Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 132
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Recent Progress and Applications of Thermal Lens Spectrometry and Photothermal Beam Deflection Techniques in Chemical Analysis and Materials' Characterization
Mladen Franko, 2023, predavanje na tuji univerzi

Opis: Initially the theoretical background relevant to recent developments of thermal lens spectrometry (TLS) which include TLS detection in liquid chromatography and in microfluidic flow injection analysis (μFIA) and to non-contact and non-destructive characterization of composite materials by beam deflection spectrometry (BDS) is presented. The advantages and basic characteristics of the TLS and BDS techniques are illustrated by presenting applications such as the determination of free bilirubin in endothelial cells by HPLC-TLS, studies of diffusion in Taylor-type microfluidic flows by thermal lens microscopy (TLM), μFIA-TLM detection of microcystin-LR and Cr(VI) in waters, and by the dept profiling of multi-layered coatings of orthopaedic implants. In the main part of the presentation the results of joint MU-UNG research are presented with emphasis on BDS and TLS characterisation of biocomposite materials from cellulose and chitosan or keratin with added Ag nanoparticles, sporopollenin capsules or antibiotics. The focus is on BDS determination of thermal parameters including thermal diffusivity and related properties relevant for medical applications, such as porosity and surface roughness, as well as on the TLS detection of Ag and other nanoparticles applied in studies of nanoparticle leaching from biocomposites.
Ključne besede: Optotermična spektrometrija, TLS, BDS, kemijska analiza, karakterizacija materialov, biokompoziti
Objavljeno v RUNG: 23.10.2023; Ogledov: 538; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (25,02 MB)

2.
Primerjava ročnega in avtomatskega sistema spremljanja membran za reverzno osmozo
Ibrahim Mujezinović, 2023, diplomsko delo

Opis: Ta diplomska naloga raziskuje prehod iz ročnega na avtomatsko spremljanja membran reverzne osmoze. V nalogi je opisan koncept reverzne osmoze in podobnih filtracijskih tehnologij, kot tudi pomembnost spremljanja stanja membran med postopkom filtracije. Prav tako je predstavljena vloga senzorjev pri avtomatskem spremljanju delovanja membran. V nalogi so opisane različne metode za spremljanje stanja membran, s poudarkom na senzorjih. Razloženo je, kako senzorji delujejo in kako zbirajo relevantne podatke o delovanju membran. Prav tako je opisan način, kako omogočajo avtomatsko spremljanje. Predstavljena je tudi primerjava med ročnim in avtomatskim spremljanjem membran reverzne osmoze. Razložene so prednosti avtomatskega spremljanja, kot so hitrejše odkrivanje težav, zmanjšanje človeških napak in izboljšanje celotne učinkovitosti postopka filtracije. Na koncu naloge je izvedena analiza, ki preučuje uporabo membran reverzne osmoze s senzorji in brez njih.
Ključne besede: Membrane Reverzne osmoze in drugih podobnih filtracija, Spremljanje, Senzorji, Ročno spremljanje, Avtomatski sistem, analiza SWOT
Objavljeno v RUNG: 03.10.2023; Ogledov: 713; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (1,76 MB)

3.
STRATEŠKI NAČRT DRUŽINSKEGA PODJETJA JOLI : magistrsko delo
Armand Zavec, 2023, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je na podlagi proučitve teoretičnih izhodišč o strateškem managementu izdelati strateški načrt za družinsko podjetje Joli, v katerem se ukvarjajo z izdelavo in trženjem naravne kozmetike. Magistrsko delo je razdeljeno na dva dela, teoretičnega in empiričnega. Najprej smo uporabili kvantitativno znanstvenoraziskovalno metodo. Opravili smo sistematični pregled dosedanjih empiričnih raziskav, da bi ugotovili, katera orodja, metode in tehnike strateškega načrtovanja so bili najpogosteje uporabljeni pri 15 magistrskih delih v Republiki Sloveniji. V empiričnem delu magistrskega dela smo uporabili študijo primera, s pomočjo katere smo izdelali strateški načrt za družinsko podjetje Joli, ki izhaja iz dejavnikov procesnega modela politike organizacije, ter analizirali slabosti, prednosti, izzive in nevarnosti na področju človeških, tehnično-tehnoloških in organizacijskih virov v izbranem družinskem podjetju. Strateški načrt bo v pomoč izbranemu podjetju pri iskanju priložnosti za nov izdelek, njegov trajnostni razvoj in uspešno konkurenčnost na tržišču.
Ključne besede: analiza ekosistema, analiza SPIN, družinsko podjetje, strateški management, strateški načrt.
Objavljeno v RUNG: 22.09.2023; Ogledov: 519; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (825,52 KB)

