Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 67
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Kako je razvoj novih tehnologij vplival na filmsko industrijo : diplomsko delo
Staš Zupanc, 2024, diplomsko delo

Opis: Rast in napredek filmske industrije sta se skozi leta skokovito širila. Očetje filma, kot so Edison, Muybridge in brata Lumiere, so že pred več kot 100 leti ustvarili temelje, na katerih gradimo še danes. Razvoj novih tehnologij, kot so uporaba zvoka v filmu, barvne slike ter kasneje še računalniško ustvarjenih vidnih učinkov, je imelo in še ima zelo močan pozitivni vpliv na celotno filmsko industrijo. Digitalne filmske kamere in digitalna video montaža sta precej poenostavili produkcijo filmov ter režiserjem odprla popolnoma nova obzorja idej. Meja za takšne ali drugačne presežne izjemnosti v filmih je postala le avtorjeva ustvarjalnost. Finančni in logistični problemi so se zmanjšali, celotna proizvodnja avdio vizualnih vsebin pa je postala dostopna tudi širši javnosti. Kljub vsej tehnologiji in trenutni zlati dobi filma, pa se z uporabo umetne inteligence stalen razvoj filmskega sveta še dolgo ne bo ustavil.
Ključne besede: zgodovina filma, filmska industrija, filmski trak, digitalizacija, filmske kamere, montaža, ustvarjalnost, umetna inteligenca, pametni telefoni, spletne podlage, diplomske naloge
Objavljeno v RUNG: 05.09.2024; Ogledov: 231; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (2,45 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Borderless aeasthetics : the new ugly
Sandra Jovanovska, 2024, magistrsko delo

Opis: Through the lens of ugliness, the purpose of this Master’s thesis is to explore a potential model of a new unrestricted aesthetics. I, hereby, refer to an aesthetics beyond its canonical order, an individualistically-driven scheme of standards or perhaps no standards at all. All can be simplified with Eco’s quote on the opposition of the beautiful and the ugly: ’A beautiful nose shouldn’t be longer than that or shorter than that, on the contrary, an ugly nose can be as long as the one of Pinocchio, or as big as the trunk of an elephant, or like the beak of an eagle, and so ugliness is unpredictable, and offers an infinite range of possibility’. While the aesthetics of beauty has already positioned framework of rules in regards to proportion, symmetry, and harmony, the aesthetics of ugliness has no particular guidelines and limitations whatsoever. Unlike the beautiful, what we perceive as ugly doesn’t have its lawfulness, because for a long time in the history of art, ugliness was just the opposite face of beauty. As a consequence, the ugly embodies a big category of undetermined standards in visual arts and culture, which leads to it becoming a large unmapped territory of boundless autonomy. The ugly is in that context the key to facing and unleashing our phenomenological fears of bleak dark deformed realities that lie unchallenged and unaddressed on account of ugliness’ taboo status. Thus, when familiarised, I believe ugliness in art has a powerful impact, a quality that we have to yet begin to understand to get a full image of ourselves, for if we rely on beauty, as we did for such a long time in history, we are depriving ourselves of a true holistic proportion in art.
Ključne besede: art, man, ugliness, new, aesthetics, beauty, artist, time, image, Dada, history, context, different, body, personal, culture, transform, political, philosophy, standard, perspective.
Objavljeno v RUNG: 10.05.2024; Ogledov: 682; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (2,86 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Analiza odnosov med filmskimi pari : diplomsko delo
Blaž Štolar, 2024, diplomsko delo

