Repozitorij Univerze v Novi Gorici

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 551
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Uvajanje novega izdelka na izbrani ciljni trg, primer teranov liker Srdelin : diplomsko delo
Rok Frančeškin, 2024, diplomsko delo

Opis: Domačija Srdelin iz Tomaja na Krasu ima bogato tradicijo v pridelovanju vinske sorte refošk, vina teran ter teranovega likerja. Bogato znanje v pridelavi se je uspešno prenašalo in nadgrajevalo iz generacije v generacijo, vse do današnjega časa, ko je domači pridelek teranov liker dosegel stopnjo dovršenosti v okusu in tehnologiji pridelave, da ga je mogoče ponuditi širši javnosti. Domačija Srdelin že prodaja svoje izdelke v obliki dopolnilne dejavnosti in jih v omejenih količinah že trži. Srdelinov liker se na trgu razlikuje po svoji dolgi tradiciji pridelave in inovativnosti okusov in postopka staranja. S posebnimi tehnikami proizvodnje se lahko pohvali z gladkejšo teksturo in intenzivnejšimi okusi. Diplomsko delo vsebuje strategijo prodaje teranovega likerja Srdelin za izbrani ciljni trg. Metodološki del diplomskega dela vsebuje podrobno opredelitev osnovnih pojmov. Podrobneje je opisan razvoj in uvajanje novih izdelkov na trg, predstavljen pa je tudi model razvojnega procesa po Kotlerju. V eksperimentalnem delu je podrobneje predstavljen izdelek in njegova pridelava. V tem delu je predstavljena analiza trga z obstoječimi izdelki in konkurenti domačije. Predstavljeni so ključni uporabniki teranovega likerja. Na tem področju je bila izvedena SWOT analiza, predstavljeni so profili ciljnega kupca (buyer persona) predstavljeni pa so še glavni elementi diverzifikacije izdelka.
Ključne besede: diplomske naloge, teranov liker, alkoholne pijače, kras, teran, likerji, domačija Srdelin
Objavljeno v RUNG: 05.11.2024; Ogledov: 277; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (570,12 KB)

3.
Vpeljava in učinki standarda OEKO-TEX v podjetju MEBLO INT : diplomsko delo
Domen Gregorič, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi bomo opisali vpeljavo in učinke certifikata OEKO-TEX Standard 100, Razred 1, v podjetju MEBLO INT (polno ime: MEBLO INT, proizvodnja izdelkov za spanje, d.o.o.). OEKO-TEX certifikat je eden izmed najpomembnejših standardov v tekstilni industriji na svetovni ravni in zagotavlja, da je bil izdelek in/ali material testiran proti škodljivim snovem in je za zdravje človeka neškodljiv. OEKO-TEX združenje sta leta 1992 ustanovila nemški mednarodni inštitut za testiranje in raziskave Hohenstein (sedaj Hohenstein Group) in avstrijski inštitut za tekstilne raziskave OETI. Kasneje se je združenju pridružil še švicarski inštitut za testiranje in certificiranje v svetu tekstila TESTEX. Podjetje MEBLO INT d.o.o. je specializirano za proizvodnjo in prodajo izdelkov, kot so vzmetnice, postelje in drugi izdelki. Izdelki za spanje so tretjino časa našega življenja v stiku s kožo, zato morajo biti neškodljivi za zdravje. Zgodovina podjetja MEBLO INT d.o.o. sega v zgodnja šestdeseta leta. Tekom let je podjetje zaradi kakovostnih izdelkov pridobivalo na popularnosti in prepoznavnosti, ime njihove vzmetnice – jogi – pa je postalo univerzalno ime za vzmetnico. Pri delu smo najprej opredelili cilje in metode, nato pa smo sistematično zbrali podatke, analizirali informacije in začeli celoten postopek certifikacije. Vmes smo analizirali tudi vplive standarda pri slovenskih prodajalcih tekstila, ugotovili smo vzroke vpeljave standarda pri drugih podjetjih in tudi korist vpeljave. Splošno gledano je koristno pridobiti standard, sej ima podjetje tako večjo integriteto.
Ključne besede: diplomske naloge, OEKO-TEX, standardi, certifikati, testiranja, vzmetnice
Objavljeno v RUNG: 03.10.2024; Ogledov: 517; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

