Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza učinkovitosti procesa ultrazvočnega varjenja
Damjan Brnetič, 2021, magistrsko delo

Opis: Vodna črpalka v motorjih z notranjim izgorevanjem skrbi za kroženje hladilne tekočine preko radiatorja in hladilnega sistema motorja, s tem pa za ohranjanje ustrezne temperature in za pravilno delovanje motorja. Napaka ali odpoved črpalke lahko privedeta do pregrevanja in odpovedi motorja. Klasične izvedbe vodnih črpalk so gnane preko jermena, vedno več proizvajalcev avtomobilov pa prehaja na električne vodne črpalke, sestavljene iz rotorja, statorja in ohišja. Rotor predstavlja najbolj kompleksen del črpalke, katerega proizvodnja zajema več procesov, in sicer lepljenje magnetov, ultrazvočno varjenje komponent, preverjanje tesnosti in končno kontrolo rotorja. Prav ultrazvočno varjenje pa je lahko izvor nastanka nečistoč, ki jih je potrebno pred sestavo črpalke odstraniti in s tem zagotoviti tehnično čistost izdelka. Magistrsko delo obravnava ključne elemente in proces izdelave električnih vodnih črpalk, osredotoča pase na analizo učinkovitosti procesa ultrazvočnega varjenja komponent rotorja in na možnosti zmanjšanja nečistoč. V nalogi so predstavljene tri možne rešitve problematike nastajanja nečistoč in doseganja boljših rezultatov, ki zajemajo optimizacijo parametrov ultrazvočnega varjenja, spremembo konstrukcije pokrovčka in dodatno čiščenje notranjega robu. Optimizacija parametrov ultrazvočnega varjenja izboljša kvaliteto zvara, sprememba konstrukcije pokrovčka izboljša tehnično čistost a negativno vpliva na kvaliteto zvara, medtem ko dodatno čiščenje s suhim ledom občutno izboljša tehnično čistost a zahteva dodatno investicijo. Optimalno rešitev bi predstavljala kombinacija vseh treh pristopov, ki pa zahteva dodatne raziskave in prilagoditve.
Ključne besede: Vodna črpalka, rotor, ultrazvočno varjenje, tehnična čistost, optimizacija parametrov
Objavljeno v RUNG: 13.12.2021; Ogledov: 1770; Prenosov: 60
.pdf Celotno besedilo (1,70 MB)

2.
NAČRTOVANJE LASERSKEGA VARJENJA PRI PROIZVODNJI ROTORSKEGA MAGNETA
Dušan Kuštrin, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali razvoj tehnologije laserskega varjenja pri industrijski izdelavi enkapsulacije rotorskega magneta. Zaščita magneta je izvedena v obliki dveh srajčk iz nerjavne pločevine, ki sta neprodušno zavarjeni z laserskim varom. Postopek izbire ustrezne tehnologije zahteva ustrezno izbiro materialov in opreme, optimizacijo zasnove in projektiranja, konča pa se z ustrezno predpripravo sestavnih delov in vpenjalnih naprav. Praktični del magistrskega dela prikazuje izdelavo enkapsulacije rotorskega magneta, kjer z uporabo osvojenih teoretičnih osnov izdelamo konstrukcijo izdelka ter vpenjalnih naprav ter funkcionalne prototipe rotorja. Razvijemo primerne varilne parametre, ki zagotavljajo enakomerno prevaritev vara po celotnem obodu. Kakovost opravljenega varjenja preverimo z metalografsko analizo na prerezu enkapsuliranega magneta, s testom tesnosti s helijem ter temperaturnim testom. Do končnih rezultatov, ki so primerni za nadaljnji razvoj pridemo po treh serijah različnih vzorcev. Varilni parametri, razviti v tretji seriji vzorcev, kjer smo optimirali moč in čas varjenja za vsak var posebej, zagotavljajo kakovostno prevaritev skozi obe pločevini, obenem pa optimalen pretok zaščitnega plina zagotavlja primerno kakovost vara po površini in v notranjosti. Uspešno testirani vzorci izdelani z optimiranimi parametri tretje serije in izkušnje pri izdelavi prototipov bodo izhodišče za razvoj tehnologije serijske izdelave rotorja, ki se bo predvidoma začela leta 2021. Razvita tehnološka rešitev zaščite magneta je uporabna tudi za druge aplikacije rotorjev in za podjetje predstavlja nova znanja in rešitve, ki jih lahko ponudi trgu.
Ključne besede: lasersko varjenje, metalografska analiza, rotorski magnet, nerjavno jeklo, varilni parametri, laserski izvor, zaščitni plin, Trumpf, AdBlue, črpalka, srajčka, helij
Objavljeno v RUNG: 23.10.2018; Ogledov: 4695; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (4,15 MB)

3.
Priprava in izvedba preizkušanja v okviru razvoja novega drsnega obroča : Diplomsko delo
Simon Majnik, 2018, diplomsko delo

Opis: Razvoj na področju avtomobilske industrije in transporta je v zadnjem desetletju usmerjen predvsem v zamenjavo pogonskega agregata, torej motorja z notranjim izgorevanjem, z okolju prijaznejšimi elektromotorji. Uporaba elektrike kot vira energije pa zahteva ustrezne rešitve prenosa elektrike, za kar skrbijo drsni obroči. Tudi drsni obroči morajo za ustrezno opravljanje svoje funkcije prenosa elektrike med gibanjem izpolnjevati materialne, trdnostne in funkcionalne zahteve. Vsebina diplomske naloge je tako vezana na opis delovanja drsnih obročev in preučitev zahtev kupca o potrebnih lastnostih na novo razvitega drsnega obroča za pogon električnega osebnega avtomobila. Na podlagi teh zahtev je potrebno nato definirati in izvesti preizkuse lastnosti, s katerimi zagotovimo izpolnjevanje zahtev izdelka. Namen diplomskega dela je bil predstaviti teoretične osnove delovanja in izvedb drsnih obročev, opisati preizkuse lastnosti in funkcionalnosti drsnih obročev ter predstaviti rezultate preizkušanja na novo razvitega drsnega obroča vključno z alternativno tehnologijo tesnjenja kontaktne žice. V diplomskem delu so tako predstavljeni rezultati preizkusov tesnosti žice z uporabo različnih materialov žice in s primerjavo različnih tehnologij tesnjenja žice ter rezultati preizkušanja tesnosti po izpostavljenosti agresivnim medijem. V drugem delu so prestavljeni rezultati preizkušanja zvarov na zvarjencih, ki so sestavni del drsnega obroča, z uporabo dveh različnih testnih metod. Rezultati diplomskega dela kažejo, da je nova tehnologija izdelave tesnil iz tesnilne mase primerna za uporabo v primeru drsnih obročev, medtem ko na mestu zvara električnih kontaktov najboljšo trdnost, določeno z dvema različnima testnima metodama, dosežemo z uporabo spajkalne paste in časa varilnega pulza 125 ms.
Ključne besede: Drsni obroč, električni kontakti, test tesnosti, masna spektrometrija, uporovno varjenje, o-tesnilo, x-tesnilo
Objavljeno v RUNG: 26.02.2018; Ogledov: 4407; Prenosov: 256
.pdf Celotno besedilo (2,00 MB)

4.
5.
Iskanje izvedeno v 0.03 sek.
Na vrh