Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Prešernove ljubezenske malo drugače
Zoran Božič, other performed works

Abstract: Predavanje o Prešernovem življenju ter razlaga in branje treh Prešernovih epskih pesmi: Romanca od Strmega grada, Zdravilo ljubezni in Ženska zvestoba.
Keywords: France Prešeren, romantika, ljubezenska poezija, humor, slovenska književnost, pripovedna poezija, kulturni praznik
Published in RUNG: 11.02.2019; Views: 4433; Downloads: 0
This document has many files! More...

2.
Od Prešerna do mimoze
Ana Toroš, other performed works

Abstract: Pogovor ob slovenskem kulturnem prazniku in dnevu žena, na temo ženski liki v Gradnikovi poeziji, z osvetlitvijo družbenozgodovinskega konteksta, Gradnikovih filozofskih nazorov, zasebnega življenja ter literarnih vzornikov, ki so sooblikovali njegovo ljubezensko poezijo.
Keywords: Gradnik, ljubezenska poezija, Brda
Published in RUNG: 16.03.2018; Views: 3494; Downloads: 0
This document has many files! More...

3.
Pesnica Ljubka Šorli in njen Venec spominčic možu na grob v luči Prešernovega
Zoran Božič, 2010, independent scientific component part or a chapter in a monograph

Abstract: Poetika Ljubke Šorli se pretežno zgleduje po oblikovnih vzorcih slovenskega pesniškega prvaka Franceta Prešerna, njen pesniški jezik pa izhaja iz preproste in melodične pesniške besede rojaka Simona Gregorčiča. Sonetni venec, ki ga je posvetila svojemu možu Lojzetu Bratužu, ne more skriti podobnosti s Prešernovo umetnino, posvečeno Juliji Primic. Ta podobnost ne vključuje samo zunanjih, formalnih sestavin, temveč obe pesnitvi povezujejo tri vodilne teme: ljubezen, narod in poezija, ki ima v Prešernovi pesnitvi isto vlogo kot pri Ljubki Šorli religija. V obeh primerih gre za idealiteto, ki omogoča izhod iz bivanjske stiske lirskega subjekta. Če je pri Prešernu njegovo narodnoozaveščevalno poslanstvo poudarjeno, je pri Šorlijevi prikrito; Prešeren je ubesedil pesem upanja, Ljubka Šorli pesem večnega in žalostnega spomina. Ne glede na pomembno razliko v slogovnem prijemu je v obeh pesnitvah temeljni odnos med lirskim subjektom in idealiteto izrazito disharmoničen.
Keywords: literarni kanon, klasičen pesniški izraz, sonetni venec, France Prešeren, Lojze Bratuž, ljubezenska poezija, domoljubje, religiozna tematika, disharmonija
Published in RUNG: 18.07.2016; Views: 4780; Downloads: 0
This document has many files! More...

Search done in 0.02 sec.
Back to top