Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Učinki herbicida glifosata v čisti obliki in v pripravku na deževnike (Eisenia andrei)
Sandra Dukić, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Zaradi naraščanja svetovnega prebivalstva prihaja do vse večjih potreb po pridelavi hrane, posledično pa so tla izpostavljena vse večjim pritiskom izrabe ter različnim onesnaževalom, med katerimi prevladujejo pesticidi. Najbolj razširjen razred pesticidov v kmetijstvu so herbicidi, od katerih je najpogosteje uporabljen glifosat. Ker imajo pesticidi mnogokrat učinke na netarčne organizme, se zanje izvajajo ocene tveganj. Učinke na organizme se preverja s standardiziranimi ekotoksikološkimi testi. V okviru sledečega diplomskega dela se je raziskovalo oziroma primerjalo učinke dveh različnih oblik glifosata na deževnike vrste Eisenia andrei, Bouché, 1972. Uporabljen je bil glifosat v pripravku ter glifosat v obliki čiste aktivne učinkovine. Po podatkih iz literature naj bi bili pripravki zaradi vsebnosti pomožnih sredstev za talne organizme bolj strupeni. Pri ugotavljanju vpliva na rast deževnikov je prišlo do ugotovitve, da je glifosat v pripravku res bistveno bolj vplival na spremembo mas živali, saj so se v mnogih primerih znižale. Medtem so se pri čistem glifosatu povečale pri vseh uporabljenih koncentracijah pesticida. Na umrljivost v obeh primerih ni bilo vpliva, saj so preživele vse živali. Pri ugotavljanju vpliva na razmnoževanje je bil test s čistim glifosatom po kriterijih OECD neveljaven, zato ni bilo mogoče primerjati rezultatov. Vseeno je iz vseh dobljenih rezultatov mogoče sklepati, da glifosat za deževnike ni zelo strupen.
Keywords: Glifosat, pesticidi, deževniki, Eisenia andrei, strupenost, ekotoksikologija
Published in RUNG: 15.09.2016; Views: 6421; Downloads: 327
.pdf Full text (1,35 MB)

2.
Dober dan, znanost : Raziskovalni živalski vrtiček
Zdenka Tomulič, Suzana Žižek, radio or television broadcast, podcast, interview, press conference

Abstract: Ste se kdaj vprašali kako znanstveniki ugotavljajo prisotnost strupenih oz. škodljivih snovi v vodi, zraku, v zemlji. Ste razmišljali kako ali na čem raziskovalci opravljajo poskuse? Vas zanima, kaj odkriva definicija »poskusni kunec« v ekotoksikologiji? Na to odgovarjamo v današnji rubriki Dober dan znanost. Gostja je doktorica znanosti Suzana Žižek, ki ima v Laboratoriju za raziskave v okolju Univerze v Novi Gorici svoj raziskovalni živalski vrtiček.
Keywords: Ekotoksikologija, poskusne živali, laboratorijski poskusi
Published in RUNG: 20.06.2016; Views: 4633; Downloads: 0

3.
Dober dan, znanost : O hormonskih motilcih
Zdenka Tomulič, Suzana Žižek, radio or television broadcast, podcast, interview, press conference

Abstract: Raziskave o škodljivih vplivih kemikalij na okolje in človeka je treba jemati resno. Od leta 1996 govorimo o posebej nevarnih okoljskih onesnaževalcih, hormonskih motilcih, ki povzročajo nepravilnosti v delovanju žlez z notranjim izločanjem. Med najbolj nevarnimi hormonskimi motilci so nekatere vrste plastike, zaščitna sredstva v kmetijstvu, številne industrijske kemikalije in nekatera sintetizirana zdravila. Motilci so pa tudi naravne spojine, ki jih proizvajajo organizmi. O motilcih endokrinega sistema in spremembah, ki jih povzročajo, se je Zdenka Tomulić pogovarjala z doc. dr. Suzano Žižek iz Laboratorija za raziskave v okolju Univerze v Novi Gorici.
Keywords: Hormonski motilci, onesnaževanje okolja, plastika, ekotoksikologija
Published in RUNG: 20.06.2016; Views: 4977; Downloads: 0

Search done in 0.02 sec.
Back to top