Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 14
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
OPTIMIZACIJA REGULACIJE IN DELOVANJA STABILIZATORJA SUŠILNE SKUPINE PAPIRNEGA STROJA : -
Vid Metljak, 2023, master's thesis

Abstract: Kljub vse pogostejšemu elektronskemu poslovanju je uporaba in proizvodnja papirja še vedno del našega vsakdana. Pri tem igrajo optimizacija regulacije in delovanja papirnih linij zelo pomembno vlogo, še posebej pri procesu sušenja papirja, ki predstavlja energijsko najzahtevnejši del procesa. Problematika energijskih zahtev in višanja stroškov energije se rešuje z neprestanim nadgrajevanjem in izpopolnjevanjem procesa proizvodnje papirja ter vpeljavo novih sistemov in rešitev. Ena od pomembnih nadgradenj v procesu sušenja papirja so stabilizatorji, ki opravljajo funkcijo stabiliziranja papirja med proizvodnjo, hkrati pa zagotavljajo enakomerno porazdelitev zraka in vlage v sušilnem območju papirnega stroja. Tema magistrskega dela je vezana na opis postopka proizvodnje papirja, s poudarkom na sušilni skupini papirnega stroja in stabilizatorjih. Za ustrezno nadgradnjo stabilizatorjev in odpravo morebitnih napak je potrebno natančno poznavanje njihovega delovanja, kjer ključno vlogo igra regulacija stabilizatorjev. S korekcijo oz. optimizacijo regulacije in delovanja stabilizatorjev je mogoče doseči boljšo kakovost papirja ter višjo produktivnost papirnih linij, kar posledično vpliva na uspešnost papirnice. Cilj magistrskega dela je na podlagi meritev tlaka predstaviti problematiko delovanja stabilizatorjev v eni izmed papirnic v Italiji, predstaviti izvedeno optimizacijo in primerjati rezultate meritev tlaka na stabilizatorjih pred in po optimizaciji. Problematika nihanja podtlaka, predstavljena v magistrskem delu, je bila zaznana in nato analizirana na podlagi dejanskih meritev, opravljenih v papirnici med delovanjem papirne linije. Ključnega pomena je bila ustrezna analiza stanja, izbira potencialnih rešitev in vpeljava dejanskih optimizacij v prakso. Uspešnost vpeljanih nadgradenj in optimizacije regulacije ter delovanja stabilizatorja sušilne skupine papirnega stroja je bila potrjena na podlagi podrobne zaključne analize.
Keywords: Papirni stroji, sušilna skupina, stabilizator, regulacija, optimizacija
Published in RUNG: 29.08.2023; Views: 480; Downloads: 11
.pdf Full text (2,17 MB)

2.
Primerjalna analiza proizvodnje kompaktnih prezračevalnih naprav : Diplomsko delo
Matija Mavri, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo je nastalo v sodelovanju z dvema sestrskima podjetjema, ki se ukvarjata s proizvodnjo prezračevalnih naprav in drugih naprednih tehnoloških rešitev za prezračevanje. Teoretični del diplomskega dela opisuje prezračevalne naprave, njihovo delovanje in funkcijske enote, ki so ključne za delovanje prezračevalnih naprav. V raziskovalnem delu diplomskega dela pa sta predstavljena proizvodna postopka kompaktnih prezračevalnih naprav v obeh podjetjih ter njuna medsebojna primerjava. Prikazana je tudi primerjava cen izdelave primerjanih prezračevalnih naprav. Ugotovljeno je bilo, da je proizvodni postopek prezračevalne naprave v podjetju A dražji za 20 % v primerjavi s proizvodnim postopkom prezračevalne naprave v podjetju B, kar je predvsem posledica cenejšega uporabljenega materiala in manjšega števila porabljenih delovnih ur. Glavno razliko predstavlja izdelava ohišja in izolirnih plošč. S tehničnega vidika je prednost prezračevalne naprave podjetja A v uporabljenem izolacijskem materialu v izolirnih ploščah, ki spada v najvišjo ognjevarno stopnjo A1, medtem ko izolacija prezračevalnih naprav podjetja B spada v najnižjo ognjevarno stopnjo F. Za nadaljnjo proizvodnjo je tako primernejša prezračevalna naprava podjetja B, kjer pa je pri izdelavi izolirnih plošč potrebna sprememba izbire predbarvane pločevine in kamene volne.
Keywords: prezračevalna naprava, toplotni izmenjevalec, proizvodni postopek, primerjava
Published in RUNG: 26.05.2023; Views: 857; Downloads: 18
.pdf Full text (822,85 KB)

