje so predstavljeni tudi obračun električne energije po uredbi iz leta 2023 ter novi uredbi, subvencije, izračun porabe električne energije in donosnost. V analitičnem delu so predstavljeni prejeti podatki iz podjetja Elektro Primorska d. d. o oddani in prevzeti energiji, količini dokupa pri posamezni elektrarni, količini neuporabljenega viška, izračunanih v primeru vgradnje sončne elektrarne in brez njene vgradnje, nazadnje pa je prikazan tudi prihranek, ki je prisoten v primeru vgradnje sončne elektrarne. Potrjeno je bilo, da se naložba v izgradnjo elektrarne večinoma izplača, nas pa je zanimalo, v katerih razmerah se najbolj izplača. Izbrani so bili trije tipi elektrarn, in sicer 6 kW in 13 kW individualna samooskrba ter 30 kW skupnostna samooskrba, med katerimi se je kot najučinkovitejša izkazala 30 kW elektrarna.
Ključne besede: samooskrba, toplotne črpalke, fotovoltaika, sončne elektrarne, Elektro Primorska, analiza tveganj, DEXi, magistrske naloge
Objavljeno v RUNG: 30.08.2024; Ogledov: 195; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (4,01 MB)

2.
EKONOMSKA PRIMERJAVA MODELOV FINANCIRANJA NALOŽBE PODJETJA V FOTOVOLTAIKO
Vojko Hvala, 2020, magistrsko delo

Opis: Ker so se v zadnjih letih investicije v sončne elektrarne skorajda ustavile, nas je zanimalo, ali se investicija v fotovoltaiko v sedanjih razmerah, kot jo nekateri promovirajo in objubljajo, dejansko izide in ali bo kot taka v prihodnosti lahko nadomestila izpad proizvodnje električne energije pri opuščanju fosilnih goriv za zniževanje emisij s toplogrednimi plini. Glavni namen magistskega dela je bil ugotoviti, ali je naložba v fotovoltaiko v trenutnih razmerah smiselna in ekonomsko upravičena s ciljem poiskati najbolj optimalen model financiranja. Metoda dela zajema analizo praktičnega primera naložbe podjetja v fotovoltaični projekt z medsebojno primerjavo drugih modelov in načinov financiranja na osnovi izračunanih ekonomskih kazalnikov. Model izračunov je mogoče uporabiti za presojanje upravičljivosti tudi za druge solarne projekte, ki se nameravajo graditi v prihodnje. Iz ekonomske primerjave modelov financiranja smo ugotovili, da je najprimernješi model ekonomsko upravičljiv le ob upoštevanju določenih meril. Ekonomska upravičljivost investicije omogoča večjo vlogo fotovoltaike v scenariju dolgoročne politike uvajanja obnovljive in čiste energije za cilj zmanjševanja emisij s toplogrednimi plini.
Ključne besede: model financiranja, fotovoltaika, sončna elektrarna, naložba v fotovoltaiko
Objavljeno v RUNG: 20.07.2020; Ogledov: 3809; Prenosov: 160
.pdf Celotno besedilo (2,37 MB)

3.
Povečanje izkoristka sončne elektrarne z uporabo optimizatorjev moči
Mitja Brumen, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo je bilo pripravljeno z namenom ugotoviti smotrnost investicije v sončno elektrarno z vgradnjo razsmernikov z optimizatorji moči. Diplomsko delo predstavi konkreten primer sončne elektrarne, katero namerava investitor postaviti na strehi garaže, ki stoji ob stanovanjski hiši. Streha stanovanjske hiše tako ob določenih delih dneva senči površino, na katero bodo nameščeni fotonapetostni moduli, dodatno pa bodo osenčeni tudi zaradi drevesa, ki stoji ob stavbi. S pomočjo programa PV*SOL premium smo preverili predvideno letno sončno obsevanje na dotični lokaciji, dobljene podatke pa upoštevali kot podlago pri izračunu predvidene proizvodnje električne energije. Primerjali smo predvideno količino proizvodnje z vgradnjo razsmernika brez optimizatorjev moči ter z optimizatorji moči. Dodatno smo opravili ekonomski izračun investicije obeh primerov ter po primerjavi ugotovili, da je investicija v sončno elektrarno z vgradnjo razsmernika z optimizatorji moči kljub začetni višji investiciji smiselna.
Ključne besede: Fotovoltaika, sončna elektrarna, sončno sevanje, osenčenost, razsmernik, optimizator moči
Objavljeno v RUNG: 30.06.2020; Ogledov: 5687; Prenosov: 207
.pdf Celotno besedilo (2,72 MB)

4.
Izboljšava izkoristka fotonapetostnega modula
Matej Boltar, 2012, diplomsko delo

Ključne besede: fotovoltaika, fotonapetostne celice, fotonapetostni modul, fotonapetostna elektrarna, diplomske naloge
Objavljeno v RUNG: 15.10.2013; Ogledov: 8042; Prenosov: 397
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.02 sek.
Na vrh