4.
Analiza zagotavljanja kakovosti v proizvodnem procesu : diplomsko delo
Alma Memišević, 2024, diplomsko delo

Opis: V današnjem dinamičnem poslovnem okolju se podjetja soočajo s stalnimi izzivi v smislu izboljšanja kakovosti svojih proizvodnih procesov. Temeljni cilj vsakega podjetja je zagotoviti, da so njihovi proizvodi ali storitve izdelani ali opravljeni s stalno visoko kakovostjo. Analiza zagotavljanja kakovosti v proizvodnem procesu prikazuje ključno orodje, ki omogoča podjetjem sistematično proučevanje, nadzorovanje in izboljševanje ključnih vidikov proizvodnih postopkov. Ta pristop ne pomaga le preprečevati morebitne napake v proizvodnem ciklu, ampak hkrati omogoča prilagajanje spremembam na trgu, upoštevanje najnovejše tehnologije in učinkovite odgovore na spreminjajoče se zahteve potrošnikov. Središče pozornosti pri analizi za zagotavljanje kakovosti zajema natančno spremljanje vsake faze proizvodnje od začetnih surovin do končnega izdelka. Vključuje elemente, kot so kontrola surovin, stalno spremljanje ključnih obratovalnih parametrov, redne laboratorijske analize, skladnost z uveljavljenimi standardi kakovosti in zakonodajo, vzpostavitev sistema sledljivosti ter nenehno izboljševanje procesov in pristopov, ki pomagajo podjetju izboljšati kakovost na tej stopnji. Ključni elementi, ki zagotavljajo doslednost in varnost proizvodnje, so tudi certifikati kakovosti in usposabljanje zaposlenih. Analiza zagotavljanja kakovosti ni le ukrep za izpolnjevanje standardov, temveč tudi nujen korak za zadovoljevanje pričakovanih kupcev, izgradnjo zaupanja v blagovno znamko in preprečevanje morebitnih težav v proizvodnem procesu. S poudarkom za preprečevanje napak in stalnih izboljšav je ta analiza ključna za doseganje visokokakovostnih izdelkov in ohranjanje konkurenčnosti na trgu ter ohranjanje tržne konkurenčnosti.
Ključne besede: diplomske naloge, proizvodni procesi, izboljšanje kakovosti, FMEA analiza, serijska proizvodnja, SWOT analiza
Objavljeno v RUNG: 03.10.2024; Ogledov: 472; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (1,54 MB)

5.
Optimiziranje materialnega toka v procesu logistike podjetja ETA Cerkno : diplomsko delo
Žan Slabe, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavan problem notranje sledljivosti pakirne embalaže in ulitkov ter obročev v podjetju. Motivacija za delo je bilo izboljšanje natančnosti zalog in sledljivosti materialov, kar je ključnega pomena za učinkovito delovanje podjetja. Namen dela je bil analizirati obstoječe procese in predlagati rešitve za boljšo notranjo sledljivost. Pri raziskavi smo uporabili metode opazovanja in analize trenutnega stanja z izvedbo inventur in sodelovanja z različnimi oddelki. Predlagali smo postavitev skenirnih tabel, opremljenih s črtnimi kodami materialov, kar omogoča boljšo sledljivost med skladišči in proizvodnimi obrati. Predlagali smo tudi optimizacijo proizvodnih kosovnic in s tem izboljšali točnost zalog v sistemu SAP, kar predstavlja originalno rešitev problema. Ugotovitve kažejo, da bodo skenirne table in optimizirane proizvodne kosovnice močno izboljšale sledljivost materialov in zmanjšale napake pri zalogah. Praktična vrednost diplomskega dela se odraža v optimiziranem upravljanju zalog, kar prispeva k večji učinkovitosti in zmanjšanju stroškov v podjetju.
Ključne besede: diplomske naloge, pakirna embalaža, ulitki, proizvodna kosovnica, črtna koda
Objavljeno v RUNG: 24.09.2024; Ogledov: 394; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (1,65 MB)

6.
Analiza procesa in predlog rešitve izmenjave logističnih podatkov med izbranima partnerjema preskrbovalne verige skladno z globalnimi standardi : diplomsko delo
Karin Logar, 2024, diplomsko delo