3.
ENSURING TECHNICAL CLEANLINESS OF STATOR PACKS
Rasheed Pattan, 2022, master's thesis

Abstract: Metal stamping is a cold-forming process that uses dies and stamping presses to convert sheet metal into desired geometries. The metal stamping process leaves residues on stamped components such as releasing agents, metal shavings, and other contaminants as they exit the press. These impurities hinder the functionality of the components. Therefore, they are required to be eliminated before the stamped sheets are assembled on the production line. Contaminant metal particles on the surfaces hinder the functionality of the components and eventually promote mechanical wear between the moving parts. It is consequently difficult to eradicate contaminants, as their adhesion is inevitable, the contaminants being at a range of a few micrometres to sub-micrometres. The myriad shape configuration of the present metallic and non-metallic contaminants posed a challenge to reaching the cleanliness standards desired by the quality of the product. We aim to develop an automated decontamination process to improve product quality, with an optimized production cycle, and cost-effectiveness. Fibres non-metallic particles are also necessarily rid from the surfaces of the component. In this study, the prime focus is on metallic contaminants, excluding the non-metallic fibrous contaminants that were present. Three viable techniques are opted for based on their feasibility on production line incorporation potential. Namely, Mechanical vibration, Pressurized air-blowing, and Ultrasonic cleaning. However, to achieve the greatest possible outcome, the three different techniques are weighed against each other.
Keywords: Components, Ultrasonic, Vibration, Air-blow, Metallic Particles, Contamination, Technical Cleanliness, Lamination.
Published in RUNG: 26.08.2022; Views: 1113; Downloads: 45
.pdf Full text (5,61 MB)

4.
Analiza učinkovitosti procesa ultrazvočnega varjenja
Damjan Brnetič, 2021, master's thesis

Abstract: Vodna črpalka v motorjih z notranjim izgorevanjem skrbi za kroženje hladilne tekočine preko radiatorja in hladilnega sistema motorja, s tem pa za ohranjanje ustrezne temperature in za pravilno delovanje motorja. Napaka ali odpoved črpalke lahko privedeta do pregrevanja in odpovedi motorja. Klasične izvedbe vodnih črpalk so gnane preko jermena, vedno več proizvajalcev avtomobilov pa prehaja na električne vodne črpalke, sestavljene iz rotorja, statorja in ohišja. Rotor predstavlja najbolj kompleksen del črpalke, katerega proizvodnja zajema več procesov, in sicer lepljenje magnetov, ultrazvočno varjenje komponent, preverjanje tesnosti in končno kontrolo rotorja. Prav ultrazvočno varjenje pa je lahko izvor nastanka nečistoč, ki jih je potrebno pred sestavo črpalke odstraniti in s tem zagotoviti tehnično čistost izdelka. Magistrsko delo obravnava ključne elemente in proces izdelave električnih vodnih črpalk, osredotoča pase na analizo učinkovitosti procesa ultrazvočnega varjenja komponent rotorja in na možnosti zmanjšanja nečistoč. V nalogi so predstavljene tri možne rešitve problematike nastajanja nečistoč in doseganja boljših rezultatov, ki zajemajo optimizacijo parametrov ultrazvočnega varjenja, spremembo konstrukcije pokrovčka in dodatno čiščenje notranjega robu. Optimizacija parametrov ultrazvočnega varjenja izboljša kvaliteto zvara, sprememba konstrukcije pokrovčka izboljša tehnično čistost a negativno vpliva na kvaliteto zvara, medtem ko dodatno čiščenje s suhim ledom občutno izboljša tehnično čistost a zahteva dodatno investicijo. Optimalno rešitev bi predstavljala kombinacija vseh treh pristopov, ki pa zahteva dodatne raziskave in prilagoditve.
Keywords: Vodna črpalka, rotor, ultrazvočno varjenje, tehnična čistost, optimizacija parametrov
Published in RUNG: 13.12.2021; Views: 1796; Downloads: 60
.pdf Full text (1,70 MB)

