Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 17
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Primerjava ročnega in avtomatskega sistema spremljanja membran za reverzno osmozo
Ibrahim Mujezinović, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Ta diplomska naloga raziskuje prehod iz ročnega na avtomatsko spremljanja membran reverzne osmoze. V nalogi je opisan koncept reverzne osmoze in podobnih filtracijskih tehnologij, kot tudi pomembnost spremljanja stanja membran med postopkom filtracije. Prav tako je predstavljena vloga senzorjev pri avtomatskem spremljanju delovanja membran. V nalogi so opisane različne metode za spremljanje stanja membran, s poudarkom na senzorjih. Razloženo je, kako senzorji delujejo in kako zbirajo relevantne podatke o delovanju membran. Prav tako je opisan način, kako omogočajo avtomatsko spremljanje. Predstavljena je tudi primerjava med ročnim in avtomatskim spremljanjem membran reverzne osmoze. Razložene so prednosti avtomatskega spremljanja, kot so hitrejše odkrivanje težav, zmanjšanje človeških napak in izboljšanje celotne učinkovitosti postopka filtracije. Na koncu naloge je izvedena analiza, ki preučuje uporabo membran reverzne osmoze s senzorji in brez njih.
Keywords: Membrane Reverzne osmoze in drugih podobnih filtracija, Spremljanje, Senzorji, Ročno spremljanje, Avtomatski sistem, analiza SWOT
Published in RUNG: 03.10.2023; Views: 713; Downloads: 27
.pdf Full text (1,76 MB)

2.
ANALIZA POSLOVNIH PROCESOV V IZBRANEM PROIZVODNEM PODJETJU TER PREDLOGI ZA IZBOLJŠAVE
Elija Fajt, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Poslovni procesi, njihova optimizacija ter spremembe predstavljajo danes v podjetjih ključ poslovanja. Zaradi hitrih sprememb in zahtev trga mora vsako podjetje imeti točno definirane ter vzpostavljene poslovne procese, hkrati pa mora biti fleksibilno in pripravljeno na nagle preobrate. Uporaba določenih metodologij in orodij omogoča podjetjem zaznavo problematike in potencialnih priložnosti za izboljšave poslovnih procesov. Orodji, kot sta VSM (angl. Value Stream Mapping, v nadaljevanju VSM) ter SWOT (angl. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats, v nadaljevanju SWOT) analiza, sta priporočljivi in nenadomestljivi za optimizacijo poslovnih procesov. S pomočjo SWOT analize zaznamo prednosti in slabosti notranjega poslovanja, hkrati pa priložnosti in nevarnosti, ki izhajajo iz okolja. To nam daje odlično izhodišče za nadaljnjo analizo in izboljšavo poslovnih procesov. S pomočjo orodja VSM pa lahko analiziramo trenutno stanje ter simuliramo bodoče stanje poslovnih procesov. Ta metoda vitkega managementa nam z grafičnim prikazom omogoča identifikacijo vseh pretokov materiala in informacij, razvrščenih po določenem časovnem intervalu. Obe orodji nam dajeta dovolj zanesljivo podlago za odkrivanje kritičnih točk v poslovnih procesih, ki v podjetju zahtevajo takojšnje ukrepanje.
Keywords: Poslovni procesi, JIT, optimizacija, VMS, SWOT, konkurenčne prednosti.
Published in RUNG: 03.05.2023; Views: 1071; Downloads: 29
.pdf Full text (2,53 MB)

3.
Mikro soproizvodnja elektrike in toplote na zemeljski plin
Drago Papler, 2021, original scientific article

Keywords: učinkovita raba, soproizvodnja, električna energija, toplota, SWOT analiza, statistične analize, ekonomska upravičenost, ekonomski kazalci
Published in RUNG: 26.10.2022; Views: 1065; Downloads: 0
This document has many files! More...

4.
Model vrednotenja primernosti kandidatov za delovna mesta v zdravstvenem domu
Boštjan Milič, 2017, master's thesis

Abstract: IZVLEČEK V magistrskem delu smo opisali nastali kadrovski odločitveni problem v Zdravstvenem domu Sežana. Obravnavali smo problem vrednotenja primernosti kandidatov za izbrano delovno mesto v zdravstvenem domu. Osredotočili smo se na tri delovna mesta (administratorja, zdravnika stomatologa in zdravnika pediatra) in najprej pridobili podatke o razpisanih delovnih mestih. V razpisih so bili podani kriteriji, s katerimi smo izdelali večparametrski model vrednotenja za vsako delovno mesto posebej. Te modele smo izdelali z računalniškim programom DEXi. Na podlagi tega programa smo vrednotili kandidate za delovna mesta. Izmed 334 prijavljenih kandidatov za delovno mesto administratorja smo z modelom ovrednotili in ugotovili, da je za delovno mesto najprimernejši ekonomist računovodske smeri. Podobno smo izbrali najprimernejša izmed 254 prijavljenih kandidatov za delovno mesto zdravnika stomatologa in med 145 prijavljenimi kandidati za novo delovno mesto zdravnika pediatra. Večparametrski model DEX se je izkazal za odlično alternativo pri izbiri novega kandidata za izbrano delovno mesto. Z uporabo metode šestih klobukov razmišljanja smo potrdili rezultate izbora kandidatov.
Keywords: kandidati, delovno mesto, večparametrski model vrednotenja, analiza SWOT, metoda šestih klobukov razmišljanja
Published in RUNG: 02.03.2018; Views: 5303; Downloads: 206
.pdf Full text (1,24 MB)

