Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Kanarski otoki v plamenih
Uroš Slak, Samo Stanič, Natalija Švab, radijski ali tv dogodek

Opis: Intervju o izbruhu ognjenika Cumbre Vieja na La Palmi, Kanarski otoki, Španjia, ter o raziskavah v okviru projekta Polje Čerenkovih teleskopov (CTA), ki potekajo na observatoriju Roque de los Muchachos.
Ključne besede: ognjenik, izbruh, astrofizika, gama žarki visokih energij, atmosfera, lidar
Objavljeno v RUNG: 04.10.2021; Ogledov: 3001; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
KO NAM UGANKE VESOLJA POMAGAJO SPOZNAVATI NAŠO ATMOSFERO
2020, radijska ali televizijska oddaja, podkast, intervju, novinarska konferenca

Opis: Razumevanje najbolj oddaljenih in nenavadnih pojavov v vesolju je lahko tesno povezano z razumevanjem pojavov tu na Zemlji. Iskanje odgovorov na vprašanja, ki jih znanosti denimo zastavljajo eksotični kozmični žarki visokih energij, je povezano s podrobnim razumevanjem Zemljine atmosfere, saj ima atmosfera vlogo ogromnega detektorja. Nova spoznanja ne odpirajo zgolj novih poglavij v našem razumevanju vesolja, ampak tudi vrsto novih možnosti pri razumevanju dejavnikov, ki vplivajo na naše vreme in podnebje. Tem vidikom se bomo posvetili v današnjih Podobah znanja. Naš gost je prof. dr. Samo Stanič, vodja Centra za astrofiziko in kozmologijo Univerze v Novi Gorici. Za vrhunske dosežke pri raziskavah kozmičnih delcev ekstremnih energij je skupaj s kolegoma Andrejem Filipčičem in Markom Zavrtanikom prejel Zoisovo nagrado.
Ključne besede: intervju, Zoisova nagrada, observatorij Pierre Auger, kozmični delci ekstremnih energij, atmosfera, lidar
Objavljeno v RUNG: 12.02.2021; Ogledov: 3138; Prenosov: 97
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Meritve hitrosti gibanja zračnih mas
Samo Stanič, Maruška Mole, Miha Živec, 2017, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: V prispevku predstavljamo novo metodo merjenja smeri in hitrosti gibanja zračnih mas, ki temelji na kombinaciji aktivnega (lidarski sistem) in pasivnega (kamera) daljinskega zaznavanja atmosfere. S pomočjo lidarja smo določili razdaljo do oblakov, ki so služili kot sledilci v zračnem toku. Sočasno z lidarskimi meritvami smo fotografirali del neba, v katerega je bil usmerjen lidar. Iz meritev oddaljenosti oblakov ter njihovega premikanja smo izračunali hitrost potovanja oblakov in s tem tudi spodnjo mejo hitrosti zračne mase, ki je oblake nosila. Metodo merjenja hitrosti gibanja zračnih mas smo preizkusili na štirih testnih primerih v februarju in marcu 2016. Meritve so potekale v Ajdovščini v različnih vremenskih pogojih. Poleg naprav za daljinsko zaznavanje (lidar in optične kamere) smo za primerjavo uporabili tudi prizemne meritve vetra v Ajdovščini ter podatke vertikalne sondaže atmosfere v Vidmu in Ljubljani. Rezultati meritev vetra z daljinskim zaznavanjem se v vseh štirih opazovanih primerih relativno dobro ujemajo z rezultati sondaž, do odstopanj pa prihaja zaradi krajevnega in časovnega neujemanja sondaž z daljinskim zaznavanjem.
Ključne besede: daljinsko zaznavanje, veter, atmosfera
Objavljeno v RUNG: 10.02.2017; Ogledov: 6325; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
5.
6.
7.
8.
Iskanje izvedeno v 0.04 sek.
Na vrh