4.
Ekonomija pretvorbe odpadkov v energijo v Bosni in Hercegovini
Šaza Babić, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana problematika ravnanja z odpadki v Bosni in Hercegovini. Motivacija za pisanje na to temo je ravno v tem, da zelo dobro poznam problematiko odpadkov v Bosni in Hercegovini kot svoji domovini. Ideja je delati na izboljšanju praks ravnanja z odpadki v regiji, da bi zmanjšali negativne učinke na zdravje ljudi in tveganje onesnaževanja okolja v skladu z ustreznimi predpisi Evropske unije in nacionalnimi predpisi na področju ravnanja s trdnimi komunalnimi odpadki. Za ekonomsko močnejšo državo je treba posvetiti pozornost vsem virom energije, še posebej odpadkom in alternativnim virom, saj je prav od tega odvisna njena prihodnost. Najprej je analizirano obstoječe stanje v državi. Uporabljene so metoda opisovanja, lastnega opazovanja, analiza modelov z metodami, kot je npr. interna stopnja donosnosti, analiza tveganj itd. Na podlagi fizičnih, naravnih in družbenih dejavnikov, števila divjih odlagališč in števila prebivalcev smo izbrali parametre, ki smo jih analizirali v programu DEXi in so nam pomagali pri odločitvi o lokaciji, kjer bomo postavili obrat. Ugotovljeno je bilo, da bi projekt izgradnje tovarne za pretvorbo odpadkov v energijo v Bosni in Hercegovini prinesel veliko koristi za državo ter posledično za sosednje države. S pomočjo ankete je bilo ugotovljeno, kakšno je mnenje lokalnega prebivalstva o uvedbi novih načinov predelave odpadkov. Podatki ankete so bili obdelani s pomočjo programa SPSS. Po izvedbi projekta se pričakujejo naslednje merljive koristi, kar je hkrati praktična vrednost magistrskega dela: zmanjšanje deponijskega prostora za odlaganje neobdelanih komunalnih odpadkov, kar ima za posledico podaljšanje življenjske dobe obstoječih odlagališč, in s tem tudi stroške odlaganja predelave materialov in energije iz odpadkov, ki se lahko prodajo na trgu; zmanjšanje emisij toplogrednih plinov zaradi preusmerjanja biorazgradljivih odpadkov z odlagališč in delne zamenjave fosilnih goriv, ki se uporabljajo za proizvodnjo toplote in električne energije.
Ključne besede: Odpadki, onesnaževanje okolja, energija, fosilna goriva, statistična analiza, analiza priložnosti, analiza tveganj, ekonomske analize upravičenosti naložbe, analiza stroškov in koristi, večkriterijska analiza, DEXi, ABACON, anketa, SPSS, opisna statistika, korelacijska analiza
Objavljeno v RUNG: 22.09.2023; Ogledov: 572; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (2,17 MB)

5.
KEMIJSKA IN SENZORIČNA ANALIZA TIPIČNIH AROMATIČNIH LASTNOSTI VIN SORTE 'MODRA FRANKINJA'
Urban Hlade, 2023, diplomsko delo

Opis: 'Modra frankinja' (Vitis vinifera L.) je tradicionalna slovenska sorta grozdja, a kljub temu Slovenci o njej nismo dovolj seznanjeni. Tudi ko gledamo širši vinski svet, opazimo, da o tej sorti in njenih značilnostih vemo zelo malo. Po naših podatkih aromatične tipičnosti vin sorte 'Modra frankinja' še niso bile raziskane. Diplomsko delo je prva tovrstna raziskava te sorte. V delu smo želeli raziskati aromatične lastnosti vin te sorte s pomočjo neformalne senzorične analize. Na ta način smo povzeli katere senzorične note so na splošno izrazite pri obravnavani sorti vina. V nadaljevanju smo s kemijsko analizo aromatičnih spojin vzorcev vina to še kemijsko ovrednotili. Pri kemijski analizi smo se osredotočili na štiri skupine spojin, ki po našem mnenju krojijo tipičnost arom vin sorte 'Modra frankinja'. To so: monoterpeni, estri, norizoprenoidi in C6-alkoholi. Rezultati kažejo, da so prav predstavniki skupine terpenov tisti, ki se pojavljajo v največjih koncentracijah v obravnavanih vinih in pomembno krojijo aromatični profil vin 'Modra frankinja'. C13-norizoprenoidi so bili prisotni v večjih koncentracijah pri vzorcih sortnega vina 'Modra frankinja', kot pri vinih 'Modri pinot' ali vinih bordojskih sort. A še vedno vsebnosti C13-norizoprenoidi ostajajo precej manjše od zaznavnih senzoričnih pragov teh spojin.
Ključne besede: Vino, vitis vinifera L. 'Modra frankinja', kemijska analiza, estri, terpeni, norisoprenoidi, C6-alkoholi, plinski kromatograf, GC-MS.
Objavljeno v RUNG: 04.07.2023; Ogledov: 842; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (1,91 MB)