5.
SWOT analiza potenciala slovenske gozdno-lesno predelovalne verige
Henrik Gjerkeš, Slavica Ilc, 2016, professional article

Abstract: Ključna slabost slovenske gozdno-lesno predelovalne verige je visok delež izvoza neobdelanega, okroglega lesa in nizek delež izdelkov iz lesa v celotni količini izvoženega lesa. To je posledica, ki je lahko tudi latentni vzrok za prekinjeno gozdno-lesno predelovalno verigo v Sloveniji, kar je mogoče identificirati tudi s primerjalnimi analizami materialnega toka lesa v sosednjih državah.SWOT analiza je pokazala, da je višja stopnja predelave lesa v izdelke z (naj)višjo dodano vrednostjo skupni imenovalec priložnosti za slovensko gozdno-lesno verigo. To so lahko nišni izdelki v tradicionalni lesni in pohištveni industriji, kot novi izdelki za druge sektorje. Nujno povezovanje ni mogoče izvesti na hitro, zahteva temeljito oceno politik, širše zasnovano vizijo in vključevanje novih področij, kot so energetika, gradbeništvo in kemijska industrija.
Keywords: SWOT analiza, lesno-predelovalna veriga, dodana vrednost
Published in RUNG: 26.10.2016; Views: 5303; Downloads: 0
This document has many files! More...

6.
Izhodišča za trajnostno oživitev gozdno-lesno predelovalne verige v Sloveniji
Henrik Gjerkeš, Slavica Ilc, 2016, professional article

Abstract: SWOT analiza je pokazala, da je višja stopnja predelave lesa v izdelke z (naj)višjo dodano vrednostjo skupni imenovalec priložnosti za slovensko gozdno-lesno verigo. To so lahko nišni izdelki v tradicionalni lesni in pohištveni industriji, kot novi izdelki za druge sektorje. Nujno povezovanje ni mogoče izvesti na hitro, zahteva temeljito oceno politik, širše zasnovano vizijo in vključevanje novih področij, kot so energetika, gradbeništvo in kemijska industrija. Zato se za uspešno implementacijo strategije zdi horizontalna povezava med različnimi sektorji pomembnejša od vertikalne integracije v panogi.
Keywords: Gozdno-lesna veriga, materialni tok lesa, SWOT analiza
Published in RUNG: 26.10.2016; Views: 5045; Downloads: 0
This document has many files! More...

7.
ASSESSMENT OF THE DEVELOPMENT POTENTIAL OF FOREST-WOOD PROCESSING CHAIN
Slavica Ilc, 2016, master's thesis

Abstract: Slovenia is the third most forested country in Europe. Nevertheless, in the last twenty five years this natural wealth did not get the adequate role in national development strategies, which unnecessary reduced their sustainability potential and lead the Slovenian forest-wood industry in a very bad situation. The forest-based sector in Europe is in a period of profound structural changes, which requires reassessment of the wood-chain products outlook. In the master’s thesis, the importance of integration of forestry and wood industry has been evaluated with the meaningful connection of different analytical methods: material flow analysis (MFA), SWOT analysis and life cycle assessment (LCA). With comparison of the roundwood and sawnwood material flow in Slovenia, Italy and Austria, the critical points in the Slovenian forest-wood chain were identified. In contrast to Austria and Italy, where wood is intensively reworked, Slovenia exports large amounts of untreated roundwood. As a consequence, the gross value added (GVA) per employee of wood sector in Slovenia reaches only 40 % of GVA in Austria and 50 % of GVA in Italy. Not only MFA, but also the SWOT and LCA analyses show, that wood processing into finished products is important both in terms of the value added and the environmental impact, as well as for more decisive shift of the economy towards a low-carbon society. Slovenian economy could take advantage of its sustainable development potential to a great extent by increasing the level of raw material self-sufficiency and energy independency. It is essential to re-establish forest-wood processing chain, to rework wood at home into products with the highest added value, and to use wood residues as renewable feedstock in green chemistry industry and for transformation into energy with novel technologies. Slovenian vision of sustainable economy has great potential, but requires enhanced cross-sectoral integration of forestry, wood processing, construction, chemistry and energy.
Keywords: sustainability, forest-wood processing chain, development potential, material flow analysis (MFA), SWOT analysis, life cycle assessment (LCA)
Published in RUNG: 30.09.2016; Views: 7527; Downloads: 278
.pdf Full text (1,77 MB)

8.
9.
10.
Trženje inteligentnih tkanin iz skupine Protexmax
Janja Kragelj, 2012, undergraduate thesis

Keywords: tkanine, trženje, swot analiza, industrija, diplomske naloge
Published in RUNG: 15.10.2013; Views: 5741; Downloads: 395
URL Link to full text
This document has many files! More...

Search done in 0.06 sec.
Back to top