Opis: Moj diplomski kratki igrani film Gostja (2022) temelji na odnosu dveh žensk, ki se srečata po naključju in začneta živeti skupaj v istem stanovanju. Medtem ko ima lastnica stanovanja dobre namene, se druga trudi, kako bi njeno gostoljubje čimbolj izkoristila. V svoji diplomski nalogi preučujem odnose med pari likov v štirih filmih različnih avtorjev. Med obravnavanimi filmi je tudi moj diplomski film. Izpostavim po en par likov iz vsakega dela in raziščem odnose in dinamike med njimi z lastnim raziskovanjem in s pomočjo kritik. V nalogi opišem karakterje posameznih likov in preko dogajanja v filmih raziskujem, kako in zakaj se njihova osebnost izraža preko dejanj, vedenja, videza. Nato raziščem odnose med liki z opisovanjem režiserjevega pristopa – analiziram nekaj ključnih prizorov, ki so za like in razvoj dinamik med njimi najpomembnejši.
Ključne besede: odnosi, filmski pari, dinamika, analiza, prizori, film, diplomske naloge
Objavljeno v RUNG: 08.05.2024; Ogledov: 886; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (1,79 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Izražanje duševnih motenj in bolezni pri YouTube ustvarjalcih, animiranih likih in v video igrah
Eva Sara Krivec, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo vsebuje nekatera dognanja o duševnem zdravju, duševnih motnjah, nevrodivergenci in njihovem vplivu na umetnost. Omenjene so različne duševne motnje in raziskanost le-teh v zadnjih dvajsetih letih ter podani nekateri primeri sodobnih animatorjev, ki se z njimi spopadajo. V nalogi so izpostavljeni izbrani sodobni umetniki, ki so o svojih motnjah in boleznih šele nedavno spregovorili za javnost, torej v času, ko je medicinsko področje duševnega zdravja že dodobra raziskano. Primeri omenjenih motenj v sodobnih medijih, kot so video igre in animirani filmi, so še posebej pomemben vzor za mlajšo generacijo, predvsem najstnike, saj so prikazani kot nekaj sprejemljivega, vsakdanjega, ne kot tabu tema, vredna obsojanja. Menim, da se je s tovrstno tematiko potrebno podrobneje seznaniti, saj je vedno pogosteje vkomponirana v sodoben način življenja in tudi medijsko izpostavljena.
Ključne besede: animacija, duševno zdravje, duševne motnje, video igre, animirani liki, liki iz stripov, sodobni umetniki in animatorji
Objavljeno v RUNG: 08.05.2024; Ogledov: 729; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (2,90 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Habitus + Capital = : diplomsko delo
Kristian Petrovčič, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo Habitus + Capital = v osnovi raziskuje vlogo fotografije kot orodja za širjenje percepcije posameznika ter posledično družbe. Naloga je zastavljena tako, da teoretični del zagovarja praktični, kar z drugimi besedami pomeni kombinacijo tehnik, s katerimi so predstavljena področja socialno dokumentarne fotografije ter njenega vpliva. V kombinaciji z terapevtsko vlogo fotografskega medija se naloga dotika vprašanja, ali družbeno okolje, v katerem živimo, spreminja posameznikovo razmišljanje in na daljše časovno obdobje posledično tudi družbo ter obratno. V teoretičnem delu na začetku spoznamo osebni pogled avtorja na fotografijo, skozi katerega je predstavljeno poglavje o fotografiji kot orodju za širjenje percepcije. Nato so predstavljeni osnovni koncepti ter razmišljanje na podlagi ugotovitev drugega dela knjige General Sociology, ki so osredotočeni na razumevanje naslova diplomskega dela. Sledi krajša predstavitev zgodovine fotografije, ki se v nadaljevanju osredotoča na ključne spremembe pri dojemanju fotografije kot medija. V tem kontekstu spoznamo tudi razlike med reportažnim, dokumentarnim in sodobnim pristopom do teme. V glavnem delu spoznamo več o pomembnih avtorjih, ki so pripevali izredna dela, vezana na terapevtsko noto fotografije, za konec pa sledi opis serije socialno dokumentarnih fotografij (praktični del) ter kako je ta povezana s celotno zasnovo. Pri izdelavi praktičnega dela naloge, torej serije socialno dokumentarnih fotografij, ki so nastale v obdobju enega leta, so glavno vlogo pri izbiri tehnike in pristopa do teme igrala naslednja svetovno znana imena: Andreas Gursky, Edward Burtynsky, Stephen Shore ter Pierre Bourdieu. S pomočjo serije fotografij so v nadaljevanju naloge prikazani različni dosežki družbe na izbranih območjih, ki odražajo raziskovalno vprašanje. Namen fotografij je predvsem spodbuditi mlade k raziskovanju samega sebe ter vzpostavitev osebnega jaza v kombinaciji z družbenim okoljem, saj lahko tako vizije še posebej v svetu umetnosti prerastejo navidezne meje, ki jih poznamo kot rezultat bodisi kulturnega, socialnega bodisi simbolnega vidika kapitala.
Ključne besede: habitus, kapital, socialno dokumentarna fotografija, terapevtska vloga, družbeno okolje, razvoj zavesti, diplomske naloge
Objavljeno v RUNG: 08.03.2024; Ogledov: 1175; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (5,22 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
ŽANR DIVJEGA ZAHODA IN VZHODA
Filip Sluga, 2023, diplomsko delo

Opis: Filmska žanra westernov in chanbara filmov izhajata iz dveh različnih koncev sveta, a večina gledalcev ne ve, da sta bila pri razvoju do svoje današnje strukture in priljubljenosti med seboj precej povezana. Vse odkar so Japonci začeli uvažati filme, je bila njihova filmska industrija prevzeta nad westerni, po ameriški okupaciji pa so popolnoma prevzeli ta slog ustvarjanja filmov. Westerni so navdihnili umetnike, kakor je Akira Kurosawa, in chanbara filmi so navdihnili umetnike, kakor je Sergio Leone. Skozi leta sta se oba žanra pojavila tudi v novejših filmih in ostalih medijih, na primer, video igrah, in s tem razširila svojo priljubljenost tudi v sodobnosti. Elemente obeh žanrov pa lahko, ne prenešene povsem neposredno, temveč kot navdih, opazimo tudi v mojem diplomskem igranem filmu Pet sekund slave.
Ključne besede: Western, chanbara film, kavboji, samuraji, Japonska, Akira Kurosawa, Sergio Leone, filmska industrija.
Objavljeno v RUNG: 26.01.2024; Ogledov: 964; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (2,43 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Biodiversity communication through art in the form of digital games and the communication potential of related online communities : diploma thesis
Tijana Mijušković, 2023, diplomsko delo

Opis: Biodiversity communication is becoming increasingly important in today’s age, as climate change and other factors contribute to the rapid decline of species and ecosystems across the globe. Art is growing in popularity as a tool of reaching people regarding environmental causes, as they convey the emotional, human side of this endeavor in a way that typical science communication isn’t able to. Digital games, arguably among the most persuasive art forms and now widely accessible, are well suited to educating as well as emotionally influencing their players. Online communities frequently form around games, providing a platform for discussion and potentially increasing the games’ total potential for biodiversity communication. In this thesis, the content of eight games from Steam’s list of top-rated games tagged with ‘Nature’ was analyzed, and seven online communities related to these games on the Discord and Reddit social media platforms were surveyed. There was found to be a number of different approaches among the eight games towards educating players about biodiversity and/or its conservation, and the survey of communities showed care towards and interest in biodiversity-related discussion and conservation gaming itself, as well as the fact that games and related discussion in online communities has potential to educate players and positively influence their interest in biodiversity topics. Online game-related communities may offer an additional avenue of approaching game players about biodiversity for science communicators, researchers, and game developers alike.
Ključne besede: biodiversity communication, biodiversity education, digital games, online communities, online discussion, social media platforms, video games
Objavljeno v RUNG: 11.12.2023; Ogledov: 1602; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (44,07 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
The ideal woman: As seen through the turbo-folk music genre in Serbia and the ex-Yugoslav region
Una Savić, 2023, diplomsko delo

