Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Lik intelektualke v slovenski književnosti do druge svetovne vojne
Urša Pogačar, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo preučuje literarna besedila slovenskih avtoric in avtorjev, ki na mesto glavnih književnih likov postavljajo žensko, ki ne nastopa več v svoji tradicionalni vlogi (žena/mati/ljubica), temveč predstavlja novo družbeno vlogo (izobraženka/intelektualka). V zadnjem desetletju 19. stoletja in v obdobju do 2. svetovne vojne so slovenske pisateljice v svojih literarnih besedilih predstavile nov književni lik v slovenski literaturi – lik intelektualke. Predstavile so like žensk z intelektualnimi ambicijami, ki si z izobrazbo pridobijo poklic, s katerim vstopijo v javno sfero življenja. Zaposlujejo se na področju šolstva (študentke, učiteljice), umetnosti (pisateljice, glasbenice) in naravoslovja (znanstvenice, inženirke). Znotraj javne sfere se soočajo z različnimi težavami: nezadovoljstvo s poklicem (neenakopravnost, celibat), odpor do domačega okolja (patriarhalna družbena ureditev), finančno pomanjkanje (necenjeno delo), razdvojenost (čustva/razum) in neuresničenost (družina/služba). Nekatere življenje spremenijo s poroko, vendar niso srečne, saj s tem pristanejo na podrejeni položaj znotraj zasebne sfere, manj je takih, ki pod težo življenja resignirajo, zbolijo ali umrejo, največ je tistih intelektualk, ki težkemu življenju in poklicu navkljub zavračajo tradicionalno vlogo ženske v družbi, si želijo enakopravnosti in znotraj težke situacije vztrajajo. Na ta način so slovenske pisateljice opozarjale na neenakovreden položaj žensk v družbi in dokazovale, da je ženski spol enakovreden moškemu ter si zasluži enake temeljne človekove pravice, to so pravica do izobrazbe, zaposlitve, plačila, politične volilne pravice. Opozarjanju na problematiko neenakovrednega položaja žensk v družbi so se pisateljicam v dvajsetih letih 20. stoletja pridružili slovenski pisatelji, tudi v njihovih besedilih se namreč pojavijo glavni ženski književni liki, ki zavzemajo novo družbeno vlogo, čeravno jih je številčno manj kot pri pisateljicah.
Keywords: slovenske pisateljice, slovenski pisatelji, Lea Fatur, Marica Nadlišek Bartol, Zofka Kveder, Marija Kmet, Marijana Kokalj Željeznova, Milena Mohorič, Silva Tdina, Stanko Majcen, France Bevk, Ivan Mrak, intelektualka, ženska družbena vloga, enakopravnost
Published in RUNG: 12.12.2018; Views: 4289; Downloads: 203
.pdf Full text (682,77 KB)

2.
Kje so ženske na slovenskem Parnasu?
Katja Mihurko Poniž, other performed works

Abstract: http://fsk.si/sl-si/Novice/Slovanski-avtorji-v-Leipzigu-in-Ljubljani
Keywords: slovenske pisateljice
Published in RUNG: 17.05.2018; Views: 3376; Downloads: 0
This document has many files! More...

3.
Poklon Zofki Kveder, prvi slovenski poklicni pisateljici
2018, interview

Keywords: zbrana dela, slovenske pisateljice, intervjuji
Published in RUNG: 16.05.2018; Views: 3547; Downloads: 251
URL Link to full text
This document has many files! More...

4.
Slovenske književnice v učnem programu in na maturi : Studio ob 17:00
Milena Kerndl, Irena Velikonja Kolar, radio or television event

Keywords: Matura, slovenske pisateljice
Published in RUNG: 22.08.2017; Views: 3614; Downloads: 0

5.
The Slovenian author Pavlina Pajk and her transcultural activity
Tanja Badalič, 2012, published scientific conference contribution abstract

Keywords: slovenska književnost, slovenske pisateljice
Published in RUNG: 15.10.2013; Views: 7199; Downloads: 147
URL Link to full text

6.
Trivialno in/ali sentimentalno?
Katja Mihurko Poniž, 2011, original scientific article

Abstract: V prispevku izhajam iz vprašanja, ali je za pripovedno prozo Pavline Pajk ustrezna umestitev pod okrilje trivialne literature in v kolikšni meri so v tem besedilu prisotne prvine sentimentalnega pripovedništva. Izsledke analize motivnih, pripovednih in oblikovnih posebnosti romana Arabela soočam s spoznanji Mirana Hladnika v študiji Slovenski ženski roman v 19. stoletju, kjer je to delo na kratko primerjal z romanom Skrivnost stare gospodične nemške pisateljice Eugenie Marlitt in zapisal, da je slovenski ženski roman nastal ob zgledovanju pri njej. S primerjavo obeh romanov in recepcije nemške pisateljice na Slovenskem razmerje med njo in Pavlino Pajk na nov osvetljujem ter odgovarjam na vprašanje, zakaj so ji njeni sodobniki vztrajno očitali, da je bila posnemovalka Eugenie Mwrlitt.
Keywords: slovenska književnost, slovenske pisateljice, sentimentalni romani, trivialna literatura, 19. st.
Published in RUNG: 15.10.2013; Views: 6957; Downloads: 150
URL Link to full text

Search done in 0.03 sec.
Back to top