5.
Vpliv procesnih parametrov na kakovost drsnega obroča : magistrsko delo
Simon Majnik, 2021, master's thesis

Abstract: Vsem proizvodnim procesom je skupno to, da vključujejo različne procesne parametre, ki pomembno vplivajo na končen rezultat postopka izdelave produkta. S procesnimi parametri izdelku izboljšamo lastnosti, podaljšamo dobo trajanja in povečamo funkcionalnost. Po drugi strani pa nepravilno izbrani procesni parametri lahko privedejo do precejšnjih težav, tako pri izdelku samem, kakor v smislu proizvodne učinkovitosti. V primeru drsnih obročev, elektro-mehanskih elementov, ki zagotavljajo učinkovit prenos električne energije ali drugih signalov iz stacionarnega na rotirajoči se del sistema, glavni problem pri izdelavi s postopkom injekcijskega brizganja termo plastnega polimera predstavlja prisotnost zračnih rež med posameznimi elementi zabrizganega drsnega obroča. Predstavljena magistrska naloga se tako osredotoča na opis procesa injekcijskega brizganja drsnih obročev ter s tem povezane problematike pojavljanja zračne reže. V aplikativnem delu je predstavljena analiza napak, korektivni ukrepi za njihovo odpravo ter uspešnosti uvajanja posameznih korektivnih ukrepov pri zmanjšanju zračne reže. Na podlagi eksperimentalno podprte večfazne metodološke analize preizkusnih serij je bilo ugotovljeno, da ima največji doprinos k izboljšanju obrizgavanja elementov in zmanjšanju pojava zračne reže predgretje elementov. Predgretje pa je potrebno kombinirati tudi z ustrezno prilagojenimi parametri procesa brizganja, ki vključujejo ustrezno visoko temperaturo taline, dovolj visok nadtlak in časovno usklajenost delovanja nadtlaka.
Keywords: procesni parametri, injekcijsko brizganje, drsni obroči, termoplastni polimeri, magistrske naloge
Published in RUNG: 15.04.2021; Views: 2674; Downloads: 110
URL Link to full text
This document has many files! More...

6.
Optimizacija proizvodnje elementov za papirno industrijo : Diplomsko delo
Vid Metljak, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Industrijska pridelava papirja ima velik vpliv na okolje. Poleg tega, da vpliva na porabo naravnih surovin, kot sta les in voda, pa zahteva tudi precejšen vložek energije, predvsem toplote. Zaradi tega se na področju prezračevanja in rekuperacije toplote nenehno izvajajo izboljšave, ki naj bi zagotavljale energetsko učinkovitost papirnih linij. Za doseganje celovitega energetsko-surovinskega učinka, pa je o trajnostnem razvoju, materialu in reciklaži treba razmišljati že pri snovanju in izdelavi samih elementov za proizvodnjo papirja. Tema diplomske naloge je tako vezana na opis elementov in potek izdelave sistemov za rekuperacijo toplote v papirni industriji, ki pripomorejo k boljši energetski učinkovitosti papirnih linij ter celovito analizo poteka proizvodnje, od začetka konstruiranja posameznih elementov do njihove končne izdelave in montaže. Na podlagi analize poteka proizvodnje in prisotnih problemov je treba nato izvesti optimizacijo proizvodnje, ki bi izboljšala učinkovitost toka materiala, energije in delovne sile, skrajšala čas ter povečala kvaliteto izdelave, in s tem dvignila konkurenčnost podjetju. Analize proizvodnega procesa zajete v diplomskem delu temeljijo na praktičnih primerih v podjetju TIP95 d. o. o. Večina predstavljenih optimizacij in ugotovitev na področju konstruiranja in proizvodnega procesa so se tudi aplicirali v praksi in prispevali k pozitivnim rezultatom poslovanja podjetja.
Keywords: Optimizacija, papirna industrija, rekuperacija, proizvodni proces, konstruiranje
Published in RUNG: 18.11.2020; Views: 2828; Downloads: 175
.pdf Full text (2,46 MB)

