Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bolonia study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Računalniško podprto projektiranje zimskega vrta
Fabijan Rojc, 2008, undergraduate thesis

Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...diplomske naloge, računalniško podprto projektiranje, AutoCAD, Frame Project Pro, zimski vrt, ...
Keywords: diplomske naloge, računalniško podprto projektiranje, AutoCAD, Frame Project Pro, zimski vrt
Published: 15.10.2013; Views: 4240; Downloads: 325
URL Fulltext (0,00 KB)
This document has many files! More...

2.
Visualization of the WomenWriters Database: Interdisciplinary Collaboration Experiments 2012 – 2015
Aleš Vaupotič, Narvika Bovcon, 2017, independent scientific component part or a chapter in a monograph

Abstract: In the exploration of visualization methods in the WomenWriters database and consequently, the creating of interactive diagrams and other graphical interfaces that are presented here, the Research Centre for Humanities and the School of Humanities of the University of Nova Gorica collaborated with the University of Ljubljana. The visualization prototypes were realized by the students at the Faculty of Computer and Information Science, University of Ljubljana, as part of Introduction to Design and Graphic Design courses, supervised by Narvika Bovcon, PhD, assistants Jure Demšar and Tadej Zupančič. The work spanned from 2012 to 2016. More then three hundred students were involved in the process. In the end, the most interesting visualizations were selected from the results and are presented in this article.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...information visualization, digital humanities, comparative literature, project management, interdisciplinary collaboration...
Keywords: information visualization, digital humanities, comparative literature, project management, interdisciplinary collaboration
Published: 19.05.2017; Views: 2961; Downloads: 108
.pdf Fulltext (10,46 MB)

3.
Нобеловата награда за физика 2011
Tanja Petrushevska, 2012, popular article

Abstract: Оваа година Нобеловата награда за физика му припадна на важно откритие од областа на космологијата: забрзаното ширење на Универзумот. Ќе се обидам да го опишам ова откритие преку личното искуство, со тоа што присуствував на различните активности на Нобеловата недела, а и со тоа што мојата работа околу докторскиот труд е тесно поврзана со истата тема. Нобеловата награда е основана од пронаоѓачот на динамитот, шведскиот физичар Алфред Нобел (1833 - 1896) за најголеми достигања во областа на физиката, хемијата, медицината, книжевноста, мирот и економијата. Со исклучок на наградата за мир, Нобеловите награди се врачуваат во Стокхолм на годишната церемонија која се одржува на 10 декември, годишнина од смртта на Алфред Нобел. Оваа година го имав задоволството да присуствувам на церемонијата за доделување на Нобеловите награди. Да се присуствува на оваа церемонија е голема чест бидејќи сите гости се поканети лично од страна на Нобеловата фондација и нема билети на продажба за пошироката јавност. На 8-ми декември секоја година, на Универзитетот во Стокхолм, Нобеловците ги држат познатите Нобелови предавања кои се достапни за сите. Оваа година, половина од Нобеловата награда за физика ја доби Сол Перлмутер – основач на Supernova Cosmology project, додека пак другата половина од наградата им припадна на Брајан Шмит и Адам Рис од тимот на High-z Supernova Search. На 12 декември, добитниците на Нобеловата награда за физика и хемија го посетија Универзитетот на Стокхолм каде што имав прилика да ги сретнам. Мојот професор Ариел Губар од Стокхолм е дел од тимот којшто го издаде едниот од двата труда за кои беше доделена Нобеловата награда. Во почетокот на 1990-тите тој работел како пост-докторанд во лабораторија на "Беркли", САД, каде што се запознал со Сол Перлмутер. Заедно тие скицираат како да го спроведат истражувањето за суперновите. Соработката продолжува, и Сол Перлмутер во текот на следните години е чест посетител на Стокхолм. Тоа што јас го работам моментално во склоп на докторатот на некој начин претставува продолжение на откритието дека Универзумот се шири забрзано. Следниот чекор е да се истражува Вселената на сè поголеми растојанија, но иако суперновите се многу светли, сепак сме ограничени во тоа колку далечни супернови можеме да откриеме со сегашната генерација на телескопи. Но, оваа граница може да биде проширена со мала помош од гравитацијата. Тимот, од кој и јас сум дел, сега е составен од Ариел Губар и Раман Аманулах од универзитетот во Стокхолм, и моментално спроведуваме испитување со користење на податоците од Nordic Optic Telescope на Канарските острови, со други зборови, бараме далечни супернови со користење на различни масивни галактички јата како леќа.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...Сол Перлмутер – основач на Supernova Cosmology project, додека пак другата половина од наградата им...
Keywords: Нобелова награда, физика, 2011, космологија, ширење на вселената, Сол Перлмутер, Брајан Шмит, Адам Рис, Supernova Cosmology project, High-z Supernova Search
Published: 29.01.2018; Views: 2031; Downloads: 0
.pdf Fulltext (10,87 MB)

4.
Digitalizacija kulturne dediščine v dveh projektih programa Študentski inovativni projekti za družbeno korist
Tina Smrekar, Aneta Trajanov, Narvika Bovcon, Katja Mihurko Poniž, 2020, published scientific conference contribution

Abstract: Članek predstavi dva projekta digitalizacije in spletne predstavitve kulturne dediščine aleksandrink in različnih skupin žensk, ki so večinsko povezane s primorskim in notranjskim geografskim prostorom: v prvem primeru gre za bazo podatkov o aleksandrinkah, v drugem pa za digitalizirano pisemsko dediščino. Program Študentskih inovativnih projektov za družbeno korist je odlična platforma za pilotske projekte s področja digitalne humanistike, saj predvideva interdisciplinarno delovno skupino študentov in mentorjev ter v korist lokalne skupnosti usmerjene praktične rezultate projekta.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...digitisation, correspondences, electronic databases, aleksandrinke, student project, digital humanities...
Keywords: digitisation, correspondences, electronic databases, aleksandrinke, student project, digital humanities
Published: 29.09.2020; Views: 1220; Downloads: 0
.pdf Fulltext (3,20 MB)

5.
ctrl STORIES: MAST project
Peter Purg, unpublished conference contribution

Found in: ključnih besedah
Keywords: project, MAST, story, interdisiplinary
Published: 08.10.2020; Views: 929; Downloads: 0
.pdf Fulltext (183,67 KB)

6.
Sustainable impacts for studying and innovating through art, science and technology
Sergi Bermúdez, Daniela Urem, Nayarí Castillo-Rutz, Simon Gmajner, Peter Purg, Kornélia Kiss, 2020, treatise, preliminary study, study

Abstract: The MAST Sustainability Plan reflects the actions and strategies of the MAST project consortium that are to safeguard the longevity of the project’s positive impacts both on the level of participating institutions, the manifold stakeholder groups involved, and the broader network of (future) partnerships that may evolve and benefit from the project’s results.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...the actions and strategies of the MAST project consortium that are to safeguard the longevity...
Keywords: Sustainability, exploitation, project, Arts Science and Technology
Published: 10.02.2021; Views: 834; Downloads: 25
URL Fulltext (0,00 KB)
This document has many files! More...

7.
An economic analysis of biomass potential as an opportunity to increase the share of biogas production for energy purposes in Slovenia
Stefan Dabižljević, 2021, master's thesis

Abstract: One of the biggest global problems, the solution of being put in front of the scientists around the world, is endangering the environment. To preserve it, the transition from non-renewable to renewable energy sources is a rational and necessary solution. One of the energy sources with great potential in the future is biomass. In the master’s thesis, we have studied the economic analysis of the possibility of obtaining energy from biogas in Slovenia for the production of which biomass is used. For the study to be successful, it was necessary to analyse the situation in the field of renewable energy sources and biogas in the European Union and Slovenia to obtain a general picture for further analysis. By analysing the available data from previous years, we gained insight into the situation in the given area. The master’s thesis aims to show that although Slovenia has been facing the problem of a decreasing number of biogas power plants for years, the implementation of a system for obtaining energy from biogas is an economically and environmentally viable investment. The economic analysis was done for a 1 MW plant. The choice of plant size and power was made based on the Kepner-Tregoe method and the method of comparing alternatives. For the project duration of 30 years, through cash flows, as well as through various economic indicators, such as the presentation of loan calculations with a certain interest rate, internal rate of return, repayment period method, present project value, etc., the economic side of the investment is presented, which aims to show the profitability of the project.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...the method of comparing alternatives. For the project duration of 30 years, through cash flows,...
Keywords: Renewable energy sources, biomass, biogas, economic analysis, investment, project
Published: 07.09.2021; Views: 528; Downloads: 25
URL Fulltext (0,00 KB)
This document has many files! More...

Search done in 0 sec.
Back to top