Opis: Sodobni logistični procesi zahtevajo hitro in zanesljivo izmenjavo podatkov, kar je ključno za učinkovito delovanje podjetij in konkurenčnost na trgu. Glavni cilj tega dela je identificirati pomanjkljivosti v trenutnem procesu izmenjave podatkov in predlagati rešitve za njihovo odpravo. Analiza trenutnega stanja izmenjave logističnih podatkov med podjetjem Termoplasti – Plama d. o. o. in izbranim kupcem oz. partnerjem je pokazala, da obstoječi sistemi za izmenjavo podatkov med partnerjema niso dovolj učinkoviti, saj se pojavljajo težave z združljivostjo, varnostjo in natančnostjo podatkov. Na podlagi ugotovitev analize so bili pripravljeni predlogi rešitev, ki vključujejo implementacijo sodobnejših tehnologij, kot so RIP – standardizirana računalniška izmenjava podatkov in API – aplikacijski programski vmesniki, ter uvedbo globalnih standardov za izmenjavo podatkov. Na podlagi trenutnega stanja podjetja smo se odločili za posodobitev obstoječega ERP programa Navision. Predlagana rešitev predvideva avtomatizacijo procesov, uporabo standardiziranih podatkovnih formatov in protokolov ter izboljšanje varnostnih mehanizmov. Pričakovani rezultati implementacije vključujejo povečano učinkovitost, zmanjšanje napak, izboljšano varnost in hitrejše poslovne procese. S tem se bo omogočila boljša izmenjava podatkov med partnerjema, kar bo prispevalo k zanesljivejši in učinkovitejši preskrbovalni verigi. Delo zaokrožuje ugotovitev, da bo implementacija globalnih standardov za izmenjavo podatkov prinesla pomembne koristi za podjetja, priporoča pa se tudi nadaljnje raziskave in razvoj na tem področju.
Ključne besede: diplomske naloge, logistični proces, globalni standardi, logistični podatki
Objavljeno v RUNG: 24.09.2024; Ogledov: 422; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (1,21 MB)

7.
Analiza ekonomiĉnosti sonĉnih elektrarn za energetsko samooskrbo v Goriški in Obalno-kraški regiji : magistrsko delo
Katarina Jovanović, 2024, magistrsko delo

Opis: Danes je veliko pozornosti namenjeno ohranjanju našega okolja, zato je trenutno ena najatraktivnejših tem vlaganje v izgradnjo sončne elektrarne. Zanimajo nas podrobnosti te investicije in koliko dejansko pripomore k ohranjanju okolja. V teoretičnem delu magistrskega dela so bolj temeljito opredeljeni pojmi priključna moč, trajnost, odjemalci električne energije ter samooskrba, pri samooskrbi je predstavljena tudi nova uredba, ki je v veljavi od 1. 1. 2024 in s seboj prinaša nekaj novosti. V teoretičnem delu se nahaja tudi predstavitev delovanja sončnih elektrarn in njihova sestava, opis različnih vrst solarnih modulov in razsmernikov, predstavljene so prednosti in slabosti sončnih elektrarn, opisan postopek in zmožnost namestitve solarnih panelov ter predstavljena njihova življenjska doba, načini, kako življenjsko dobo podaljšati, pa tudi kako se solarne panele ob koncu njihovega delovanja reciklira. Nazadnje so predstavljeni tudi obračun električne energije po uredbi iz leta 2023 ter novi uredbi, subvencije, izračun porabe električne energije in donosnost. V analitičnem delu so predstavljeni prejeti podatki iz podjetja Elektro Primorska d. d. o oddani in prevzeti energiji, količini dokupa pri posamezni elektrarni, količini neuporabljenega viška, izračunanih v primeru vgradnje sončne elektrarne in brez njene vgradnje, nazadnje pa je prikazan tudi prihranek, ki je prisoten v primeru vgradnje sončne elektrarne. Potrjeno je bilo, da se naložba v izgradnjo elektrarne večinoma izplača, nas pa je zanimalo, v katerih razmerah se najbolj izplača. Izbrani so bili trije tipi elektrarn, in sicer 6 kW in 13 kW individualna samooskrba ter 30 kW skupnostna samooskrba, med katerimi se je kot najučinkovitejša izkazala 30 kW elektrarna.
Ključne besede: samooskrba, toplotne črpalke, fotovoltaika, sončne elektrarne, Elektro Primorska, analiza tveganj, DEXi, magistrske naloge
Objavljeno v RUNG: 30.08.2024; Ogledov: 690; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (4,01 MB)

8.
Promoting the use of open educational resources to improve teaching and learning of science subjects in secondary schools in Tanzania : master's thesis
Lucian Vumilia Ngeze, 2024, magistrsko delo