7.
Toplotna obdelava in konstrukcija rezilnih elementov orodja za štancanje hibridnih komponent
Tilen Didič, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Nizka obrabna obstojnost zarezilnih nožkov zahteva njihovo pogosto menjavo v orodju zaradi krušenja rezilnega robu in adhezijske obrabe preoblikovalne površine. Zaradi loma nožka prihaja do nepravilne izdelave bakrenih surovcev pri delnem rezanju komutatorskih peres, adhezija bakrenih delčkov pa povzroča nepravilno preoblikovanje predhodno odrezanih površin. Namen diplomskega dela je predstaviti vrste in lastnosti orodnih jekel ter njihove toplotne obdelave, na podlagi tega pa izvesti optimizacijo toplotne obdelave in spremembo konstrukcije rezilnih elementov z namenom povečanja obrabne obstojnosti štancnega orodja pri štancanju hibridnih komponent. Raziskava je bila opravljena na štirih komercialnih orodnih jeklih za delo v hladnem, kjer je bil cilj doseči čim višjo žilavost ob zadostni trdoti jekla. Jekli K390 in CPM 10V sta se izkazali kot najustreznejši, saj sta obe dosegli občutno izboljšanje obrabne obstojnosti in dobe trajanja, tudi do 14-krat. Na drugi strani sta jekli K360 in K110 dosegli le minimalno izboljšanje v primerjavi z jekli, ki se trenutno uporabljajo v podjetju. Sprememba konstrukcijske zasnove rezalne konice nožka in vpeljava strojne obdelave posnetja rezalne konice je še dodatno doprinesla k izboljšanju vzdržljivosti rezilnih elementov orodja.
Keywords: Toplotna obdelava, štancanje, žilavost, trdota, krušenje, adhezija, obrabna obstojnost, orodno jeklo
Published in RUNG: 24.06.2020; Views: 3573; Downloads: 106
.pdf Full text (2,13 MB)

8.
Optimizacija procesa odstranitve igle na štancani lameli
Blaž Vončina, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Za izdelavo elektromotorjev so potrebna lamelirana jedra – statorski in rotorski paketi, ki so narejeni s postopkom štancanja lamel iz elektropločevine. Po štancanju sledi vstavljanje navitja elektromotorja na statorskem paketu. V zadnjem času se uvaja nova tehnologija navijanja, kjer se celotno navitje v obliki pravokotnih bakrenih palic naenkrat vstavlja v statorske utore in zaključi z upogibanjem bakrenega navitja. Med postopkom štancanja prihaja do pojava igle na reznem robu, katere velikost in oblika se tekom procesa štancanja lahko spreminjata. Pri navijanju statorja elektromotorja igla lahko poškoduje izolacijo navitja, kar privede do preboja oziroma kratkega stika in odpovedi elektromotorja. Namen diplomskega dela je bil določiti postopek, s katerim bi bilo moč odstraniti nastalo iglo na štancani lameli in postopek uvesti v redno proizvodnjo večmilijonskih serij. Diplomsko delo obravnava proces štancanja in razloge za nastanek igle, pri čemer je osredotočeno na določitev optimalnega profila vtiskovalne plošče in sile stiskanja za preoblikovanje igle na utorih statorskega paketa. Pri določitvi optimalnih pogojev je upoštevana končna kvaliteta izdelka, ki se kaže preko držalne sile sponk, geometrije statorskega paketa ter njegovih elektromagnetnih lastnosti.
Keywords: Preoblikovanje igle, šrancanje pločevine, lamelni paketi, elektromotorji, rotorski in statorski paketi
Published in RUNG: 25.02.2020; Views: 3256; Downloads: 137
.pdf Full text (3,02 MB)

