Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Naj kod zasadim bore : prostorska postavitev, bori, glina, gibalni performans
2021, exhibition catalogue

Keywords: katalogi, razstave
Published in RUNG: 23.03.2023; Views: 775; Downloads: 0
This document has many files! More...

2.
Implementacija poslovnih orodij korporacije Illinois tool works za optimiziranje planiranja v izbranem podjetju
Saša Oblak, 2017, master's thesis

Abstract: Korporacija Illinois tool works (ITW) ima svoja podjetja po celem svetu in med njimi je tudi izbrano podjetje. Za boljše poslovanje ima pripravljena orodja, ki naj bi jih vsa podjetja implementirala v svoj del poslovanja. Zato smo se odločili, da z magistrskim delom preučimo vsa orodja in nakažemo smernice za implementacijo v poslovanje podjetja. To predstavlja velik izziv za podjetje, zato je motivacija na visoki ravni. Magistrsko delo bo osnova za vpeljavo določenih sprememb za optimizacijo poslovanja, ki bo do določene meri izločila dela brez dodane vrednosti. V osnovi je bilo potrebno najprej prepoznati namen posameznega orodja in ga identificirati s problemom znotraj podjetja. Delo vsebuje predstavitev orodja in dejanski primer rešitve, osrednji del naloge je osredinjen na orodje Stopnja povpraševanja na trgu (an. Market rate of demand – MRD), ki narekuje drugačno razmišljanje glede količine zalog končnih izdelkov. V povezavi s tem smo na osnovi analiz pripravili konkretne predloge za pomoč pri implementaciji. Pričakuje se pozitivne rezultate pri implementaciji vseh orodij v izbranem podjetju, saj so v podjetjih, ki so to že implementirala, prihranki visoki, med drugim pa se je znižal tudi koeficient obračanja zalog. Način vpeljave digitalnega kanbana v povezavi z novimi delovnimi nalogi in načinom naročanja materiala bo zahteven projekt, predvsem s stališča informacijske tehnologije. Praktična vrednost magistrskega dela je, da se ga lahko uporabi kot osnovo za začetek projekta implementacije poslovnih orodij.
Keywords: Stopnja povpraševanja na trgu, izboljšanje delovnih procesov, poenostavitev skupin izdelkov, pravilo 80/20, digitalni kanban, AB analiza, kazalnik obračanja zalog.
Published in RUNG: 06.09.2017; Views: 4602; Downloads: 268
.pdf Full text (3,34 MB)

3.
Alternativni nosilci za TiO2 v procesih fotokatalize
Rok Oblak, 2015, master's thesis

Abstract: Z naraščanjem populacije na Zemlji se povečuje potreba po čisti pitni vodi, hkrati pa, zaradi dvigovanja standarda življenja, močno narašča tudi količina odpadnih vod. Za čiščenje odpadnih vod se uporabljajo številni fizikalni, biološki in kemijski procesi, katerih učinkovitost je odvisna od prisotnih onesnaževal. Napredne oksidacijske metode (NOM) se uporabljajo za razgradnjo težje razgradljivih organskih onesnaževal. Pri tem gre za kemično obdelavo odpadnih vod z namenom razgradnje organskih snovi z oksidacijo preko hidroksilnih radikalov. Dve izmed naprednih oksidacijskih metod sta tudi fotokatalitska oksidacija in fotokatalitska ozonacija. Fotokataliza običajno poteka pod UV svetlobo v prisotnosti fotokatalizatorja (npr. TiO2). Fotokatalizator je lahko suspendiran v raztopini ali pa pritrjen na različne nosilce/substrate. Drug način uporabe je sicer manj učinkovit, vendar enostavnejši in zato bolj primeren za prenos tehnologije v prakso. V svoji magistrski nalogi sem se ukvarjal z iskanjem novih nosilcev za fotokatalizator in razvojem metod za nanos TiO2 na izbrane nosilce. Kot fotokatalizator sem po opravljenih poskusih z več katalizatorji uporabil Aeroxide® TiO2 P-90, proizvajalca Evonik. Preizkusil sem dva nosilca, in sicer pletena steklena vlakna in pa mrežico iz nerjavečega jekla. Izbrana sta bila, ker sta kemijsko inertna, poleg tega pa ju je enostavno prilagajati obliki reaktorske celice. Učinkovitost nosilcev sem preverjal z razgradnjo vodnih raztopin fenola in komercialnega tekstilnega barvila, Reactive Blue 19. Razgradnjo sem izvajal v pretočnem fotoreaktorju. Za analizo vzorcev sem uporabil visokotlačno tekočinsko kromatografijo (HPLC), analizo celokupnega ogljika (TOC) in pa UV-VIS spektrofotometer. Oba nosilca sta se izkazala za učinkovita, vendar pri različnih metodah. Steklena vlakna so bila najučinkovitejša pri fotokatalitski oksidaciji, mrežica iz nerjavečega jekla pa pri fotokatalitski ozonaciji. Za oba nosilca sta bili razviti tudi metodi nanašanja TiO2.
Keywords: TiO2 fotokataliza, P90, fenol, Reactive Blue 19, pretočni reaktor, steklena vlakna, mrežica iz nerjavečega jekla
Published in RUNG: 30.09.2015; Views: 8405; Downloads: 323
.pdf Full text (3,55 MB)
This document has many files! More...

4.
5.
6.
Search done in 0.04 sec.
Back to top