6.
Analiza konkurenčnih izdelkov in implementacija podatkov v interno platformo podjetja
Timotej Novak, 2023, diplomsko delo

Opis: Podjetja s pomočjo analize konkurenčnih izdelkov pridobivajo pomembne informacije o uporabljenih pristopih, rešitvah, stroškovnih ter delovnih optimizacijah pri proizvodnji, ki so se izkazale kot učinkovite pri konkurenčnih podjetjih. Problem v izbranem podjetju je predstavljala nejasna, razpršena in težko dostopna baza podatkov z rezultati analiz. Rešitev predstavlja platforma podjetja, namenjena hranjenju in deljenju podatkov, kjer se na enem mestu zbirajo podatki pridobljeni z analizo izdelkov in ostale pomembne informacije. Podatke je potrebno analizirati, filtrirati in jih implementirati v platformo. Tako imajo delavci v razvojnih oddelkih podjetja na različnih koncih sveta takojšen in pregleden dostop do koristnih informacij o posameznih izdelkih, kar jim služi za bolj učinkovit in hitrejši razvoj novih izdelkov. Namen diplomske naloge je prikazati pomembnost analize konkurenčnih izdelkov za podjetje na nenehno spreminjajočem se globalnem trgu in prikazati, kako poteka implementacija in upravljanje podatkov v spletni platformi v povezavi z analizo konkurenčnih izdelkov.
Ključne besede: Analiza konkurenčnih izdelkov, spletna platforma, baza podatkov, avtomobilska industrija
Objavljeno v RUNG: 03.05.2023; Ogledov: 1218; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

7.
8.
Liberalizacija trga in energetska kriza
Drago Papler, 2023, polemika, diskusijski prispevek, komentar

Ključne besede: pogledi, liberalizacija trga, električna energija, energetska kriza, konkurenca, ponudba, povpraševanje, končna cena, korelacijska analiza, ogljični odtis
Objavljeno v RUNG: 22.03.2023; Ogledov: 745; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Energetski, ekonomski in okoljski učinki toplotne črpalke s poudarkom na hrupu
Tjaša Kreft, 2022, magistrsko delo

Opis: Toplotne črpalke se vse pogosteje pojavljajo ob domovih, saj so zaradi uporabe obnovljivih virov varčnejše in oddajajo tudi manj emisij CO2. Poleg tega Eko sklad letno razpiše več subvencij, ki financirajo vse od 25 % do 100 % stroškov postavitve toplotne črpalke, kar je za končnega uporabnika zelo privlačno. Toplotne črpalke na slovenskem trgu morajo biti narejene v skladu s slovenskimi zakoni. Naredili smo pregled slovenske zakonodaje ter evropskih direktiv. Za primerjavo smo preučili še, kako hrup toplotnih črpalk urejata Avstrija in Švica. Po naboru toplotnih črpalk vseh treh tipov smo naredili ekonomsko, energetsko in okoljsko analizo za vsako toplotno črpalko. V ospredje smo postavili toplotne črpalke tipa zrak / voda, ker oddajajo hrup v okolje. Naredili smo tudi pregled možnih rešitev, ki se ponujajo na slovenskem trgu. Za ocenitev najprimernejše in pregled zavedanja smo naredili anketo med splošno populacijo, intervjuje s ponudniki, Inšpektoratom za okolje za okolje in prostor RS in Eko skladom, saj nas je zanimala obravnava hrupa. Na podlagi rezultatov smo s pomočjo programa DEXi ugotavljali primernost vseh toplotnih črpalk, ki smo jih obravnavali v delu.
Ključne besede: Toplotna črpalka, zakonodaja, hrup, subvencija, mejne vrednosti hrupa, učinki naložbe, analiza tveganja, DEXi
Objavljeno v RUNG: 23.12.2022; Ogledov: 1597; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (1,41 MB)

10.
Mikro soproizvodnja elektrike in toplote na zemeljski plin
Drago Papler, 2021, izvirni znanstveni članek

Ključne besede: učinkovita raba, soproizvodnja, električna energija, toplota, SWOT analiza, statistične analize, ekonomska upravičenost, ekonomski kazalci
Objavljeno v RUNG: 26.10.2022; Ogledov: 1063; Prenosov: 0
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh