Repository of University of Nova Gorica

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv prometa, kurjenja lesa in industrije na sestavo in toksičnost delcev PM
Kristina Glojek, Thuy Vy Dinh Ngoc, Sylvain Weber, Gaëlle Uzu, M. Manousakas, Rhabira Elazzouzi, Katja Džepina, Sophie Darfeuil, Patrick Ginot, Rahela Žabkar, Janja Turšič, Andrej Podkoritnik, Griša Močnik, 2024, published scientific conference contribution (invited lecture)

Abstract: Viri, ki največ prispevajo k masi PM10, nimajo nujno najvišjega Oksidativnega Potenciala (OP), parametra, s katerim ocenimo možnost delcev PM, da oksidirajo testno spojino, s čimer ocenimo njihov nezaželeni vpliv na zdravje. V obsežni študiji analize virov PM10 in OP v Kanalu ob Soči smo izmerili koncentracije PM10, ki so primerljive z nekaterimi dolinami v Alpah in drugih hribovitih območjih Evrope, vrednosti OP pa so bile med najvišjimi izmerjenimi doslej v EU. Vira z največjim OP na enoto mase (OPm) kot tudi OP na enoto zraka (OPv) sta kurjenje biomase in vir bogat s kloridi, ki ga povezujemo z delovanjem cementarne. Izmerjene vrednosti OP v Kanalu ob Soči zahtevajo sprejetje ukrepov, ki bodo zmanjšali obremenitve antropogenih virov na ranljivo lokalno prebivalstvo.
Keywords: onesnažen zrak, delci PM, oksidativni potencial, določanje virov
Published in RUNG: 27.11.2024; Views: 213; Downloads: 1
.pdf Full text (725,51 KB)

2.
Analiza vpliva izgorevanja lesne biomase na koncentracije onesnaževal v zunanjem zraku : magistrsko delo
Irena Kranjc, 2024, master's thesis

Abstract: Les je v Sloveniji tradicionalno pomemben obnovljiv vir za ogrevanje v gospodinjstvih. Pri tem nastajajo delci, ki imajo negativen vpliv na zdravje. Z namenom določitve vpliva izgorevanja lesne biomase na raven onesnaženja z delci smo na več lokacijah v obdobju med 2016 in 2021 izvedli vzorčenje delcev PM10 in njihovo kemijsko analizo. Analiza je bila usmerjene v parametre povezane z izgorevanje lesne biomase: levoglukozan, manozan, galaktozan, organski in elementarni ogljik, kalij in benzo [a] piren. V obdobju med 2016 in 2021 so bile v januarju in februarju najvišje koncentracije izmerjene v letu 2017, najnižje pa v letu 2021. Razlike so povezane predvsem z različnimi meteorološkimi razmerami. Koncentracije delcev PM10, kot tudi koncentracije in deleži levoglukozana, kalija in benzo [a] pirena so bile v zimskih mesecih višje, kot v poletnem obdobju. Izjema sta le organski in elementarni ogljik, pri katerih je koncentracija v zimskem času višja, kot v poletnem, njuna deleža v delcih PM10 pa se preko leta bistveno ne spreminjata. Na podlagi razmerja med levoglukozanom in manozanom smo ugotovili, da se v Sloveniji za ogrevanje uporablja tako mehek, kot trd les. Delež delcev, ki jih lahko pripišemo izgorevanju lesne biomase je bil v januarju in februarju v obravnavnem obdobju visok – najvišji je bil v Novem mestu (52 % ± 5 %), najnižji pa v Mariboru (21 % ± 6 %).
Keywords: delci PM10, levoglukozan, manozan, izgorevanje lesne biomase, raven onesnaženja z delci, magistrske naloge
Published in RUNG: 26.09.2024; Views: 592; Downloads: 10
.pdf Full text (2,72 MB)

3.
4.
The new instrument using a TC–BC (total carbon–black carbon) method for the online measurement of carbonaceous aerosols
Martin Rigler, Luka Drinovec, Gašper Lavrič, Anastasia Vlachou, André S. H. Prévôt, Jean-Luc Jaffrezo, Iasonas Stavroulas, Jean Sciare, Judita Burger, Irena Krajnc, Janja Turšič, Anthony D. A. Hansen, Griša Močnik, 2020, original scientific article

Abstract: We present a newly developed total carbon analyzer (TCA08) and a method for online speciation of carbonaceous aerosol with a high time resolution. The total carbon content is determined by flash heating of a sample collected on a quartz-fiber filter with a time base between 20 min and 24 h. The limit of detection is approximately 0.3 µg C, which corresponds to a concentration of 0.3 µg C m−3 at a sample flow rate of 16.7 L min−1 and a 1 h sampling time base. The concentration of particulate equivalent organic carbon (OC) is determined by subtracting black carbon concentration, concurrently measured optically by an Aethalometer®, from the total carbon concentration measured by the TCA08. The combination of the TCA08 and Aethalometer (AE33) is an easy-to-deploy and low-maintenance continuous measurement technique for the high-time-resolution determination of equivalent organic and elemental carbon (EC) in different particulate matter size fractions, which avoids pyrolytic correction and the need for high-purity compressed gases. The performance of this online method relative to the standardized off-line thermo-optical OC–EC method and respective instruments was evaluated during a winter field campaign at an urban background location in Ljubljana, Slovenia. The organic-matter-to-organic-carbon ratio obtained from the comparison with an aerosol chemical speciation monitor (ACSM) was OM/OC=1.8, in the expected range.
Keywords: total carbon, aeroosl, black carbon, carbonaceous matter
Published in RUNG: 17.08.2020; Views: 3865; Downloads: 80
.pdf Full text (226,45 KB)

5.
Search done in 0.02 sec.
Back to top