Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Izpis gradiva
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Naslov:Analiza vpliva izgorevanja lesne biomase na koncentracije onesnaževal v zunanjem zraku : magistrsko delo
Avtorji:ID Kranjc, Irena (Avtor)
ID Bergant, Klemen (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Močnik, Griša (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Turšič, Janja (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf Irena_Kranjc.pdf (2,72 MB)
MD5: 656D383AF2A38A93741FB796EB31B95B
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FZO - Fakulteta za znanosti o okolju
Opis:Les je v Sloveniji tradicionalno pomemben obnovljiv vir za ogrevanje v gospodinjstvih. Pri tem nastajajo delci, ki imajo negativen vpliv na zdravje. Z namenom določitve vpliva izgorevanja lesne biomase na raven onesnaženja z delci smo na več lokacijah v obdobju med 2016 in 2021 izvedli vzorčenje delcev PM10 in njihovo kemijsko analizo. Analiza je bila usmerjene v parametre povezane z izgorevanje lesne biomase: levoglukozan, manozan, galaktozan, organski in elementarni ogljik, kalij in benzo [a] piren. V obdobju med 2016 in 2021 so bile v januarju in februarju najvišje koncentracije izmerjene v letu 2017, najnižje pa v letu 2021. Razlike so povezane predvsem z različnimi meteorološkimi razmerami. Koncentracije delcev PM10, kot tudi koncentracije in deleži levoglukozana, kalija in benzo [a] pirena so bile v zimskih mesecih višje, kot v poletnem obdobju. Izjema sta le organski in elementarni ogljik, pri katerih je koncentracija v zimskem času višja, kot v poletnem, njuna deleža v delcih PM10 pa se preko leta bistveno ne spreminjata. Na podlagi razmerja med levoglukozanom in manozanom smo ugotovili, da se v Sloveniji za ogrevanje uporablja tako mehek, kot trd les. Delež delcev, ki jih lahko pripišemo izgorevanju lesne biomase je bil v januarju in februarju v obravnavnem obdobju visok – najvišji je bil v Novem mestu (52 % ± 5 %), najnižji pa v Mariboru (21 % ± 6 %).
Ključne besede:delci PM10, levoglukozan, manozan, izgorevanje lesne biomase, raven onesnaženja z delci, magistrske naloge
Status publikacije:Objavljeno
Verzija publikacije:Objavljena publikacija
Kraj izida:Nova Gorica
Kraj izvedbe:Nova Gorica
Založnik:I. Kranjc
Leto izida:2024
Leto izvedbe:2024
Št. strani:XII, 65 str.
PID:20.500.12556/RUNG-9194 Novo okno
COBISS.SI-ID:209105411 Novo okno
UDK:502.3/.7
NUK URN:URN:SI:UNG:REP:CAXIWFHB
Datum objave v RUNG:26.09.2024
Število ogledov:494
Število prenosov:8
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:18.07.2024

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Impact of wood biomass burning on the concentrations of pollutants in the ambient air
Opis:Wood is traditionally an important renewable source for domestic heating in Slovenia. Particles, formed during combustion have a negative impact on health. In order to determine the impact of wood burning on the level of particle pollution, sampling of PM10 particles took place at several locations in the period from 2016 to 2021. Chemical analysis of samples was focused on parameters related to the burning of wood biomass: levoglucosan, mannosan, galactosan, organic and elemental carbon, potassium and benzo [a] pyrene. In the period between 2016 and 2021, the highest concentrations in January and February were measured in 2017, and the lowest in 2021. The differences are mainly related to different meteorological conditions. The concentrations of PM10 particles, as well as concentrations and proportions of levoglucosan, potassium and benzo[a]pyrene were higher in the winter months than in the summer period. The only exceptions are organic and elemental carbon, where the concentration is higher in winter than in summer, but proportions do not change significantly over the year. Based on the ratio between levoglucosan and mannosan, we found that both softwood and hardwood are used for heating in Slovenia. The contribution of biomass burning to the levels of PM10 pollution was high in January and February – the highest was in Novo Mesto (52 % ± 5 %) and the lowest in Maribor (21 % ± 6 %).
Ključne besede:PM10 particles, levoglucosan, mannosan, biomass burning, level of pollution with particles


Nazaj