Opis: The purpose of this work is to research the (self)representation of women as a sociocultural and political phenomenon through the popular media in the ex-Yugoslav region from the 1990s to today (2023). The key research point will be Turbo-folk - the dominant musical expression of contemporary Serbian society. The construction of the ˝ideal woman˝ is seen in the early stages of the genre and can be defined through the observation of its first prominent representatives. The society‟s attitude towards women becomes apparent by analyzing popular media outlets, which had the establishment of gender roles as one of their imperatives, while at the same time scrutinizing female perfomers through sexist and obscene tabloid articles. Through careful research, it becomes evident that women are used as a tool for promoting a certain idealogy and gender-desirable behaviour through their media presence. Alternatively, the unbothered women of turbo-folk play along to secure personal capital but eventually re-invent themselves as self-sufficient women who resist the derogatory value system that the genre represents. Such instances are observed and analyzied with the goal of determining the position, role and influence of the genre‟s leading performers and dismantling the archetype of the ˝female singer˝. The encouraged gender-desirable behaviour, promoted through the ˝icons˝ of turbo folk will be studied and used in the construction of my graduation film protagonist.
Ključne besede: Turbo-folk, Balkan, Svetlana Raţnatović (Ceca), patriarchy
Objavljeno v RUNG: 01.12.2023; Ogledov: 1265; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (2,11 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Analiza pomenov lobanje v umetnosti in vizualni kulturi
Nika Karner, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi se posvečam semiotični analizi filma s poudarkom na različnih pomenih znaka lobanje. Slednja simbolizira središčni element v kratkem animiranem filmu Naglodane kosti (2022). Semiotika je veda, ki se ukvarja z znaki, ki pa so ključni gradniki filmske komunikacije. Moj teoretični prispevek temelji na predstavitvi glavnih tem semiotike ter bolj specifično pomena lobanje v animiranem filmu. V ta namen sem se opirala na konkretne primere iz animiranih filmov ter na lastno diplomsko delo. Lobanja, ki se pojavlja kot vizualni element glavnega lika in antagonista Rema, nosi v našem kontekstu poseben pomen. Gre za lobanjo ovna, ki simbolizira demona ter prinaša asociacije na smrt. Lobanja prav tako nosi negativno energijo, ki se povezuje z likom.Namen diplome je prikazati kronološki razvoj uporabe lobanje v umetnosti. Hkrati pa me zanima, ali je lobanja vedno povezana zgolj s smrtjo in negativnimi čustvi. Kateri so drugi razlogi za uporabo lobanje in kako lahko razumemo ter tolmačimo njene druge plati, ob dejstvu, da je že od samega začetka človeštvo lobanjo povezovalo s smrtjo in uničenjem.
Ključne besede: Semiotika, znak, simbol, simbolizem, smrtnost, lobanja, animirani film
Objavljeno v RUNG: 09.11.2023; Ogledov: 1633; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (3,42 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Animirani film kot didaktični pripomoček
Ana Prebil, 2023, diplomsko delo

Opis: Teoretični del diplomske naloge obravnava vpliv digitalne dobe na izobraževanje in poudarja potrebo po prilagajanju učiteljev spreminjajočim se učnim slogom učencev, ki vključujejo več gledanja audiovideo. Raziskuje možnosti uporabe animacije kot didaktičnega pripomočka za učinkovito razlago kompleksnih konceptov. Čeprav ima animacija prednosti pri izboljšanju učnih izkušenj, predstavlja tudi izzive pri ustvarjanju vsebin in primernosti. Cilj teoretične naloge je najti ravnotežje z združitvijo teorije učenja in likovnimi lastnostmi animacije za ustvarjanje optimalnih izobraževalnih gradiv. Praktični del diplomske naloge je animirani film za otroke, ki se preko teme evolucije ukvarja z vprašanjem, kakšen odnos imamo, kot ljudje do narave. Film je narejen v tehniki stop animacije, z uporabo kolaža in zelenega zaslona.
Ključne besede: animirani film, vizualno učenje, medij za izobraževanje, multimedij
Objavljeno v RUNG: 27.09.2023; Ogledov: 1885; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (2,36 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.13 sek.
Na vrh