Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
DOLOČANJE ACETILHOLINESTERAZE V HUMANIH KRVNIH VZORCIH
Tjaša Birsa, 2018, magistrsko delo

Opis: V strokovni literaturi zasledimo encim acetilholinesterazo (AChE) v različnih raziskavah s področja okoljevarstva, medicine in veterine. Zmanjšana encimska aktivnost je lahko indikator onesnaženosti okolja z organofosfatnimi in karbamatnimi pesticidi, policikličnimi aromatskimi ogljikovodiki ter težkimi kovinami. Spremembe v encimski aktivnosti AChE pa so tudi biološki označevalec nekaterih nevrodegenerativnih bolezni pri človeku. V človeškem telesu se encim AChE primarno nahaja v živčnem sistemu, najdemo pa ga tudi v krvi, zlasti v membranah eritrocitov. V krvi je v večji meri prisoten tudi encim butirilholinesteraza (BChE), ki ravno tako spada v družino holinesteraz. Naš cilj je bil razviti metodo, ki bi omogočala specifično merjenje encimske aktivnosti AChE v okviru celotnih holinesteraz v krvnem serumu. Za merjenje encimske aktivnosti smo uporabili Ellmanovo metodo. Količino obarvanih produktov reakcije smo določali s spektroskopijo s toplotnimi lečami TLS in z UV-VIS spektrofotometrijo. Z različnimi koncentracijami čistega encima AChE smo najprej določili mejo zaznavnosti obeh metod (LOD). Detekcija s TLS je bila bolj občutljiva, saj je bil LOD 3,13-krat manjši kot pri detekciji z UV-VIS. Potem smo izmerili encimsko aktivnost celotnih holinesteraz AChE in BChE v serumskih vzorcih zdravih ljudi. Izračunana encimska aktivnost holinesteraz se je v analiziranih vzorcih gibala med 3004 mU mL-1 in 5698 mU mL-1. Po dodatku specifičnega inhibitorja BChE se je celotna encimska aktivnost znižala za najmanj 60 %, kar kaže, da večina holinesteraz v krvnem serumu pripada BChE. Preizkusili smo tudi metodo enojne imunske precipitacije, vendar se je le-ta izkazala za neuspešno pri ločevanju posameznih holinesteraz iz serumskih vzorcev. Na podlagi naših rezultatov smo prišli do zaključka, da je za merjenje encimske aktivnosti posameznih holinesteraz AChE in BChE v krvnem serumu najprimernejša uporaba specifičnih inhibitorjev, vendar bi bilo to metodo potrebno še dodatno optimizirati.
Ključne besede: acetilholinesteraza, krvni serum, nevrodegenerativne bolezni, spektroskopija s toplotnimi lečami, UV-VIS spektrofotometrija, imunska precipitacija.
Objavljeno v RUNG: 07.11.2018; Ogledov: 7129; Prenosov: 182
.pdf Celotno besedilo (1,65 MB)

2.
Hemichrome Determination by Thermal Lensing with Polyethylene Glycols for Signal Enhancement in Aqueous Solutions
Viktoriya Galimova, Mladen Franko, Mikhail Proskurnin, Mingqiang Liu, 2018, izvirni znanstveni članek

Opis: The thermal lens technique is proposed for the determination of total hemoglobin in the form of reversible hemichrome. The conditions were optimized (concentration of sodium dodecyl sulfate, 2 mM) to attain the maximum sensitivity with the use of polyethylene glycols as signal enhancers. For polyethylene glycols with molecular weights 1500–35000 Da in a concentration range of 5–15% w/w (5–25 mM), the influence on thermal lens signal enhancement was estimated. It is shown that the use of 5% w/w polyethylene glycol 2000 provides the maximum increase in the thermal lens enhancement factor (by 40%) in comparison with unmodified aqueous solutions. The detection limit of iron(II) tris(1,10-phenanthrolinate) as a model system is 60 nM. Under these conditions, the thermal lens detection limit of hemichrome is 10 nM, which shows a 15-fold enhancement compared to spectro- photometry. Modification of the medium with polyethylene glycols decreases the limit of detection of hemichrome determination by 15% in comparison with unmodified aqueous solutions due to better reproducibility for the range of concentrations from 0.02 to 0.9 μM.
Ključne besede: Hemoglobin, hemikrom, optotermična spektroskopija, etilenglikol, spektrometrija s toplotnimi lečami
Objavljeno v RUNG: 16.04.2018; Ogledov: 4814; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Iskanje izvedeno v 0.01 sek.
Na vrh