Abstract: | V disertaciji je kot primer jezika z večkratnim k-premikom, v katerem k-zveze niso nujno skladenjsko premaknjene, obravnavana slovenščina. To nakazuje, da je k-premik v slovenščini neobvezen. Ker so v preteklosti raziskovalci večino pozornosti namenili večkratnim k-vprašanjem, v katerih se premaknejo vse k-zveze, se ta disertacija osredotoča na neobveznost v večkratnih k-vprašanjih. Pri tem so kot mogoče pojasnilo za odsotnost premika izključene fonološke, skladenjske in semantične omejitve, ki pojasnijo odsotnost k-premika v drugih jezikih (gl. Bošković 2002). Hkrati je pokazano, da ima na k-premik v slovenščini vpliv načelo razlikovanja (Richards 2010), a da to ne pojasni vseh primerov neobveznega k-premika v slovenščini.
Določeni in analizirani so trije tipi večkratnih k-vprašanj v slovenščini: (i) vprašanja, v katerih se vse k-zveze premaknejo na začetek stavka (tj. vprašanja z večkratnim k-premikom), (ii) vprašanja, v katerih se vsaj ena k-zveza premakne na začetek stavka, medtem ko se ostale premaknejo na pozicijo znotraj stavka (tj. večkratna k-vprašanja s kratkim premikom), (iii) vprašanja, v katerih se vsaj ena k-zveza premakne na začetek stavka, medtem ko ostale k-zveze ostanejo na mestu (tj. večkratna k-vprašanja s k-zvezo na mestu). V vseh tipih k-vprašanj se vsaj ena k-zveza premakne na prvo mesto v stavku.
V nalogi privzemam kartografski pristop. Na podlagi tega je predlagana analiza večkratnega k-premika v slovenščini, v kateri se ena sama k-zveza premakne v vprašalno projekcijo (prvo mesto v stavku, InterP) v levi periferiji, medtem ko se preostale k-zveze premaknejo v k-projekcije (Wh-P), ki so bodisi v levi periferiji, vprašanja v (i), ali v nizki periferiji stavka, vprašanja v (ii). Predlagano je, da se tako premaknejo vprašalne k-zveze, ki imajo k-oznake, kar pomeni, da je k-premik v slovenščini dejansko obvezen. Na mestu ostanejo zgolj goli k-zaimki, ki jih lahko zasledimo tudi v pogojnih stavkih ali odločevalnih vprašanjih. Tovrstni zaimki so v vprašanjih v (iii) dovoljeni zaradi interpretabilne Q+k-oznake, ki se nahaja v vprašalni projekciji. Ker goli k-zaimki nimajo k-oznake, se ne premaknejo, kar ponovno kaže na to, da k-premik v slovenščini dejansko ni neobvezen. |
---|