Opis: A number of challenges have hindered the integration of Open Educational Resources (OERs) in schools from developing countries. The rate of adoption of OERs in teaching and learning in schools in Tanzania is low. This research focused on capacity of secondary school science teachers on creating and adapting open educational resources to improve the teaching and learning of science subjects. The research used a Design-based Research methodology to achieve research objectives. Results show that challenges such as lack of ICT devices, poor Internet connection, network accessibility issues, unstable power supply and large class sizes hindered the integration of OER in the teaching of science subjects. As teachers created OERs, they stated factors such as levels of the learners, developing engaging content, simple and self-explanatory content, alignment with learning objectives and relevancy of OER as initial considerations they considered when creating OERs. It was important to investigate the change in teachers’ attitude towards the use of OER in teaching science subjects OER creation ability, OER in teaching, teaching improvements, increased teaching resources, and application of skills. It was concluded that regular teacher professional development programmes must be set to support school teachers in using OERs to improve teaching and learning and in creating OER for teaching. Engaging with relevant government bodies is encouraged to ensure that more teachers are involved in such developed online courses.
Ključne besede: Open Educational Resources, OER in Teaching and Learning, Online Courses, Design Based Research
Objavljeno v RUNG: 02.08.2024; Ogledov: 1266; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (834,31 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Prenova sistema reševanja reklamacij v podjetju Led Luks d.o.o. : diplomsko delo
Vid Sirk, 2024, diplomsko delo

Opis: Učinkovito upravljanje reklamacij je ključnega pomena za ohranjanje zadovoljstva strank in dolgoročni uspeh podjetja. Podjetja, ki imajo dobro organiziran sistem sprejema in obdelave reklamacij, lahko hitro in učinkovito rešujejo težave strank, kar poveča zaupanje v podjetje. Poleg tega lahko s pomočjo zbranih podatkov o reklamacijah izboljšujejo kakovost izdelkov in storitev ter povečujejo konkurenčnost na trgu. V diplomskem delu se s pomočjo digitalizacije osredotočamo na optimizacijo sistema reševanja reklamacij v podjetju Led Luks, d. o. o. Najprej so predstavljene prednosti digitalizacije, nato pa je opisan postopek načrtovanja in izdelove aplikacije za upravljanje reklamacij. V nadaljevanju so predstavljeni začetno stanje v podjetju, končno stanje po implementaciji sistema ter ocena učinkovitosti novega sistema. Namen diplomskega dela je prikazati izboljšanje stanja po implementaciji nove metode za obravnavo reklamacij in predstaviti prednosti, ki jih ta prinaša. Primer izboljšave se kaže v času vrnitve reklamacijskih vprašalnikov, ki so bili poslani strankam, saj se je ta skrajšal z enega dne in pol na en dan. To za stranke pomeni eno tretjino krajšo čakalno dobo za odgovor.
Ključne besede: diplomske naloge, reklamacije, podjetja, digitalizacija, RMA
Objavljeno v RUNG: 26.06.2024; Ogledov: 908; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,65 MB)

10.
Ogrevanje na lesne pelete in trajnostne tehnologije ogrevanja v Sloveniji : magistrsko delo
Andrea Stefanović, 2024, magistrsko delo

Opis: Onesnaženost okolja iz leta v leto predstavlja večji problem, na kar vpliva veliko dejavnikov. Ena izmed možnosti reševanja okolja je izboljšanje tehnologij ogrevanja. Slovenija je država z veliko gozdnate površine in prav zaradi tega je tu zaznan potencial napredka prihodnosti z vidika predelave lesa in ogrevanja z njegovo uporabo. Ekonomsko stroškovno učinkovit, eden izmed najmanjših onesnaževalcev okolja in enostaven za uporabo so nekatere od največjih prednosti uporabe lesenih peletov. Leseni peleti pa niso edini možen viri trajnostnih tehnologij ogrevanja, kar bomo ugotovili skozi magistrsko nalogo. Pri takšnih tehnologijah ogrevanja je potrebno, da je produkt koristen za družbo in gospodarstvo in, da nima negativnega vpliva na okolje. Motivacija za izbrano temo magistrske naloge izvira iz želje po novem znanju na tem področju, saj verjamem, da se po področje izjemno dobro razvijalo in da obstaja velik potencial za napredek. Namen magistrske naloge je analiziranje ogrevanja s pomočjo trajnostnih tehnologij ogrevanja s stroškovnega, uporabniškega in okolje varstvenega vidika. Končni cilj naloge je ugotoviti kateri način ogrevanja je najbolj efektiven in cenovno dostopen, pa tudi kateri vir za ogrevanje je trenutno najbolj uporabljen na trgu.
Ključne besede: ogrevanje, samooskrba, trajnostne tehnologije, gospodarstvo, ogljični odtis, Slovenija, magistrske naloge
Objavljeno v RUNG: 05.06.2024; Ogledov: 1078; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (2,08 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh