1. |
2. Lokalni energetski koncept občine VrhnikaHenrik Gjerkeš, 2016, professional monograph Abstract: Lokalni energetski koncept (LEK) občine Vrhnika je temeljni strateško-izvedbeni dokument pri načrtovanju občinske energetske politike. LEK občine Vrhnika obsega analizo obstoječega stanja na področju energetske rabe in oskrbe z energijo in podaja možni bodoči koncepti energetske oskrbe z upoštevanjem URE in povečanja deleža OVE. Podane so možnosti izrabe lokalnih obnovljivih virov energije in zvišanje zanesljivosti oskrbe s toplotno in električno energijo v občini. Predlagani ukrepi prispevajo k zmanjšanju emisij in onesnaženosti okolja. LEK vsebuje akcijski načrt, kjer so opredeljene aktivnosti z oceno stroškov v terminskem planu izvedbe projektov. Navedeni so konkretni učinki, ki jih občina lahko doseže.
Občina Vrhnika je v LEK zasledovala naslednje cilje: učinkovita raba energije na vseh področjih; povečanje in hitrejše uvajanje lokalnih obnovljivih virov energije (lesna biomasa, sončna energija, itd.); zmanjšanje obremenjevanja okolja; spodbujanje uvajanja soproizvodnje toplotne in električne energije; uvajanje daljinskega ogrevanja v primernem okolju; zamenjava fosilnih goriv; zmanjšanje rabe energije; povišanje števila energetskih pregledov in energetskih izkaznic javnih in stanovanjskih stavb; izboljšanje energetskega knjigovodstva in energetskega menedžmenta za javne stavbe; zmanjšanje stroškov energije v občinskih javnih stavbah; informiranje uporabnikov javnih stavb, hišnikov in drugih o vlogi in pomenu učinkovite rabe energije; vzpodbujanje energetskega svetovanja, informiranja in izobraževanja. Keywords: Lokalni energetski koncept, obnovljivi viri energije, učinkovita raba energije, trajnostni razvoj Published in RUNG: 23.01.2018; Views: 5756; Downloads: 0 This document has many files! More... |
3. Lokalni energetski koncept občine KočevjeHenrik Gjerkeš, 2016, professional monograph Abstract: Lokalni energetski koncept (LEK) je temeljni strateško-izvedbeni dokument občine Kočevje na področju razvoja energetike. LEK občine Kočevje obsega analizo obstoječega stanja na področju rabe in oskrbe z energijo in podaja predlog bodočega koncepta energetske oskrbe na okolju prijazen, ekonomsko učinkovit in družbeno sprejemljiv način. Vsebuje analizo optimalne izrabe lokalnih OVE ob hkratni skrbi za zanesljivo oskrbo s toplotno in električno energijo. Predlagani ukrepi prispevajo k zmanjšanju emisij in zvišanju trajnostne lokalne energetske samooskrbe. Ukrepi so opredeljeni v akcijskem načrtu, hkrati z indikativno oceno stroškov in terminskim planom izvedbe.
Občina Kočevje v LEK zasleduje naslednje cilje: učinkovita raba energije na vseh področjih; varna oskrba z energijo; povečanje in hitrejše uvajanje lokalnih OVE (predvsem soproizvodnja z lesno biomaso in/ali odpadki kot energentom); posodobitev in nadgradnja sistema daljinskega ogrevanja (SDO) v osrednji način za oskrbo stavb s trajnostno energijo v mestu; zmanjšanje obremenjevanja okolja zaradi energije; zamenjava fosilnih goriv z OVE; zmanjšanje rabe energije; izboljšanje energetskega knjigovodstva in energetskega upravljanja javnih in drugih stavb; zmanjšanje stroškov za energijo v občinskih javnih stavbah; informiranje uporabnikov stavb, mladine, hišnikov in drugih o vlogi in pomenu učinkovite rabe energije; vzpodbujanje energetskega svetovanja, informiranja in izobraževanja.
Prikazan je nabor ukrepov in analiza učinkov, ki jih bo občina Kočevje dosegla z izvajanjem akcijskega načrta LEK tako, da bo presegla nacionalne cilje na področju trajnostne energije, kot so opredeljeni v EKS, AN URE 2014-2020, AN OVE 2010-2020, AN sNES 2020, Dolgoročni strategiji za spodbujanje naložb energetske prenove stavb, OP TGP 2020 in OP varstva zunanjega zraka pred onesnaževanjem. Keywords: Lokalni energetski koncept, učinkovita raba energije, obnovljivi viri energije, trajnostni razvoj Published in RUNG: 23.01.2018; Views: 5669; Downloads: 0 This document has many files! More... |
4. |