9.
Optimizacija procesa razvoja elektronskih regulatorjev
Matjaž Martelanc, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Zaradi vedno hitrejšega napredka tehnologije v regulacijski tehniki se morajo podjetja temu in posledično željam strank prilagajati, če želijo ostati konkurenčna ali sploh relevantna. Z razvojem novih komponent in možnosti mikroprocesorjev pa postaja tudi sam razvoj frekvenčnih pretvornikov vse krajši in vedno bolj zahteven. Tako je eden od ključnih dejavnikov pri hitrem razvoju prototipov, poleg samega načrtovanja frekvenčnega pretvornika, prav ustrezno vodenje procesa razvoja in projektov, ki vključuje vodenje in naročanje kritičnih komponent, beleženje predelav ter sledenje prototipu od začetka izdelave, preizkušanja do končnega kupca. Diplomsko delo, ki je nastalo v okviru zaposlitve, tako zajema pregled teorije o vodenju procesov razvoja in projektov. Sledi preučevanje delovanja sistema v analiziranem podjetju in identifikacija problemov in pomanjkljivosti na oddelku razvoja elektronike, ki so vzrok za neoptimalen potek procesa razvoja frekvenčnih pretvornikov. V delu predlagamo rešitve za optimizacijo procesa razvoja od katerih pričakujemo, da bodo po vgraditvi omogočile skrajšanje zamud, večjo fleksibilnost razvoja in učinkovito sledenje prototipov tokom celotnega procesa razvoja.
Keywords: projekt, načrtovanje in razvoj proizvoda, optimizacija, sledenje
Published in RUNG: 01.10.2018; Views: 3991; Downloads: 173
.pdf Full text (1,87 MB)

10.
Obrabna odpornost orodnega jekla za delo v vročem
Gašper Puš, 2018, master's thesis

Abstract: Z vse bolj razširjeno uporabo visoko trdnih jekel pri izdelavi modernih komponent, predvsem v avtomobilski industriji, se povečuje tudi obremenitev preoblikovalnih orodij. Ta so izpostavljena kompleksnim obremenitvam kot so obraba, plastična deformacija in utrujanje, ki rezultirajo v nastanku poškodb in odpovedi orodja. Na splošno se kot osnovno lastnost karakterizacije orodja uporablja trdota, kar pa v zadnjem času ne zadošča. Potrebno je raziskovanje celotnega spektra mehanskih lastnosti, kakor tudi parametrov obrabne obstojnosti ter preoblikovalnosti. Preoblikovalna orodja so izpostavljena kombinaciji kompleksnih obremenitev. Da bi se ustrezno zoperstavili omenjenim obremenitvam in posledično z njimi nastalimi problemi, moramo poznati različne lastnosti materiala, vpliv legirnih elementov, proces toplotne obdelave in obnašanje materiala tekom le-te. Kljub temu, da je glavna mehanska lastnost trdota, pa na lastnosti preoblikovalnega orodja vplivajo še kombinacija tlačne in upogibne trdnosti ter lomne žilavosti, ki vplivajo na obrabno obstojnost, dobo trajanja orodja in njegovo vzdržljivost v industrijskem procesu.
Keywords: orodno jeklo, toplotna obdelava, trdota, lomna žilavost, tlačna trdnost, upogibna trdnost, obraba, obrabna obstojnost, koeficient trenja
Published in RUNG: 26.02.2018; Views: 5891; Downloads: 220
.pdf Full text (3,15 MB)
This document has many files! More...

Search done in 0.06 sec.
Back to top