Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Nekoč je bila ... pravljica
Michela Di Noia, 2018, diplomsko delo

Opis: To delo je o pravljicah, teoretični in praktični del pa sta izredno povezani. Začne se z opisovanjem pravljic, basnic, mitov in legend; nato pa se zadržuje na izobraževalni strani pravljic, s čimer omenja tudi njihov razvoj v daljšem časovnem obdobju. S to diplomsko nalogo je predstavljen osebni pristop avtorja k izdelavi filma, ki temelji na pravljici Enrosadire. Prva in stalna misel je ostati zvest izvornemu besedilu.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: pravljica, basen, legenda, izobraževanje, dolomiti, enrosadira
Objavljeno: 06.08.2018; Ogledov: 3990; Prenosov: 89
.pdf Polno besedilo (40,31 MB)

2.
Kako financirati umetniški izdelek z uporabo socialnih omrežij
Anja Zadnik, 2019, diplomsko delo

Opis: V svojem diplomskem delu raziskujem, kaj je potrebno za to, da bi umetnik z uporabo socialnih omrežij lahko financiral svoj umetniški izdelek. Ugotavljam, da so to znanje trženja, uporabe ideje in zgodbe, ki se prodaja, ter poznavanje omrežij, ki jih umetnik uporablja za učinkovito oglaševanje in prodajo. Koncept »revni umetnik« lahko v sodobnem času končno zavržemo, saj je v svetu toliko dosegljivega znanja, s katerim si lahko prav vsak umetnik pomaga, da s pomočjo svojih sledilcev ali patronov vsak zadani projekt na koncu tudi finančno podpre. V pisnem delu si ogledamo tudi zgodovino patronstva in kako se je razvilo vse do današnje točke, vrste socialnih omrežij, ki jih ima umetnik danes na voljo ter uspešne primere.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: animacija, umetnost, patronstvo, financiranje, socialna omrežja, instagram, youtube, kickstarter, patreon
Objavljeno: 25.11.2019; Ogledov: 2745; Prenosov: 112
.pdf Polno besedilo (8,81 MB)

3.
Strašljivo je za otroke zanimivo
Larisa Nagode, 2020, diplomsko delo

Opis: Grozljivke so žanr, ki se močno nanaša na gledalčev odziv in njegovo reflektiranje čustev. Po definiciji filozofa Noëla Carrola grozljivke vsebujejo pošasti, ki so ustvarjene s pomočjo petih različnih načinov, imajo pa tudi svoje lastne zgodbovne faze dogajanja. Če se nanašamo na njihov obstoj v filmski industriji, so stare 125 let, v njih pa zaradi različnih razlogov uživajo tako odrasli kot otroci. Slednji predvsem zaradi svoje večje radovednosti in družbenih motivacij. Otroške grozljivke so prilagojene verzije grozljivk za odraslo občinstvo, vendar se morajo pri njih uporabljati lajšalna sredstva za omiljevanje preintenzivnih vsebin. Otroške grozljivke so prav tako mlajše, njihovo ustvarjanje in popularnost sta se pričela šele po vzpostavitvi ocenjevalnih sistemov ob koncu šestdesetih let. Moj animirani film Elsie je bil ustvarjen pred raziskavo, predstavljeno v pričujočem delu, analizi tega filma kot grozljivki in otroški grozljivki pa je posvečeno tretje poglavje raziskave.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Grozljivka, otroška grozljivka, grozljivo, ocenjevalni sistemi, film
Objavljeno: 07.10.2020; Ogledov: 2251; Prenosov: 128
.pdf Polno besedilo (2,43 MB)

4.
Animirani spopadi
Matija Ternovec, 2022, diplomsko delo

Opis: Prikazovanje nasilja v umetnosti ni nov pojav. Že v prazgodovini so naši predhodniki v jamskih slikah prikazovali boje z živalmi. Z razvojem civilizacije pa so se razvijali tudi boji, bitke, vojne ipd. in posledično tudi njihovo prikazovanje. Vzporedno z razvojem človeštva in z razvojem tehnologije nas prikazovanje omenjene tematike spremlja vse do današnjih časov. Zato se tudi vsebina animiranih filmov ni izognila tej tematiki. Pričujoče diplomsko delo predstavlja svet nasilja in spopadov v animaciji. Narejena je primerjava med animacijama vzhodnega in zahodnega sveta ter njunih pristopov do spopadov in uporabe nove tehnologije. Predstavljena je animacija vzhodnega sveta, kjer prevladuje japonska animacija – anime. Na Zahodu pa na trgu prevladuje svetovno znana korporacija Disney in njihovemu načinu podoben stil animacije drugih podjetij. Izpostavljene so razlike med tema dvema stiloma animacije in pa tudi podobnosti. Del naloge se osredotoča na prikazovanje spopadov. Diplomsko delo vsebuje poglobljen vpogled v razvoj in uporabo sodobnih metod, kot sta 3D računalniška animacija ter zajem gibanja (motion tracking), in razloži, kako je njuna prisotnost pomagala pri spreminjanju načinov ustvarjanja spopadov. Zastavljeno je tudi vprašanje, zakaj gledalci uživajo v gledanju takih animacij, kaj je tisto, kar privlači, ter ali so take animacije primerne za otroke. Predstavljene so tudi ugotovitve o pravi »formuli« za spopad, kako pripraviti spopad in kateri so najpomembnejši elementi, ki jih je potrebno upoštevati, da bi spopad pritegnil gledalca. Na koncu je opisana še lastna izkušnja ob izdelovanju praktičnega dela, ki je kratek animiran spopad z naslovom Bitka za gozd. Poglavje nas popelje skozi celoten proces ustvarjanja praktičnega dela: od predprodukcije, v kateri sta bili ustvarjeni zgodba, zgodboris in likovna zasnova, do produkcije, v procesu katere je bila ustvarjena animacija. Celoten postopek se je zaključil s postprodukcijo, v kateri so se dodali efekti in se je animacija sestavila v končno obliko.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: animacija, spopad, animirani filmi, anime, nasilje, bitke
Objavljeno: 04.07.2022; Ogledov: 536; Prenosov: 33
.pdf Polno besedilo (2,44 MB)

