1. Digitalna humanistika in literaturaIvana Zajc, Peter Purg, 2023, univerzitetni, visokošolski ali višješolski učbenik z recenzijo Ključne besede: digitalna humanistika, književnost, metodologija, stilometrija, tematsko modeliranje, oddaljeno branje, e-literatura Objavljeno v RUNG: 22.12.2023; Ogledov: 1941; Prenosov: 69 Celotno besedilo (2,13 MB) Gradivo ima več datotek! Več... |
2. |
3. Prenova informacijske podpore za sistemsko ureditev področja skladiščenja in interne logistike v izbranem podjetjuJanoš Morenčič, 2020, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu je predstavljena sistemska ureditev področja skladiščenja in interne logistike s poudarkom na prenovi poslovno informacijske rešitve za podjetje Plastik SI d.o.o. Družba, katere osnovna dejavnost je proizvodnja plastične embalaže, se je v preteklih letih soočila s težavami obravnavanega področja. Ugotovili so, da je bilo neurejeno stanje posledica številnih dejavnikov kot so: slaba prostorska organiziranost skladišč, omejena funkcionalnost informacijske rešitve, nezadostno izvajanje operativnih nalog skladiščenja in interne logistike ter v zadnjem obdobju porast aktivnosti zaradi povečanega obsega proizvodnje.
Vodstvo družbe je za rešitev nastalega problema rezerviralo potrebne vire in sredstva ter postavilo jasne in končne cilje v obliki učinkovite podpore procesni funkciji skladiščenja in interne logistike. Pri tem je določilo časovni okvir za izvedbo naloge. Ker so ocenili, da je obravnavano področje kompleksno in obsežno, so nalogo opredelili kot razvojni projekt in na ta način izboljšali možnosti uspeha in doseganja pričakovanih učinkov.
Namen projekta, opisanega v magistrskem delu, je bil razviti in implementirati sistemsko rešitev, ki bo temeljila na prenovljeni in nadgrajeni informacijski platformi. Poudarek je bil na upoštevanju dolgoročne vzdržnosti, da bo načrtovana rešitev omogočala kasnejšo razširljivost in morebitne nadgradnje.
Rezultat projekta je učinkovita informacijska podpora za skladiščenje in interno logistiko. Ključne besede: Skladišče, interna logistika, projekt, informacijski sistem, model, metodologija, agilnost. Objavljeno v RUNG: 20.07.2020; Ogledov: 4078; Prenosov: 111 Celotno besedilo (4,96 MB) |
4. Razvoj in trženje mobilne aplikacije za pomoč pri izbiri nosilke za dojenčkaMojca Drobič, 2019, diplomsko delo Opis: Nosilke za nošenje dojenčkov so postale svetovni trend, čemur sledi bogata izbira modelov nosilk različnih proizvajalcev. Namen razvoja in trženja mobilne aplikacije za pomoč pri izbiri nosilke za dojenčka je izobraževanje potrošnikov (mladih staršev) o merilih, ki so ključni pri izbiri nosilke. Cilj naloge je razviti mobilno aplikacijo, ki vodi uporabnika pri izbiri nosilke za dojenčka, z omejevanjem nabora nosilk na tiste, ki bi jim lahko ustrezale na podlagi starosti dojenčka. Mobilna aplikacija na osnovi vhodnih podatkov ponudi za vsako starostno skupino dva nabora ergonomskih nosilk, v enem naboru so nosilke, ki so uvrščene v nabor na podlagi lastnosti, ki jih predpiše proizvajalec, v drugem naboru pa so nosilke, ki so jih uvrstile na seznam svetovalke spletne trgovine mojŠkratek, na podlagi preizkušanja nosilk z več sto dojenčki.
V diplomski nalogi je opisana podporna mobilna tehnologija, s poudarkom na razvoju mobilnih aplikacij s pomočjo agilne skram (angl. Scrum) metodologije. Sledi navedba dejstev o ergonomskem nošenju in ergonomskih pripomočkih za nošenje dojenčkov ter predstavitev mobilne aplikacije, ki je bila razvita na podlagi zahtev, pridobljenih z anketiranjem staršev. Predstavili smo tudi rezultate anket, s katerimi smo ocenili uspešnost mobilne aplikacije po preizkusnem obdobju 30 dni. Izkazalo se je, da je mobilna aplikacija učinkovito izobraževalno sredstvo, vendar ne more nadomestiti fizičnega pristopa usposobljene osebe, za oceno ustrezne ergonomske podpore dojenčka v nosilki.
Za vstop mobilne aplikacije na trg smo pripravili poslovni načrt, v katerem smo opisali predvideno poslovno pot mobilne aplikacije. Ključne besede: Agilna skram metodologija, nošenje ergonomske nosilke za dojenčka, Android, programska oprema, mobilna aplikacija, poslovni načrt, trženje Objavljeno v RUNG: 16.09.2019; Ogledov: 4892; Prenosov: 198 Celotno besedilo (1,90 MB) |
5. Tržna vzdržnost start-up podjetja : Diplomsko deloBorut Mermolja, 2016, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je opisana in uporabljena vitka metodologija, ki sta jo razvila in svetu predstavila Steve Blank in Eric Ries. Bistvo te metode je, da ne zapravljamo časa in ostalih resursov za nekaj, za kar sploh ne vemo, če sploh obstaja trg oz. zanimanje, temveč se najprej prepričamo o obstoju problema, ki ga je vredno rešiti, in šele nato začnemo z reševanjem. Glavno orodje je vitki okvir, kjer so na eni strani pregledno prikazani vsi bistveni elementi, ki vplivajo na delovanje podjetja. Na podlagi preizkusov težimo k temu, da dosežemo ujemanje produkta in trga in svoj produkt nenehno testiramo s pomočjo iteracij, prilagoditev, vgradnje potrebnih sprememb, posodabljanjem itd. Na podlagi odziva potencialnih kupcev prepoznamo, kdaj se je potrebno zasukati oz. spremeniti smer, če hočemo, da bo naše podjetje uspešno.
Na primeru podjetja v ustanavljanju BeOnline.si d. o. o. smo izračunali točko preloma, oz. ugotovili potrebno količino posameznih produktov, ki jih mora podjetje prodati v prvem letu delovanja, če želimo, da bo tudi finančno uspešno. Pri začetnem financiranju so upoštevali načela samozagona, tako da niso iskali zunanjih vlagateljev v novo podjetje. Ključne besede: Podjetništvo, start-up podjetje, vitka metodologija, vitki okvir, iteracija, zasuk, točka preloma, samozagon Objavljeno v RUNG: 27.09.2016; Ogledov: 7337; Prenosov: 307 Celotno besedilo (728,87 KB) |
6. |
7. |
8. |