5.
Kraljica Vida
Pietro Cromaz, 2021, diplomsko delo

Opis: Culture is one of the fundamental aspects of human existence. Because of that, it is necessary to preserve little aspects of it that make a particular community unique. Popular traditions and local habits are important to create and maintain one's own identity in the context of a vaster society. This research aims to enhance the folk culture of Benečija and to contribute to building a more concrete proof of the existence of this culture. The paper analyzes the history of this border land, focusing on its literature and on a particular legend titled ''Kraljica Vida,” which has been transcribed by the pen of many authors of both Benečija, and elsewhere. Through the comparison of these texts, it is possible to recognize the influence of different cultural currents, that have always characterized the identity of Benečija.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: folk culture, folklore, legend, Benečija, border land, Friuli Venezia Giulia, #Kraljica Vida, Atilla, San Giovanni d'Antro
Objavljeno: 13.10.2021; Ogledov: 1289; Prenosov: 95
URL Polno besedilo (0,00 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Dismorfija in vpliv lepotnih standardov na ustvarjanje risanih junakov
Amadeja Kirbiš, 2021, diplomsko delo

Opis: Lepotni standardi so v družbi prisotni že od začetka človeštva, konstantno se spreminjajo in razvijajo. Različne kulture po svetu imajo raznovrstne ideale, ki se nam morda zdijo neprivlačni, nanje pa močno vplivajo in se odražajo v njihovi umetnosti. Tudi v naši družbi opazujemo in spremljamo podoben trend. Vpliv idealov na naše mentalno stanje je pri tem zelo pomemben, obenem pa tudi védenje, kako dojemamo ne samo sebe, ampak tudi druge. Pričujoče diplomsko delo se sicer ukvarja z omenjenimi socialnimi težavami, ampak v kontekstu animiranih filmov in risank. Vse bolj je očitno, da smo pod močnim vplivom korporacij, ki s svojimi lovkami pohlepa vse bolj segajo po nas, saj je njihov edini namen, da nas ohranjajo nesrečne, zato da bi kupovali njihove izdelke. Prav to dejstvo je poglaviten razlog za nastanek tega dela. V njem se sprva posvetimo razlagi telesne dismorfije in anoreksije nervoze, nato še moji osebni izkušnji v spopadanju z njima in nazadnje izboljšavi zdravstvenega stanja. V poglavju »Lepotni standardi v animaciji« si na primerih nekaterih animiranih junakov iz zahodne in vzhodne animacije oblikujemo mnenje o tem, ali lepotni standardi resnično vplivajo na to, kaj gledamo. Ob tem predstavimo tudi pomembnost likovne terapije in njeno uporabo pri izboljšavi mentalnega stanja in samopodobe. Del diplomskega dela je kratek animirani film Dismorfija, ki izhaja iz teoretičnega dela diplome. Ugotovili smo, da se lepotnim idealom ne moremo izogniti in se z njimi srečujemo na vsakem koraku. Zato je zgolj naša odgovornost in poslanstvo, da se naučimo imeti radi in ostanemo prizemljeni, z realnimi pričakovanji.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: animacija, telesna dismorfija, anoreksija, lepotni standardi, risani liki, diplomske naloge
Objavljeno: 13.10.2021; Ogledov: 1354; Prenosov: 95
URL Polno besedilo (0,00 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Use of color in animation
Maja Grčki, 2022, diplomsko delo

Opis: Color is a powerful tool that helps us set the mood, however, its importance is often left unnoticed while watching any form of media (movies, photography, commercials, books, etc.). Both art theory and human psychology show evidence that color and lighting have a large impact on the perception of the viewer which is why this thesis will focus on exploring what impact color and correct lighting of a scene have on people's minds and how it can be used in animation to convey the correct emotions and enhance the viewer’s experience. Throughout this thesis we will cover topics related to color theory, light and how animation studios work on their films in terms of color and lighting. Each chapter will help understand and learn about different uses of color, such as color psychology and symbolism of colors, color scripts, and lighting, and in the end, a case study to conclude everything mentioned before. To do so, this thesis will take a look at Pixar and Disney and their movies such as Coco (Pixar, 2017), Tangled (Walt Disney, 2010) and Finding Nemo (Pixar, 2003) as well as different color theory studies. We will also use the example of the practical part of the diploma work, animated music video Crystal Clear, to see how the colors were used and what the thought process behind it was.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Color, Animation, Mood, Psychology, Light, Pixar, Disney, ColorScript
Objavljeno: 22.02.2022; Ogledov: 1283; Prenosov: 74
URL Polno besedilo (0,00 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh